[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

هشت نفرت‌انگیز ، روزنامه شیراز نوین

هشت نفرت‌انگیز از بسیاری جهات ترکیبی از فیلم‌های تارانتینو محسوب می‌شود، مخصوصاً «جانگوی آزاد شده» و «سگ‌های انباری». نقطه قوت این فیلم شخصیت‌ها و دیالوگ آنهاست، نه داستان. او در این فیلم باید توانایی خود را نشان داده و ذهن بیننده را به بازی می‌گرفت. شاید این فیلم بهترین اثر او نباشد، اما یکی از فیلم‌هایی است که حتماً باید به آن توجه کنید، مخصوصاً با فیلم‌برداری زیبا و موسیقی متن درخشان آن.
جانگوی آزاد شده 
پرفروش‌ترین فیلم کارنامه تارانتینو در دنیای کهن وسترن و درباره موضوعی مرتبط با این ژانر که جیمی فاکس، کریستوفر والتز، لئوناردو دی کاپریو و ساموئل ال.جکسون، که معمولاً در فیلم‌های او دیده می‌شوند، در آن نقش‌آفرینی می‌کنند و درباره برده‌ای است که با یک شکارچی آلمانی کار می‌کند تا برادران بریتل را دستگیر کنند. پس از اولین موفقیتشان، اکنون باید مجرمین غرب را دستگیر کنند و حوادث، آن‌ها را به سمت یک مالک ظالم مزرعه پنبه می‌‌کشاند. این فیلم برنده دو جایزه اسکار شد، یکی برای والتز و دیگری برای فیلم‌نامه تارانتینو. این فیلم یکی از به‌یادماندنی‌ترین فیلم‌های وسترن است که ایده بردگی و آزادی را به نمایش گذاشته و تا اکران «۱۲ سال بردگی» بی رقیب بود.
مجموعه بیل را بکش 
البته که فیلم‌های اکشن و خونین بسیاری ساخته شده؛ اما چنین سبکی هرگز دیده نشده است. داستان فیلم درباره زنی است که پس از چهار سال کما، اکنون می‌خواهد انتقام بگیرد. تارانتینو برای این نقش اما تورمن را انتخاب کرد که برای این نقش با تحسین‌های مختلفی مواجه شد. در این فیلم صحنه‌های اکشن و خشونت‌آمیز با حداکثر جزئیات، دقت و به شکل رئال دیده می‌شود که نشانگر کمال‌گرایی تارانتینو است. در دومین فیلم شاهد این هستیم که عروس انتقام ازدواج ناموفق، قتل فرزند به دنیا نیامده‌اش و از دست دادن چهار سال از زندگی خود را از عاشق قبلی و دارودسته‌اش می‌گیرد. اگرچه صحنه‌های اکشن فیلم دوم کوتاه‌تر است، اما به یک فیلم به یادماندنی بدل شده و ثابت کرده که برای این چندگانه حماسی و اکشن، می‌تواند بهترین پایان باشد. پس از این فیلم، فیلم‌های اکشن موفقی عرضه شدند، اما «بیل را بکش» همچنان یکی از بهترین و به یادماندنی ترین آثار اکشن است.
نانجیب‌های لعنتی 
یکی دیگر از فیلم‌های خشن جنگی که به سادگی فراموش نمی‌شود و می‌تواند بهترین باشد. اگرچه این فیلم نمی‌تواند همانند «مهلکه» یا «اینک آخرالزمان» چهره جنگ را نشان دهد، اما به جنگ جهانی دوم که صلح جهانی را از بین برد، نگاه خشنی دارد. همانند اغلب فیلم‌های تارانتینو، این فیلم هم در دو روایت نشان داده می‌شود؛ یک روایت از یک فیلم‌ساز فرانسوی و گروهی از سربازان که می‌خواهند رهبر نازی‌ها را شکست داده و آنها را شکنجه دهند. این اثر با ارائه دیدگاه جدییدی از تأثیرات جنگ جهانی دوم، می‌تواند یک اثر متفاوت باشد. نانجیب‌های لعنتی با بازی برد پیت، کریستوفر والتز، دایان کراگر، مایکل فاسبندر و الی روث (که کارگردان دوم اثر هم بود) در قسمت بهترین فیلم و بهترین کارگردانی نامزد شد و اولین جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد را نیز برای والتز به ارمغان آورد.
داستان عامیانه
تأثیر این فیلم بر بیننده و منتقدان هنوز مشهود است و هنوز یکی از بهترین فیلم‌های دهه ۹۰ و تاریخ سینما محسوب می‌شود. این فیلم تنها به ژانر اکشن یا جنایی محدود نمی‌شود و نمی‌توان با یک ژانر آن را معرفی کرد. این اثر که مشهورترین فیلم تارانتینو است، بیننده را وادار می‌کند تا به روایت خطی، ارجاعات مختلف به فرهنگ عامیانه و جنایی، معماهای حل شده، روایت‌های خطی متقاطع، دیالوگ‌های به یادماندنی و ترکیب طنز و خشونت، توجه کند. یک داستان کوتاه بلند که به داستان‌های کوتاه و متقاطع دو مزدور، رئیسشان، یک گانگستر و همسر بازیگرش، یک مبارز، یک تعمیرکار و چندین سارق عصبی می‌پردازد. اما تورمن، جان تراولتا، ساموئل ال.جکسون، بروس ویلیس، ‌هاروی کیتل و تیم راث، از جمله بازیگران این فیلم هستند. این فیلم علاوه بر دریافت جایزه نخل طلای سال ۱۹۹۴ در هفت قسمت نامزد اسکار شد و جایزه بهترین فیلم‌نامه را برای تارانتینو به ارمغان  آورد. اگرچه «فارست گامپ» برنده جایزه بهترین فیلم شد؛ «داستان عامیانه» فراموش نشد و حتی تماشای چندمین باره آن هم لذت‌بخش است. مفاهیم سورئال و خشن، یک داستان دیدنی و بی نظیر ایجاد می کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی