[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۱
  • دوره جدید

مدیرکل ورزش و جوانان فارس: فقر سرانه ورزش در کلان‌شهر شیراز آزاردهنده است، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی و پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی اداره کل ورزش و جوانان فارس، حیدرعلی کامیاب که در نشست مشترک بررسی مشکلات ورزش شهرستان شیراز در حضور فرماندار این شهر سخن می‌گفت، افزود: علی‌رغم اینکه می‌توانیم برای این شهر اعتبارات خوبی را در حوزه نفت و گاز و سهم ورزش از مالیات بر ارزش افزوده جذب کنیم، اما نبود زمین با کاربری ورزشی دست ما را برای توسعه زیرساخت‌ها در این کلان شهر بسته است.
وی با بیان اینکه پس از درخواست‌های فراوان، آن هم با حمایت استاندار و تلاش دکتر پارسایی، اداره کل راه و شهرسازی استان یک قطعه زمین با کابری پارکینگ در شهرک گلستان به ما معرفی کرده است، افزود: تغییر کاربری و حل مشکلات دیگر این زمین هم بر عهده ما گذاشته شده است.
مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس با انتقاد از تفکری که در شهرسازی ورزش را نادیده گرفته است، گفت: ظاهراً در گذشته هر زمینی که در غرب و شمال غرب شیراز کاربری ورزشی داشته، با تغییر کابری به برج و اماکن تجاری تبدیل شده است.
کامیاب، عدم همکاری‌های لازم با اداره کل در این حوزه را عاملی برای پایین بودن سرانه ورزشی در کلان شهر شیراز عنوان کرد و گفت: در حالی که سرانه ورزشی در کشور 70سانتی‌متر و در دیگر شهرستان‌های استان بیش از یک متر است، این سرانه در کلان‌شهر شیراز 20سانتی متر است.
وی ساده‌انگاری در این خصوص را موجب خسران عظیم در حوزه فرهنگی-اجتماعی دانست و افزود: شاید یک دهه بعد، دود این فقر زیرساختی در چشم جامعه‌ای برود که شهروندانش نه روح سالمی دارند، نه جسم سالم!
دبیر شورای عالی ورزش استان فارس با پراهمیت خواندن مکان‌یابی برای احداث اماکن ورزشی، افزود: ما می‌توانیم اعتبارات تخصیص داده شده به کلان‌شهر شیراز را در مجموعه ورزشی پارس هزینه کنیم و این مجموعه را به یک شهرک ورزشی تبدیل نماییم؛ اما باز هم باید برای جمعیت ساکن در شهرک‌های غربی شیراز برنامه داشت.
کامیاب در عین حال افزود: علی‌رغم تمام تنگنا‌های موجود از سال 94 تاکنون چندین پروژه بزرگ ورزشی در شهرستان شیراز کلنگ‌زنی، احداث و بهره‌برداری شده است.
وی از افتتاح زمین چمن ورزشگاه بزرگ پارس، پیشرفت چشمگیر ورزشگاه 6هزار نفری شیراز، بهره‌برداری از مرکز سوارکاری استان فارس در لپویی، ساخت 10زمین مینی‌فوتبال در بخش‌های مختلف شهرستان، توسعه و ایجاد زمین چمن بزرگ مجموعه ورزشی بعث شیراز، تعمیر کلی ورزشگاه دستغیب شیراز، ساخت خانه اسکواش، ساخت خانه ووشو و... به عنوان بخشی از کارکرد اداره کل ورزش و جوانان استان در شهرستان شیراز یاد کرد و افزود: در کنار مسائل مربوط به جامعه‌شناسی ورزشی، با تلاش برای ساخت چندین مجموعه ورزشی در غرب شیراز به دنبال کم کردن هزینه ورزش کردن از راه کاهش سفرهای درون‌شهری برای شهروندان ساکن در غرب و شمال غرب شیراز هستیم.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس با بیان اینکه پیش از دولت تدبیر امید وضعیت زیرساخت‌های ورزشی در بخش‌های مختلف شهرستان شیراز اسفناک بود، گفت: اکنون در دشت‌ارژن، خانه‌زنیان و... سالن‌های ورزشی و در روستای‌های مختلف زمین‌های چمن و خانه‌های روستایی مشغول خدمت‌رسانی به مردم هستند.
کامیاب در بخش پایانی صحبت‌هایش با بیان اینکه اداره ورزش و جوانان شهرستان شیراز در این شهرستان متولی مسائل ورزش و جوانان است، از افتتاح 10چمن مصنوعی مینی‌فوتبال و دو سالن ورزشی در روستا‌های این شهرستان در هفته دولت خبر داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی