[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

«کاهش تعهدات برجامی ایران» موضوع جلسه دوشنبه اتحادیه اروپا، روزنامه شیراز نوین

الجزیره در تحلیل خود نوشت که اولین فرصت اتحادیه اروپا برای بحث درباره کاهش تعهدات برجامی ایران، جلسه روز دوشنبه این اتحادیه در بروکسل خواهد بود.
به گزارش ایسنا، الجزیره انگلیسی به نقل از یک مقام آگاه اروپایی اطلاع داد که محتوای پیام ایران به اتحادیه اروپا در حال بررسی است. این خبرگزاری در تحلیل خود، جلسه روز دوشنبه اتحادیه اروپا در بروکسل را بهترین زمان برای بحث حول تحولات پیش آمده در توافق هسته‌ای دانست. به گزارش ایسنا، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان صبح چهارشنبه گفت که اگر دیگر طرف‌های برجام به تعهدات خود عمل نکنند، ایران به غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالاتر باز خواهد گشت. رئیس جمهور با بیان اینکه «ما نمی‌خواهیم از برجام خارج شویم» گفت: امروز روز پایان برجام نیست، بلکه گام جدید در چارچوب برجام است. برجام در بندهای ۲۶ و ۳۶ به ما حق داده است که اگر طرف مقابل تعهد خود را نقض کند، ما آن را در کمیسیون مشترک مطرح کنیم. آن کمیسیون تشکیل شده است، اما با وجود آنکه اروپا و دوستان ما تأکید کرده‌اند که خروج آمریکا را جبران کرده و به تعهدات خود عمل می‌کنند، اما در مقام عمل شاهد آن نبوده‌ایم.
روحانی ادامه داد: به سران ۵ کشور اعلام کردیم که مواد غنی شده و آب سنگین خود را دیگر نمی‌فروشیم. تاکنون هر وقت مواد غنی شده ما به ۳۰۰کیلوگرم می‌رسید، اضافه آن را می‌فروختیم و کیک زرد می‌گرفتیم و هر وقت آب سنگین از ۱۳۰تن تجاوز می‌کرد، اضافه آن را می‌فروختیم. از امروز این فروش‌ها انجام نمی‌شود.
وی همچنین صبر ایران در طول این یک سال را صبری استراتژیک توصیف کرد و گفت: ما یک سال حوصله و صبر کردیم و به تعهدات خود عمل کردیم، اما از امروز فروش مواد غنی شده و آب سنگین را متوقف می‌کنیم.
در پی انتشار اظهارات صبح دیروز روحانی، وزیر دفاع فرانسه بر لزوم ادامه اجرای برجام تأکید کرد و گفت که اروپا خواهان حفظ این توافق است.
همچنین وزارت امورخارجه چین اعلام کرد که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باید به طور کامل اجرا شود و تمامی اعضای آن مسئولیت دارند اطمینان حاصل کنند که این کار انجام می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی