[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

بررسی وضعیت قهرمانی، سهمیه و سقوط تیم‌ها ۹۰ دقیقه تا پایان لیگ هجدهم، روزنامه شیراز نوین

دو تیم در جنگ قهرمانی، 4 تیم در جنگ سهمیه و 2 تیم در خطر سقوط در لیگ برتر هستند که در هفته آینده وضعیتشان مشخص می‌شود.
دور هجدهم لیگ برتر به هفته‌ پایانی خود رسیده و حالا کار چند تیم در کورس قهرمانی یا رقابت برای نیفتادن و همچنین کسب سهمیه آسیایی به حساس‌ترین نقطه خودش رسیده است. تعدادی از تیم‌های میانه جدول هم که نه خطر سقوط را احساس می‌کنند و نه شانس سهمیه دارند، تلاششان در هفته‌ پایانی فقط روی بهتر کردن جایگاهشان در جدول است و البته رقم زدن معادلات سایر تیم‌ها.
پرسپولیس: یک تساوی امتیاز تا قهرمانی
پرسپولیس این روزها خوشبخت‌ترین تیم لیگ برتر است و با امتیازاتی هم که در هفته‌های اخیر میان مدعیان تقسیم شد، توانست فاصله مطمئنی با رقبا داشته باشد. اگرچه سرخ‌پوشان یک گل دیگر لازم داشتند تا با برتری مقابل ماشین‌سازی در آزادی جشن قهرمانی بگیرند؛ ولی حالا برابر پارس جم یک تساوی برای این نتیجه لازم دارند.
پرسپولیس باید در هفته پایانی در جم به مصاف پارس جنوبی برود.
سپاهان؛ در انتظار معجزه
تنها رقیب تیم برای گرفتن جایگاه پرسپولیس در حال حاضر سپاهان است که تنها 3 امتیاز از این تیم کمتر دارد. سپاهان می‌توانست با برتری مقابل پدیده، فاصله خودش را با پرسپولیس به حداقل برساند؛ ولی تساوی هم همچنان آنها را امیدوار نگه داشته تا با برتری پارس جم مقابل پرسپولیس، شانس قهرمانی به آنها روی بیاورد.
سپاهان دیداری با استقلال خوزستان در اصفهان در هفته پایانی دارد که سقوطش قطعی شده و رقیب جدی برای تیم اصفهانی محسوب نمی‌شود.
استقلال تهران؛ خروج از کورس قهرمانی
تساوی بدون گل مقابل صنعت نفت که گفته می‌شود با اشتباه داوری رقم خورده، باعث شده استقلال دیگر شانس قهرمانی نداشته باشد و سپاهان و پرسپولیس را تنها بگذارد. آبی‌ها برای کسب سهمیه آسیایی می‌جنگند و در هفته پایانی در شرایطی به مصاف سپیدرود می‌روند که این تیم برای بقا در لیگ برتر می‌جنگد و انگیزه زیادی دارد.
تراکتورسازی تبریز؛ کار سخت شد
تراکتورسازان تا چند هفته قبل گزینه اصلی رقابت با پرسپولیس بوده و حتی خیلی‌ها شانس بیشتری برای این تیم نسبت به شاگردان برانکو در صدر جدول قائل بودند؛ ولی شکست مقابل سپیدرود و بحران‌های خودخواسته، دو شکست دیگر برای این تیم به همراه داشت تا نه تنها از کورس قهرمانی خارج شود، که حتی شانسش برای کسب سهمیه هم تا حد زیادی کم شود.
تراکتورسازی در هفته بیست و نهم با پارس جم به تساوی رسید تا کارش برای کسب سهمیه هم سخت شود. آنها با فولاد در اهواز بازی دارند.
پدیده؛ تا همین‌جا هم شگفتی‌ساز
نتایج پدیده تا اینجای کار هم با توجه به بضاعت این تیم عالی بوده و حتی اگر در همین رتبه کارشان را تمام کنند، باز جای تقدیر دارند. پدیده یک امتیاز از سپاهان در دیدار خانگی گرفت تا همچنان شانس زیادی برای گرفتن سهمیه داشته باشد و اجازه نزدیک شدن سپاهان به پرسپولیس را هم نداد.
پدیده بعد از بازی با سپاهان در مشهد، با ماشین‌سازی در تبریز بازی دارد.
فولاد خوزستان؛ شکستی که کار را خراب کرد
فولاد با همسایه دیوار به دیوار خود در جدول بازی کرد و شکست 3-1 در این دیدار باعث شد با توجه به برتری سایپا مقابل استقلال خوزستان، دو پله سقوط داشته باشد.
فولاد در دیدار پایانی با تراکتورسازی در اهواز بازی دارد.
ذوب‌آهن؛ بهترین شرایط ممکن
نقش ذوب‌آهن از زمان آمدن منصوریان تغییر معادلات بالای جدول و قهرمانی در لیگ بوده. ذوب‌آهن، هم دو امتیاز از سپاهان گرفت و هم از پرسپولیس و البته جایگاه خودش را هم تا حد زیادی بالا کشید. ذوب‌آهن در بهترین حالت می‌تواند با یک پله صعود به رتبه ششم برسد و جای فولاد را بگیرد.
آنها پس از برتری مقابل پارس در جم در هفته بیست و هشتم، فولاد را هم در هفته بیست و نهم شکست دادند و به رتبه ششم که بهترین رتبه ممکن برای آنهاست رسیدند.
آنها هفته بعد در مسجد سلیمان میهمان نفت هستند.
سایپا؛ ضعیف‌تر از فصل قبل
سایپا که فصل قبل با هدایت دایی توانست رتبه چهارم را به دست آورده و سهمیه پلی‌آف بگیرد، در این فصل در بهترین شرایط ششم جدول خواهد شد و می‌تواند دو پله صعود کند که برای این کار نیاز به جبران فاصله یک امتیازی با فولاد دارد. آنها با برتری مقابل استقلال خوزستان در جایگاه هفتم جدول قرار گرفتند.
سایپا با صنعت نفت در تهران بازی دارد.
پیکان؛ تغییر معادلات سقوط
پیکان در فصل جاری بعد از 3سال دست به تغییر سرمربی زد و فرکی جانشین جلالی شد؛ ولی تغییر چندانی در وضعیت این تیم ندیدیم. آنها یک هفته مانده به پایان فصل در رتبه نهم جدول هستند و 4 امتیاز اختلاف با بهترین جایگاه ممکن برای خود، یعنی ششم جدول دارند.
آنها با نساجی در مازندران بازی دارند.
صنعت نفت آبادان؛ تلاش برای تک‌رقمی‌شدن
شاگردان سرجیو از خطر سقوط فرار کردند و حالا پس از خارج کردن استقلال از کورس قهرمانی، به دنبال بالا رفتن از رتبه دهم و تک‌رقمی‌شدن هستند. آنها با سایپا در تهران بازی دارند.
نساجی؛ بقای باارزش برای مازنی‌ها
نساجی بعد از سال‌ها صعود تاریخی به لیگ برتر را تجربه کرد و با وجود مشکلاتی که داشت، همین بقا در لیگ در فصل اول برایش ارزشمند بود و نباید انتظار بیشتری از آنها داشت. نساج‌ها با نکونام شروع کرده و با جلالی ادامه دادند و حالا خطر سقوط را احساس نمی‌کنند.
بازی هفته آخر مقابل پیکان انگیزه‌های انتقامی‌ هم برای جلالی دارد.
پارس جم؛ اوضاع نه چندان خوب پدیده سابق
پارسی‌ها که این روزها درگیر مشکلات مالی و اعتصاب و مسائلی از این دست هستند، از نظر نتیجه‌گیری و جایگاه در جدول شباهتی با فصل قبل که پدیده فصل بودند ندارند و حالا دلخوشی‌شان حس نکردن خطر سقوط است. پارسی‌ها بازی حساسی با پرسپولیس در هفته آخر دارند که سرنوشت قهرمانی را مشخص می‌کند.
ماشین‌سازی؛ خطر سقوط روی کاغذ هم ندارد
شاگردان مهاجری با تساوی مقابل پرسپولیس قهرمانی این تیم را یک هفته عقب انداختند و حالا باید به مصاف پدیده در هفته آخر بروند.
نفت مسجد سلیمان؛‌ حضور روی لبه پرتگاه
نباید شانس بالای سقوط شاگردان کریمی ‌را نادیده گرفت. آنها فقط یک امتیاز بیشتر از سپیدرود دارند و تساوی در بازی مستقیم مقابل این تیم، نتوانست آنها را نجات دهد. نفت در هفته‌ بعد با ذوب‌آهن در خانه بازی دارد.
سپیدرود؛ آخرین تلاش‌ها برای ماندن
شاگردان دست‌نشان نتایج نسبتاً خوبی در هفته‌های اخیر گرفتند؛ ولی شکست مقابل نساجی کارشان را برای ماندن به هفته آخر و دیدار با استقلال در تهران رسید که کار سختی برای شاگردان دست‌نشان است.
استقلال خوزستان؛ خداحافظ قهرمان
قهرمان لیگ پانزدهم 3 فصل بعد از آن نتایج رویایی، الان به طور قطعی از لیگ برتر حذف شده است. کسر شش امتیاز به خاطر بدهی موقعیت این تیم را به شدت در خطر انداخت و تا پایان فصل همراه این تیم است. 
استقلال خوزستان با سپاهان در اصفهان بازی دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی