[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۱
  • دوره جدید

کودکان کار به زورخانه رفتند، روزنامه شیراز نوین

با مساعدت اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز
کودکان کار به زورخانه رفتند

به دنبال برنامه‌های ورزشی و فرهنگی برای کودکان کار، این بار این کودکان به زورخانه علی‌بن ابی طالب رفتند. 
مدیر اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز، هدف از این برنامه را علاوه بر ورزش و سلامت جسم و روان، آشنایی با فرهنگ اصیل ایرانی و ورزش‌های باستانی و آشنایی کودکان با اخلاق و منش پهلوانی دانست.
یوسف آفرینی گفت: در ورزش باستانی و زورخانه‌ای علاوه بر ورزش کردن یک اتفاق معرفتی و معنایی رخ می‌دهد و ورزشکاران با اخلاق پهلوانی و معرفت معنوی آشنا می شوند. 
وی افزود: ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای می‌تواند موجب کاهش پرخاشگری در کودکان شود. موسیقی زورخانه‌ای به همراه اشعار پرمعنا در کنار ورزش موزون و ریتمیک، موجب می‌شود کودکان لذت‌بخشی را در کنار ورزش تجربه کنند. ورزش زورخانه‌ای چونان صحنه‌ای از یک نمایش باشکوه و حماسی است، ترکیبی از شعر، موسیقی و حرکات ورزشی ریتمیک و موزون است که موجب نشاط و پویایی کودکان و حفظ سلامت جسم و روان توامان خواهد شد. آفرینی یکی دیگر از اهداف این برنامه را حمایت از ورزش‌های اصیل و باستانی ایرانی نام برد و افزود: این کودکان می‌توانند پتانسیل جدیدی برای این ورزش خاص باشند.
آفرینی گفت: ورزش زورخانه‌ای می‌تواند در شخصیت‌سازی و رشد کودک تأثیر فراوانی داشته باشد. این ورزش وسیله کسب تجربه‌های پرارزشی است که کودکان در خلال آن از جهت اجتماعی و روانی رشد می‌کنند. همچنین الگوهای رفتاری آنان می تواند در این ورزش باستانی و فرهنگی شکل گیرد. الگوهایی که در ورزش زورخانه ای به کودکان داده می شود، در سراسر عمر سرمشقی مفید برای او خواهد شد. کودک به مدد بازی الگوهای بی‌شمار و درهم پیچیده و ظریف زندگی آدمی را درمی‌یابد و آن را تجربه و تمرین می‌کند و رابطه میان این الگوها را می‌سنجد، تا آن‌ها را فرا گیرد. ورزش‌های زورخانه ای با توجه به قابلیت‌هایی که ابعاد مختلف وجودی انسان را در بر می گیرد می تواند نقش مؤثری را در شکل دهی شخصیت کودکان و نوجوانان ایفا نماید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی