[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

ارائه خدمت به ۱۳۶۹ بیمار تالاسمی در شیراز، روزنامه شیراز نوین

بیماری‌های غیرواگیر به عنوان اولویت مهم سلامت عمومی در کشور محسوب می شود و در این میان، بیماری‌های مزمن، سهم مهمی از بیماری‌های غیرواگیر را به خود اختصاص می دهند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون درمان دانشگاه گفت: بیماری تالاسمی یکی از بیماری‌های مزمن غیرواگیر و نوعی بیماری ارثی است و بیمار تالاسمی نیاز به مراقبت‌های خاص در طول زندگی دارد. به دلیل قرار گرفتن ایران در کمربند تالاسمی، بیماری تالاسمی در کشور از شیوع بالایی برخوردار است.
دکتر عبدالخالق کشاورزی، درمان و کنترل بیماری تالاسمی را نیازمند آگاهی تمامی گروه‌های مرتبط با امر درمان این بیماران از جمله پزشکان، پرستاران، مدیران نظام سلامت و خانواده بیمار مبتلا دانست.
رئیس اداره بیماران خاص و پیوند اعضای دانشگاه نیز ضمن گرامیداشت روز جهانی تالاسمی، گفت: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یک هزار و ۳۶۹بیمار تالاسمی را در ۲۴مرکز تحت پوشش قرار داده و به آنها خدمات‌رسانی می‌کند. همچنین شهرستان‌های شیراز، داراب، کازرون، نورآباد و مرودشت بیشترین آمار بیمار تالاسمی را به خود اختصاص داده اند.
دکتر داوود حدادی افزود: بخش تالاسمی مرکز آموزشی درمانی شهید آیت‌الله دستغیب شیراز با ۷۳۰بیمار تالاسمی، به عنوان مرکز جامع تالاسمی، پذیرای بیماران است.
او انواع خدمات در حال ارائه به این بیماران را شامل ویزیت تخصصی و فوق تخصصی، تأمین داروهای آهن‌زدا، تزریق خون، مشاوره روان‌شناسی و روان‌پزشکی، انجام MRIT۲، سنجش تراکم استخوان، ارائه خدمات دندان‌پزشکی، انجام آزمایش و تأمین پمپ تزریق دسفرال اعلام کرد.
رئیس اداره بیماران خاص و پیوند اعضای دانشگاه اضافه کرد: بیماران خاص به دلیل ماهیت بیماری مزمن خود، طبق معمول با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند که این مسئله ضرورت توجه به مسائل روحی، روانی در این بیماران را دو چندان می‌کند. در همین راستا راه‌اندازی واحد مشاوره روان‌شناسی و روان‌پزشکی در بیمارستان شهید آیت‌الله دستغیب و پنج مرکز قطب شهرستانی، کمک شایانی به ارتقای خدمات درمانی به این بیماران کرده است.
او اظهار کرد: در حال حاضر برای تمامی مراجعان به واحدهای روان‌شناسی، پرونده الکترونیکی تشکیل و اطلاعات بیماران برای پیگیری درمان، در سامانه مربوط ثبت می شود.
دکتر حدادی راه‌اندازی بخش تالاسمی بیمارستان‌های قمر بنی‌هاشم(ع) بیضا و امام حسن عسکری(ع) زرقان را از اقدامات اخیر این اداره در راستای توسعه خدمات درمانی به بیماران خاص عنوان کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی