[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۰
  • دوره جدید

چالش شهرداری و محیط‌زیست، روزنامه شیراز نوین

شهردار منطقه یک شیراز گفت: موضوع تخریب لانه پرنده‌ها در خیابان اردیبهشت صحنه‌سازی است که در پی جلوگیری مأموران شهرداری از ساخت آسانسور ساختمان اداره کل حفاظت از محیط زیست صورت گرفته است.
حمیدرضا اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی رشد و سنگین شدن درختان، هرس آنها در طول سال باید انجام شود تا خطرات ناشی از باد و سقوط درختان در سطح شهر اتفاق نیفتد. 
این مقام شهری با طرح این سوال که آیا ممکن است در یک درخت این تعداد لانه پرنده که در خیابان اردیبشت عنوان شده از این درخت سقوط کرده وجود داشته باشد، ادامه داد: اصل این ماجرا از اینجا شروع شده که مأموران تخلفات شهرداری در روزهای گذشته مانع از ساخت یک آسانسور در ساختمان مرکزی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان فارس به دلیل عدم اخذ مجوز شدند.
شهردار منطقه یک شیراز اضافه کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در حال ساخت و ساز غیرمجاز و بدون مجوز یک آسانسور در ساختمان مرکزی خود واقع در خیابان اردیهبشت بود که مأموران تخلفات شهرداری منطقه یک این شهر از این کار جلوگیری و وسایل آنها را ضبط کردند که این موضوع دستمایه صحنه‌سازی در خصوص هرس درختان و تخریب لانه پرندگان شد. 
شهردار منطقه یک شیراز در ادامه گفت: در روزهای آینده مستندات این مسئله از سوی اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز منتشر خواهد شد.
وی اظهار داشت: صبح پنجشنبه (نوزدهم اردیبهشت ماه) باری دیگر کارگران ساختمانی در اداره کل حفاظت از محیط زیست استان فارس مشغول ادامه ساخت و ساز غیرمجاز این آسانسور می‌شوند که مأموران تخلفات شهرداری مجدداً از این کار ممانعت به عمل آوردند.
اسماعیلی افزود: هم‌زمان با این اقدام، در کنار این خیابان کارکنان شرکت پیمانکار طرف قرارداد فضای سبز در حال هرس درختان بودند که در این هنگام، تعدادی لانه پرنده از مکانی دیگر به این محل انتقال داده شد و صحنه‌سازی صورت گرفت که این رخداد در پی هرس یک درخت در این خیابان بوده است.
اسماعیلی ادامه داد: درختی که امروز توسط کارکنان شرکت پیمانکاری فضای سبز در حال هرس شدن بوده، یک اصله درخت پالم بوده که به دلیل بحث آتش‌سوزی، تنها بخش‌هایی از تنه خشک آن هرس شده که در آستانه فصل گرما باید حتماً این کار برای جلوگیری از آتش‌‌سوزی انجام شود و این کار نیز ارتباطی با بخش‌های سبز این درخت نداشته است.
شهردار منطقه یک شیراز اظهار داشت: درخت دیگری در این محل هرس نشده و وجود این تعداد لانه پرنده که بعضاً از 50 تا 80عدد عنوان شده، در بین تنه خشک این درخت پالم جای بسی تعجب دارد.
وی ادامه داد: پرنده هرگز در تنه درخت پالم لانه‌سازی نمی‌کند که با هرس پوشال‌های خشک شده لانه‌ها تخریب گردد. گذشته از این مسئله، این تعداد لانه که به این محل منتقل شده متعلق به قطع یک درخت نمی‌تواند باشد، بلکه متعلق به باغ پرندگان است. 
وی گفت: سال گذشته در پی سقوط درختان آفت زده رخدادهای تلخی نظیر حادثه مقابل بیمارستان فرهمند رخ داد که یک زن دچار آسیب شد. براساس قانون، شهرداری موظف است به طور مداوم نسبت به هرس یا قطع درختان آفت زده اقدام کند تا از این‌گونه حوادث تلخ جلوگیری شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی