[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

استخدام در شهرداری موضوع هر روز شورا، روزنامه شیراز نوین

  پیمان کشاورز-گروه خبر
 هشتاد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر شیراز باز هم در تنش سپری شد؛ تنشی که نه تنها در وضع جلسه، بلکه در ارتباط اعضا با یکدیگر نیز به خوبی مشهود بود. در حالی که هفته پیش مهدی حاجتی خواستار عزل رئیس و ارائه طرح دوفوریتی از سوی اعضا برای بررسی عدم کفایت دستغیب بر ریاست شورا شده بود، رفت و آمدهای اعضا در صحن و خالی ماندن جایگاه آنان، مؤید این بود که اعضا به دنبال تدوین این لایحه و ارائه آن به هیئت رئیسه هستند. در این جلسه که باز هم سیداحمدرضا دستغیب در بخشی از آن غایب بود، تذکر اعضا و سخنان تعدادی از آنان جلسه را به سمت تنش برد.
قاسم مقیمی ابتدا در این جلسه بر تذکر هفته پیش خود به شهردار مبنی بر به‌کارگیری افراد غیرمتخصص تأکید و به نبود شهردار انتقاد کرد.
سیدعبدالرزاق موسوی هم با انتقاد از نبود شهردار در جلسه علنی شورا گفت: طی 48ساعت گذشته در این فکر بودم که آیا باید در این شورا ماند یا استعفا داد. موسوی، ضعف شورا در تأثیرگذاری بر تصمیمات را دلیل این سخن خود دانست. وی همچنین از عدم واکنش شورا به اتفاقات هفته گذشته انتقاد کرد و خواستار دستورجلسه‌ای جداگانه برای بررسی این موضوع شد. اگرچه ابراهیم صبوری که در غیاب دستغیب ریاست جلسه را بر عهده داشت در سخنانی عجیب، علنی شدن اختلافات هفته گذشته در شورا را هزینه شورا در راه شفاف‌سازی دانست و تأکید کرد که پیه این اتفاق را بر تن خود مالیده بودیم؛ اما در پاسخ به انتقاد موسوی گفت: چون پیشنهادی در این زمینه از سوی اعضا ارائه نشد، تصمیم گرفتیم از موضع‌گیری‌ها عبور کنیم.
اما تنش در جلسه از لحظه‌ای شروع شد که سولماز دهقانی، رئیس کمیسیون گردشگری و عضو هیئت رئیسه، تذکر پی‌درپی به شهردار را برای اعمال فشار جهت واردکردن نیروهای مدنظر به بدنه شهرداری دانست که در این هنگام، قاسم مقیمی با خطاب قرار دادن دهقانی گفت: تنها کسی که با فشار، نیرو به شهرداری وارد کرده، شما هستید. من در بین اعضا تنها کسی هستم که هیچ درخواستی برای ورود نیرو به شهرداری نداشته‌ام، بلکه تذکرات من تنها در جهت حمایت از قشر زحمتکش شهرداری است. در حالی که میکروفون دو عضو مستقر در جایگاه هیئت‌رئیسه خاموش بود و هر دو علیه یکدیگر موضع‌گیری می‌کردند، سایر اعضا با وساطت جهت آرام کردن فضا میان طرفین اقدام کردند. صبوری نیز برای پایان دادن به تنش‌ها، خود اقدام به خواندن دستور کار جلسات کرد. اما پس از گذشت مدت زمانی از جلسه، دستغیب وارد صحن شد. پس از ورود وی، رفت و آمدهای اعضا شروع شد که زمزمه ارائه طرح دوفوریتی عدم کفایت رئیس شورا نیز در صحن قوت گرفت. در حالی که پس از رایزنی‌ها طرح برگزاری جلسه غیرعلنی رسمی شورا تقدیم هیئت‌رئیسه شد و نوذر امامی در توضیح دوفوریت این طرح گفت: در راستای مشکلات به وجود آمده و اتفاقات هفته گذشته، تصمیمات سختی باید گرفته شود که نیاز به هم‌فکری و مذاکره بیشتر میان اعضا دارد و طی تصمیم اعضا به دنبال حل مشکلات و مذاکره در جلسه‌ای غیرعلنی هستیم. این طرح که پیش از رأی‌گیری آن نیز سولماز دهقانی از صحن خارج شده بود، با 9رأی از 12رأی اعضا به تصویب رسید تا جلسه غیرعلنی رسمی شورا پس از پایان جلسه هشتاد و سوم برگزار شود.
مصوبات شورا
لایحه دوفوریتی اعطای مجوز به شهرداری با موضوع واگذاری تهیه و تأمین دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی نسل چهار و ایستگاه‌های لازم در سطح شهر نیز در این جلسه به تصویب شورای شهر شیراز رسید.
 سینا بنی‌زمانی، رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز نیز در حاشیه جلسه شورا در توضیح این لایحه گفت: این لایحه با موضوع واگذاری تهیه و تأمین دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی نسل چهار و ایستگاه‌های لازم در سطح شهر و اجاره دوچرخه به شهروندان به صورت ۲۴ساعته و جمع‌آوری آنها در زمان انقضای قرارداد مطابق بند۲ ماده ۳۱ آیین‌نامه معاملات شهرداری شیراز تصویب شد.
بنی‌زمانی مبلغ ودیعه پرداختی شهروندان برای استفاده از دوچرخه را ۱۵۹هزار تومان عنوان کرد و افزود: شهرداری ۱۳۹هزارتومان از این مبلغ را به عنوان کمک‌هزینه پرداخت و شهروندان باید تنها ۲۰هزارتومان پرداخت کنند. عضو شورای اسلامی شهر شیراز افزود: هزینه‌ هرسفر نیم ساعته در سال اول قرارداد، یک هزار و پانصد تومان است و در سال‌های بعد متناسب با مصوبه به شورا تعیین خواهد شد.
 نواب قائدی رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: دوچرخه اشتراکی نسل چهارم برای نخستین بار در تهران بهره‌برداری شده است و به گونه‌ای است که در صورت پارک دوچرخه در هرنقطه‌ای از شهر، شهروندان دیگر در صورت نیاز می‌توانند با استفاده از نرم‌افزار مربوط، از خدمات دوچرخه استفاده کنند.
انتشار اوراق مشارکت برای توسعه مترو
لایحه دوفوریتی شهرداری مبنی بر صدور مجوز انتشار ۱۵هزارمیلیارد ریال اوراق مشارکت به منظور اجرای پروژه قطار شهری، در هشتاد و ‌سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز تصویب شد.
نواب قائدی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر شیراز در توضیح این لایحه گفت: به منظور تکمیل و توسعه خطوط ۱و۲و توسعه غربی خط یک (خط۳) و ضرورت تأمین منابع مالی مورد نیاز به شهرداری اجازه داده می‌شود نسبت به انتشار تا سقف حداکثر ۱۵هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت با تضمین بازپرداخت ۵۰درصد اصل و سود توسط دولت و تعیین بانک عامل توسط شهرداری اقدام کند.
همچنین طرح دوفوریتی اعضای شورای اسلامی شهر شیراز مبنی بر ایجاد کمیسیون یاوران شورا و حقوق شهروندی و انحلال کمیته‌ رسیدگی به شکایات مردمی تصویب شد. همچنین یک فوریت لایحه انتشار اوراق مالی اسلامی (اوراق مشارکت) به منظور خرید اتوبوس در شورای شهر شیراز تصویب شد و به کمیسیون برنامه، بودجه، امورحقوقی و املاک شورا ارجاع شد. اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه با لایحه‌ شهرداری شیراز مبنی بر عزیمت شهردار شیراز به شهر کازان کشور روسیه جهت شرکت در اجلاس شهرداران شهرهای تاریخی نیز موافقت کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی