[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

عضو هیئت‌رئیسه مجلس: مشتریان برای محصولات پتروشیمی ایران جایگزینی ندارند، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه کشورهای خریدار محصولات پتروشیمی به دلیل نیاز با سیاست‌های آمریکا همراهی نخواهند کرد، گفت: تحریم می‌تواند فرصت فوق‌العاده‌ای برای پتروشیمی و صنایع پایین ‌دستی باشد. 
اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص اینکه آمریکا نمی‌تواند صادرات محصولات پتروشیمی ایران را محدود و تحریم کند، گفت: آمریکا نمی‌تواند کشورهای خریدار محصولات پتروشیمی ایران را وادار به عدم خرید از ایران و از دست دادن منافع ملی‌شان کند، ضمن آنکه جایگزین کردن محصولات پتروشیمی ایران به راحتی نیست و هر کشوری نمی‌تواند اقدام به تولید این محصولات کند.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس با تأکید براینکه نیاز کشورهای مختلف به محصولات پتروشیمی ایران قطعی است و منافع و حیات بسیاری از کشورها وابسته به این مهم است، ادامه داد: همچنین ایرانیان راه‌های دور زدن تحریم و فروش محصولات پتروشیمی و حتی نفت را به خوبی می‌دانند و در گذشته نیز این مهم را به اثبات رساندند.
کشورهای خریدار محصولات پتروشیمی ایران به دلیل نیاز با سیاست‌های آمریکا همراهی نخواهند کرد
وی با بیان اینکه کشورهای خریدار محصولات پتروشیمی ایران نیز به دلیل نیاز با سیاست‌های امریکا همراهی نخواهند کرد، افزود: درواقع ممکن است خود را در ظاهر موافق تحریم ایران نشان دهند؛ اما از راه‌های غیررسمی مبادلات خود را با ایران ادامه خواهند داد.
عضو هیئت رئیسه مجلس در مجلس با یادآوری اینکه محصولات پتروشیمی، ۳۲درصد از درآمد غیرنفتی ایران را تشکیل می‌دهند که تقریباً معادل سالانه ۱۴میلیارد دلار است، اظهار کرد: موضوع تحریم صنعت پتروشیمی ایران می‌تواند فرصت فوق‌العاده‌ای برای صنعت پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی پتروشیمی محسوب شود.
اگر بتوان مواد اولیه را به صنایع پایین‌دستی رساند، دیگر تحریم‌های آمریکا کارساز نخواهد بود؛ چراکه کشور‌های همسایه به شدت به محصولات پایین‌دستی پتروشیمی ایران نیازمند هستند. بنابراین صادرات این محصولات به کشور‌های همسایه از دسترس تحریم‌های آمریکا خارج خواهد بود.
عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه هم‌اکنون صنایع پایین‌دستی پتروشیمی به جهت ناتوانی در تأمین مواد اولیه خود یا با ظرفیت‌های خالی مواجه هستند یا به تعطیلی کشده شده یا در حالت نیمه‌تعطیل به سر می‌برند، اضافه کرد: اگر بتوان مواد اولیه را به صنایع پایین‌دستی رساند دیگر تحریم‌های آمریکا کارساز نخواهد بود و به عبارت بهتر، تحریم‌های صنعت پتروشیمی توسط آمریکایی‌ها را دور خواهیم زد؛ چراکه کشور‌های همسایه به شدت به محصولات پایین‌دستی پتروشیمی نیازمند هستند. بنابراین صادرات این محصولات به کشور‌های همسایه از دسترس تحریم‌های آمریکا خارج خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی