[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۱
  • دوره جدید

مهلت ۶۰ روزه فرصت طلایی برای اروپایی‌ها خواهد بود، روزنامه شیراز نوین

نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، بیانیه شورای عالی امنیت ملی درباره اقدام متقابل در خصوص برجام و ضرب‌الاجل ۶۰ روزه به کشورهای باقیمانده در برجام را مورد حمایت مجلس خواند و گفت که این مهلت ۶۰ روزه فرصت طلایی برای اروپایی‌ها خواهد بود.
 به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدمهدی برومندی نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیانیه شورای عالی امنیت ملی، درباره اقدام متقابل در خصوص برجام و ضرب‌الاجل ۶۰ روزه به کشورهای باقیمانده در برجام را مورد حمایت مجلس خواند و گفت که این مهلت ۶۰ روزه فرصت طلایی برای اروپایی‌ها خواهد بود.
محمدمهدی برومندی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بیانیه شورای عالی امنیت ملی درباره‌ اقدامات متقابل ایران در برجام گفت: برجام توافق بین‌المللی پذیرفته شده و مورد تأیید مهم‌ترین نهاد سازمان بین‌المللی یعنی شورای امنیت سازمان ملل بود. ما کاملاً به تعهدات خود عمل کردیم که ۱۴گزارش آژانس در بازدید از تأسیسات هسته‌ای ما و اعلام پایبندی ایران به برجام و تعهداتش، نشان دهنده‌ این موضوع است. کشورهای اروپایی هم چنین موضوعی را تأیید و مورد تأکید قرار دادند. وی یادآور شد: قرار بود در برجام نسبت به رفع مشکلات و مسائل جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های اقتصادی گام برداشته شود و ایران در قبال توافق نفع اقتصادی داشته باشد. اما بعد از برجام شاهد قراردادی کاملاً یک طرفه بودیم. ما همه چیز را متوقف کردیم؛ اما هر روز نسبت به گذشته فشارها شدیدتر و تحریم‌ها ظالمانه‌تر شد.
برومندی افزود: آمریکا و کشورهای اروپایی در قبال این توافق قانون‌شکنی آشکار و نقض عهد کردند. اروپایی‌ها تنها به صدور بیانیه و اظهار تأسف اکتفا کردند. حتی بعد از تحریم نفت و ایجاد مشکلات اقتصادی از سوی آمریکا آقدامی را انجام ندادند.
نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه صبر جمهوری اسلامی ایران آستانه‌ای دارد، افزود: مردم از وضعیت موجود ناراضی و معترض هستند، به همین دلیل اقدام شورای عالی امنیت ملی مثبت و مورد حمایت و تأکید مجلس و نمایندگان و مردم خواهد بود.
برومندی ادامه داد: از امروز فروش مواد غنی شده مازاد ۳۰۰تن متوقف می‌شود. ما این مواد را می‌فروختیم و کیک زرد دریافت می‌کردیم که با بیانیه شورای امنیت دیگر این کار صورت نمی‌گیرد. درباره‌ آب سنگین اراک هم اگر مازاد ۱۳۰تن داشتیم می‌فروختیم که این کار هم متوقف خواهد شد. ما مدت ۶۰روزه‌ای را به اروپایی‌ها برای عمل به تعهداتشان داده‌ایم که این فرصت طلایی خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: طبق قانون مصوب مجلس در صورت نقض برجام جمهوری اسلامی ایران حق اقدام متقابل دارد که امروز بخشی از کار عملیاتی شد. اگر اروپایی‌ها فرصت ۶۰روزه را از دست دهند، غنی‌سازی بیشتر از سه و نیم درصد را انجام خواهیم داد و اراک را راه‌اندازی می‌کنیم. اقداماتی که قبل از برجام در زمینه آب سنگین اراک انجام می‌دادیم را ادامه خواهیم داد. این تصمیم در سطح عالی نظام و شورای عالی امنیت ملی گرفته شده و مردم و مجلس و همه ارکان نظام از این تصمیم و سایر تصمیمات آینده حمایت خواهند کرد.
برومندی ادامه داد: اروپا از فرصت به دست آمده استفاده کند؛ چون برهم خوردن برجام لطمه‌ای به صلح و امنیت بین‌المللی وارد می‌کند و ناامنی منطقه و اتفاقات متعددی را رقم می‌زد.
به گزارش ایسنا، وی در پایان تأکید کرد جمهوری اسلامی ایران مستحکم و استوار در راستای احقاق ملت ایستاده و همه ارکان نظام و مردم هم از آن حمایت خواهند کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی