[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۰
  • دوره جدید

رئیس اتاق بازرگانی فارس: مدرک‌گرایی آفت اشتغال است، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس اعتقاد دارد که تولید مدرک تحصیلی! اشتغال پایدار را در جامعه خدشه‌دار کرده است.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در دیدار مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان فارس گفت: نیاز امروز بازار کار و اشتغال کشور ما مهارت آموزی و نه مدرک گرایی است. 
وی با تأکید بر لزوم توجه به مهارت‌آموزی بیان کرد: امروز بسیاری از مهارت‌ها و مشاغل در کشور وجود دارد که نیروی انسانی متناسب برای آن شغل وجود ندارد و می‌توانیم بگوییم کار هست؛ اما نیروی انسانی برای انجام دادن آن نیست.
وی افزود: متأسفانه رویکرد سیستم آموزشی در کشور تولید مدرک تخصصی بوده و این نگاه که کار باید متناسب یا بالاتر از مدرک تحصیلی فرد باشد، موجب شده در برخی از رشته‌ها و ظرفیت‌های شغلی با کمبود نیروی کار مواجه باشیم.
رازقی با اشاره به وضعیت کسب و کار کشور در مقایسه با جهان اظهار داشت: مدرک‌گرایی وضعیت بدی را برای اقتصاد و اشتغال کشور رقم زده است؛ لذا برای ایجاد اشتغال پایدار در کشور و رفع معضل بیکاری باید فرهنگ پشت میزنشینی به فرهنگ مهارت آموزی تغییر یابد.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در برخی از مواقع نیز شاهد پایین آمدن شأن برخی از شغل‌ها هستیم؛ در حالی که مهارت‌آموزی نیاز اشتغال کشور است که می‌تواند تعالی و رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه را به دنبال داشته باشد.
وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی فارس می‌تواند در چند بخش تعامل و همکاری خوبی با سازمان فنی و حرفه‌ای استان داشته باشد، ادامه داد: می‌توانیم با انجام طرحی، نیازسنجی برای تأمین نیروی کار مورد نیاز در بخش‌های مختلف صنعت و بازرگانی استان را انجام دهیم و سازمان فنی و حرفه‌ای استان نیز در این زمینه آموزش‌هایی در محل کارگاه‌ها را انجام دهد. رازقی گفت: برخی مهارت‌ها نیازهای بخش صنعت استان است که با اجرای این طرح می‌توان برخی از رشته‌ها، مهارت‌ها و شغل‌های تخصصی را بر اساس نیاز آموزش داد.
وی تصریح کرد: این مهم، پرورش نیروی انسانی متخصص و مناسب را به دنبال دارد که می‌تواند به اشتغال پایدار و کاهش مشکلات واحدهای تولیدی نیز کمک کند.
رازقی افزود: سازمان فنی و حرفه‌‌ای یکی از سازمان‌های قوی و بر مبنای علم است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
وی همچنین با تأکید بر اطلاع‌رسانی بر استفاده از ظرفیت تبصره 2 ماده 38 به بخش صنعت و واحدهای تولیدی بیان کرد: این ماده قانونی ظرفیت خوب و گام مؤثری برای توسعه و ارتقای مباحث آموزشی و مهارتی در واحدهای تولیدی و صنعتی است.
حشمت کوشکی، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان فارس هم گفت: هم‌اکنون 50مرکز دولتی و 700مرکز آزاد تحت مجموعه فنی و حرفه‌ای استان فارس فعال است که آموزش‌های ما علاوه بر این مراکز، در دانشگاه‌ها- آموزش و پرورش، کارخانه‌ها، صنوف و عشایر نیز انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه امسال توسعه نهضت مهارت‌آموزی در دستور کار ویژه سازمان فنی و حرفه‌ای در کشور قرار گرفته است، ادامه داد: مهارت‌آموزی یکی از کاربردی‌ترین آموزش‌ها در بخش صنعت و تولید است؛ زیرا ارتباط مستقیمی با کیفیت کالا و رونق تولید دارد.
کوشکی گفت: تلاش ما در فنی و حرفه‌ای استان بر ارائه خدمات آموزش مورد نیاز و باکیفیت به بخش صنعت و تولید استان است که متأسفانه صنعتگران ما از خدمات ما از جمله مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار و فرصت قانونی تبصره 2 ماده 38 قانون اطلاعات کافی ندارند.
وی افزود: تبصره 2 ماده 38 مبنی بر بخشودگی مالیاتی آموزش مهارت‌های حرفه‌ای واحدهای تولیدی، ظرفیت خوبی برای استفاده بخش صنعت استان است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است که امیدواریم بخش صنعت و واحدهای تولیدی استان بیش از گذشته نسبت به این موضوع اهتمام داشته باشند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان فارس بیان کرد: به منظور بهره‌مندی بیشتر بخش صنعت و تولید کشور، سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و اتاق بازرگانی ایران تفاهم‌نامه‌ای را باهم منعقد کرده‌اند که پیرو آن، ما در استان نیز آماده همکاری همه‌جانبه با اتاق بازرگانی فارس هستیم.
کوشکی اضافه کرد: 75درصد آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، عملی و متناسب با استانداردهای بین‌المللی است که امروز مهارت‌آموزی بسیار کارآمدتر از مدرک‌گرایی است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی