[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۰
  • دوره جدید

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: جنگ نمی‌شود؛ به ترامپ هم زنگ نمی‌زنیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه جنگی رخ نخواهد داد، گفت: آمریکایی‌ها می‌دانند در هیچ جنگی به این حد گرفتار فضای جنگی توأم با شکست نخواهند شد. به همین دلیل جنگ نمی‌شود، چون راهبرد آمریکا جنگ نیست.
به گزارش ایسنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس اظهار کرد: ما امروز در جلسه غیرعلنی با حضور فرمانده سپاه و معاونانش حضور داشتیم که بحث‌های جدی شد. واقعیت آن است که ۲۸سال است که راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی‌خرید تسلیحاتی و مهندسی معکوس و تولیدات بومی‌ و غیرقابل دسترسی و غیرقابل پیش‌بینی جمهور ی اسلامی‌ایران در قالب راهبرد مقابله به مثل و دفاع در برابر آمریکا تعریف شده است؛ چون در طول این مدت دشمنی آمریکا را تشخیص داده و در قبالش به آمادگی دفاعی رسیدیم. به همین دلیل اعتقادمان این است که جنگ نمی‌شود. آمریکایی‌ها هم می‌دانند که امکان جنگ با ایران را ندارند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی‌ایران این امکان را دارد که از فاصله دو هزار کیلومتری هدف‌های خود را در قالب سیاست دفاعی بزند، اما اگر ناوهای آمریکایی بخواهند اقدامی ‌را صورت دهند، حداکثر فاصله با ما ۵۰۰کیلومتر است. آنها خودشان می‌دانند در هیچ جنگی در این حد گرفتار یک فضای جنگی توأم با شکست نخواهند شد. لذا اعتقادمان آن است که جنگ نمی‌شود چون راهبرد آمریکا جنگ نیست. آنچه آنها دنبال می‌کنند، جنگ روانی است و سعی می‌کنند آن را با تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی همراه کنند.
فلاحت‌پیشه افزود: در این شرایط دولت باید به وظایف خود عمل کند. معتقدیم بخش اعظمی ‌از مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم نیست و به دلیل ضعف‌های دولت در ابعاد نظارتی و بازرسی است. با این وجود، ما در زمینه دفاعی آمادگی دفاعی کامل داریم و باز هم معتقدیم با این تحولات جنگ نمی‌شود و کسی هم به آقای ترامپ زنگ نخواهد زد و در نهایت، آمریکایی‌ها مجبور می‌شوند که جدی‌تر موضوع مذاکره با ایران را مطرح کنند. حتماً خودشان خواهند دید که موضوع ایران با هر کشور دیگر، یعنی حتی کره شمالی هم متفاوت است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با اشاره به جلسه بعد از ظهر دیروز این کمیسیون با وزیر و مسئولان وزارت خارجه گفت: ما در تمام جلسات کمیسیون در سال جدید برنامه‌ریزی را این گونه قرار دادیم که ۵۰درصد بحث را حول بررسی مسائل مرتبط با شرایط اخیر، به خصوص مقابله به مثل و دفاع در مقابل آمریکا گذاشتیم. این موارد را در قالب طرح‌ها و سیاست‌هایمان دنبال می‌کنیم که در این موارد هم امروز با وزیر خارجه بحث و رایزنی می‌کنیم. ۵۰درصد مابقی بحث جلسه امروز هم مربوط به پاسخگویی وزیر خارجه به سوالات نمایندگان است. فلاحت‌پیشه در پاسخ به سوالی درباره‌ هدف ترامپ پیرامون این که منتظر تماس از ایران خواهد بود چیست، گفت: ترامپ در یک فضای روانی شکل‌گرفته گرفتار شده است. آمریکایی‌ها آخرین برگه‌های خود را هزینه کرده‌اند؛ اما ایرانی‌ها هنوز برگه‌های خود را رو نکرده‌اند، طوری که برگه‌های آمریکا همان تحریم‌های قدیم بوده که مجدداً تکرار شده است؛ اما ایران هنوز برگه‌های خود را رو نکرده چون راهبرد ایران گسترش فضای تنش و بحران نیست. معتقدیم در آینده آمریکایی‌ها هستند که موضعشان را تغییر می‌دهند.
وی در واکنش به برخی از تحلیل‌ها مبنی بر عقب‌نشینی مواضع آمریکا درباره ایران و پیشنهاد آمریکا برای مذاکره با ایران گفت: مذاکره شرایط خاص خود را دارد. جمهوری اسلامی ‌ایران در طول بعد از پیروزی انقلاب یک بار وارد مذاکره جدی آن هم بر سر برجام شد که مذاکره‌ای با عنوان برد برد تعریف شد، اما نتیجه آن برد برد نشد. معتقدم ایرانی‌ها وارد مذاکره‌ای نمی‌شوند که نتیجه‌ آن برد باخت باشد یا حتی مقدمات آن بر چنین پایه‌ای چیده شده باشد. اکنون آمریکایی‌ها با مقدمه‌چینی فعلی نشان داده‌اند که حداقل سیاستشان فعلاً مذاکره نیست. حتماً اگر قرار بر ایجاد شرایط برای مذاکره باشد، آمریکایی‌ها باید از بخشی از سیاست‌هایشان عقب نشینی کنند.
فلاحت‌پیشه در توضیح موارد مطرح شده در جلسه غیرعلنی با حضور فرمانده سپاه نیز گفت: مهم‌ترین بخشی که سردار سلامی ‌بیان کرد این بود که جمهوری اسلامی‌ایران آمادگی لازم برای جنگی را دارد که در این جنگ نه تنها شکست نمی‌خورد، بلکه در منطقه خود پیروز هم می‌شود. ولی تحلیل راهبردی این است که جنگ نمی‌شود؛ چون نوع رفتار آمریکایی‌ها و رفتارهای میدانی‌شان نشان می‌دهد که آنها دنبال جنگ نیستند و فقط فضای روانی جنگ را راه انداخته‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی