[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

استیضاح ناکام رئیس شورا، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- شیرازنوین
 «همه چیز ختم به خیر شد.» این تنها جمله‌ای بود که سیداحمدرضادستغیب به خبرنگاران منتظر در پشت درهای بسته شورا داد تا علاوه بر چهره خندان، با جمله‌ای رسمی ‌پیروزی خود را در چالش اخیر شورا اعلام کند. رئیس شورای اسلامی ‌شهر شیراز که پس از اظهارات دو هفته پیش خود مبنی بر نحوه تعیین ملاک شهروندی در جلسه شورا وارد یکی از چالش‌های بزرگ دوران کاری خود شده بود، روز چهارشنبه در اولین قدم برای مبارزه با طرح بی‌کفایتی ریاست شورا که هفت نفر از اعضا و به طور شاخص، مهدی حاجتی به دنبال مطرح کردن آن بودند، این طرح را از صحن علنی به جلسه رسمی‌غیرعلنی برد؛ انتقالی که به گفته برخی اعضا، به دلیل فشارهای بیرونی، شورا تن به آن داد. 
جلسه روز چهارشنبه نیز برای شوراییان نتیجه‌ای نداشت تا اصل موضوع به روز شنبه موکول شود؛ شنبه‌ای که قرار بود طرح بی‌کفایتی رئیس شورا با امضای 7نفر از اعضا بررسی شود؛ اما ظاهراً اتفاقات صحن غیرعلنی روز شنبه به گونه‌ای رقم خورد که این طرح مجالی برای بررسی و مطرح شدن پیدا نکرد. رفت و آمد اعضا به جلسه و گپ‌وگفت کوتاه و غیررسمی ‌آنان با خبرنگاران، نشان می‌داد که شورا به سمت پیشنهاد استعفا به رئیس پیش رفته؛ اما در نهایت دودکش شورا با چهره خندان دستغیب دود سفید را به آسمان فرستاد. دودی که به گفته اعضا، تصمیم گرفته شده تضمینی برای سفید باقی ماندن آن نیست و حتی برخی اعضا نیز از تصمیم شورا راضی به نظر نمی‌رسیدند و به عملکرد شوراییان اعتراض داشتند.
نواب قائدی به عنوان سخنگوی شورا در جمع خبرنگاران، از پذیرش عذرخواهی دستغیب از سوی اعضای شورا خبر داد و گفت: آقای دستغیب در جلسه امروز عذرخواهی رسمی‌ به صورت تصویری انجام دادند و با توجه به عذرخواهی قبلی ایشان، اعضای شورای شهر این عذرخواهی را از ایشان پذیرفتند‌ که ملاک عمل باشد.
این عضو هیئت رئیسه شورای شهر تصریح کرد: امیدواریم با همراهی افکار عمومی ‌به سمت وحدت همه گروه‌ها و اقشار گام برداریم و وحدت همیشگی را ملاک عمل قرار دهیم و امیدواریم این اتفاق‌ها تکرار نشود. وی در پاسخ به این سوال که در صورت تکرار این اتفاق تصمیم اعضا چه خواهد بود، گفت: راهکارهای قانونی برای این موضوع وجود دارد که در حال حاضر نیازی به بازگویی آنها نیست. با توجه به اینکه مدت کوتاهی تا پایان دوره هیئت رئیسه مانده، اعضای شورای شهر ترجیح دادند راهکارهای قانونی را دنبال نکنند و همین عذرخواهی را قبول کنند.
اما لیلا دودمان که به نحوه برگزاری و اداره جلسه اعتراض داشت، در جمع خبرنگاران گفت: این نشان از قدرت بالای مدیریت آقای دستغیب دارد که 10نفر را طی 4ساعت طوری مدیریت کند که طرحی که به خاطر آن جلسه تشکیل شده بود و دستور اصلی جلسه بود و 7عضو شورا آن را امضا کرده بودند، مجال مطرح شدن و بررسی پیدا نکند.
وی افزود: آیا این ٧نفر برای شورا ارزش ندارند؟ ظاهراً در شورا معاملات چشمی ‌اتفاق می‌افتد. چرا ما پای یک طرح را امضا می‌کنیم؛ اما وقتی به شورا می‌رویم با چشم معامله می‌کنیم؟ در جلسه غیرعلنی هفته گذشته هم همین اتفاق افتاد و این هفته نیز به این جلسه آمدم که در این خصوص تعیین تکلیف شود.
دودمان در خصوص عذرخواهی دستغیب، رئیس شورای شهر شیراز نیز که در این جلسه انجام شد، گفت: بحث من عذرخواهی آقای دستغیب نیست. گرچه مردم ما به آن دلیل که کمتر از مسئولین عذرخواهی شنیدند، این را قبول می‌کنند و این حرکتی پسندیده است؛ اما اعتراض من به فرآیند اداره شورا طی یک سال و اندی گذشته است که از آن  انتقاد دارم و تمام رفتارهای خرد گذشته باعث این رفتار کلان در شورا شده است، رفتاری که تبعات جمعی، هم برای شهروندان و هم برای شورا داشته است.
دودمان در پاسخ به این پرسش که آیا فشار بیرون از شورا تأثیری بر نحوه تصمیم‌گیری اعضا داشت یا خیر، گفت: علت این قضیه که حتی این طرح به مرحله بررسی هم نرسید، یا معامله است یا اعمال فشار از بیرون. گویا آنچه اهمیت دارد مصلحت فردی و گروهی است، نه عام مردم و من متأسفم به حال این شورا که تصمیمات درونی با برونی آن متفاوت است.
اما تنها عضو اصولگرای شورای پنجم، ضمن ارائه شرحی از ۴ساعت جلسه غیرعلنی شورا گفت: در این جلسه هرکدام از اعضا پیرامون اتفاقات پیش آمده در چند هفته گذشته به بحث و گفت‌وگو پرداختند؛ اما آن‌قدر پیشنهاد جدید و مسائل حاشیه‌ای عنوان شد که اصل طرحی که قرار بود در جلسه به رأی گذاشته شود مطرح نشد و دو نفر از ٧نفر امضا کننده طرح به صورت شفاهی امضای خود را پس گرفتند و در عوض، چند پیشنهاد جدید مطرح شد. سیروس پاک‌فطرت افزود: اما اتفاق غیرمنتظره این جلسه این بود که آقای دستغیب در ابتدای جلسه دوربین اختصاصی روابط عمومی‌را آوردند و جلوی دوربین به صورت تصویری عذرخواهی رسمی ‌خود را اعلام کردند. این باعث شد جلسه به  سمت دیگری برود و دست آخر سه نفری نیز که بر اجرای طرح پافشاری می‌کردند، آن را پس گرفتند.
وی در خصوص مواردی که در طرح پیشنهادی آمده بود نیز گفت: در آن طرح سه مطلب بود. اول استعفا بود که در این مورد شورا نمی‌تواند نظر خود را به شخص وارد کند، دوم عذرخواهی بود که آقای دستغیب تاکنون سه بار عذرخواهی کرده است و دست آخر اعلام بی‌کفایتی است که سیکل اداری داشته و زمان‌بر است و باید در هیئت حل اختلاف استان مطرح و تأیید شود.
سید عبدالرزاق موسوی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز هم به خبرنگاران گفت: رأی گرفتن برای عدم کفایت سیکل دارد و باید در هیئت حل اختلاف مطرح شود. از سوی دیگر، قانون می‌گوید اعضا می‌توانند تخلف را گزارش کنند؛ اما این هیئت حل اختلاف است که می‌تواند بررسی کند و بعد مجازاتی برای آن عضو در نظر گیرد که می‌تواند حتی تا سلب عضویت هم باشد. اما اگر حتی تمامی ‌اعضا هم رأی بدهند، نمی‌شود عضویت و بی‌کفایتی کسی را تأیید کرد و این از اختیارات شورا به دور است. به همین دلیل، پیشنهاد بیشتر اعضا استعفای رئیس بود که این هم از جمله اختیارات خود اوست. 
مهدی حاجتی که از طراحان طرح عدم کفایت رئیس شورا بود و طی این مدت با رئیس شورا نیز مشاجراتی داشت، در جمع خبرنگاران در سخنانی کوتاه گفت: در این جلسه آقای دستغیب به نوعی جدید عذرخواهی کرد و ما نیز همه تیرهایمان را شلیک کردیم و پوکه‌های آن را هم انداختیم و تنها یک چوب نازک و خشک در دستمان باقی مانده است.
اما این جلسه یک خروجی دیگر هم داشت؛ عذرخواهی دوباره رئیس شورا که این عذرخواهی به صورت تصویری نیز در شروع جلسه ضبط شد تا با این روش، روند جلسه به سود دستغیب تغییر کند.
رئیس شورا در بخشی از این پیام خطاب به مردم شیراز می‌گوید: «اظهارات اینجانب در جلسه علنی شورای اسلامی ‌شهر شیراز مورخ چهارشنبه ۱۱اردیبهشت ماه ۹۸  موجب رنجش شهروندان عزیز شیراز شد. هیچ توضیح و توجیهی در مورد این اظهارات ندارم جز آن که این اظهارات ناشی از جو ‌روانی حاکم بر جلسه بوده و‌ مطمئناً هیچ‌گاه چنین باوری نداشته و قائل به هیچ‌گونه مرزبندی بین اقشار مختلف جامعه نیستم. از این رو، از همه شهروندان عزیز و همکاران محترمم در شورا عذرخواهی می‌کنم.امیدوارم در این ماه رحمت و مغفرت، عذر تقصیر بنده مورد قبول همه عزیزان واقع شود.»
با پایان یافتن جلسه غیرعلنی رسمی‌ شورا و ابقای سیداحمدرضا دستغیب بر مقام ریاست شورا، نگاه‌ها به سمت شهریورماه معطوف خواهد شد. جایی که کمتر از پنج ماه دیگر تا پایان ریاست سال دوم دستغیب باقی نمانده و طبق گفته اعضا، ترجیح اکثریت بر حفظ رفتار کج‌دار و مریز تا پایان دوره فعلی ریاست وی است. باید دید اتفاق اخیر در تعامل رئیس با اعضا طی پنج ماه آتی چه تأثیری خواهد داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی