[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

سرمربی‌بودن، ژن خاص می‌خواهد!، روزنامه شیراز نوین

مربی سابق تیم قشقایی شیراز گفت: ما می‌توانیم نیم‌نگاهی نیز به لیگ برتر و حضور تیمی ‌از این خطه در آن لیگ داشته باشیم، به شرطی که نگاه مسئولان درآمدزای استان نسبت به فوتبال عوض شود و از تیم‌های استان عملی حمایت کنند. به گزارش شیرازه، فصل 97-98 لیگ دسته یک فوتبال کشور با قهرمانی تیم گل‌گهر سیرجان و رتبه‌های هشتم و نهم تیم‌های استان فارسی به پایان رسید و حسرت حضور تیمی ‌از این استان در بالاترین سطح فوتبال کشور، لیگ برتر به هفت سال رسید.
در اذهان عمومی‌تیم فوتبال شهید سپاسی شیراز به عنوان تیم اول فارس و شیراز نقش بسته و هرگاه صحبت از فوتبال در فارس می‌شود، نام این تیم به ذهن متبادر می‌گردد.
به منظور بررسی شرایط و اوضاع تیم فوتبال شهید سپاسی شیراز در دسته یک کشور و شرایط لازم برای صعود، خبرنگار شیرازه به سراغ اصغر اکبری از مربیان باسابقه استان فارس رفته و گفتگویی اختصاصی با وی داشته که در ادامه می‌خوانید.
عملکرد قابل قبول فجر در نیم فصل دوم
اصغر اکبری درخصوص عملکرد تیم فوتبال فجر سپاسی شیراز از منظر مسائل فنی گفت: از نظر فنی، تیم فجر سپاسی شیراز در نیم فصل دوم نسبت به نیم فصل اول عملکرد بهتری داشت که ماحصل آن کسب نتایج بهتر بود.
وی ضمن اشاره به جذب سرباز بازیکن در باشگاه فجر سپاسی خاطرنشان کرد: تیم فوتبال فجر به دلیل اینکه می‌تواند بهترین بازیکنان را در قالب سرباز جذب نماید، از پتانسیل بالایی در جذب بازیکن برخوردار است.
مربی باسابقه شیرازی درمورد امکانات باشگاه فجرسپاسی شیراز عنوان کرد: شاید 10تیم در ایران باشند که امکانات سخت‌افزاری بهتر از تیم فجر شامل دو زمین تمرین چمن، استخر و سونا، سالن بدن‌سازی و... داشته باشند.
وی در ادامه سخنانش متذکر شد: همچنین فجر جدا از امکانات سخت‌افزاری، باشگاهی است که بعد از انقلاب در دل مردم رفته و در میان آحاد مردم کشور جا باز کرده است.
اکبری با قابل قبول نبودن نتایج تیم فوتبال فجر در نیم فصل اول اظهار داشت: در مجموع و به ویژه نیم فصل اول، تیم فجر باتوجه به امکاناتی که در اختیار دارد، اصلاً نتایج خوب و قابل قبولی نگرفت.
نقش تعیین کننده سرمربی
وی با تأکید بر اهمیت و نقش سرمربی در یک تیم فوتبال اذعان داشت: انتخاب نفر اول تیم، سرمربی بسیار مهم بوده که متأسفانه از نظر من در نیم فصل اول به صورت کارشناسی عمل نشد.
مربی سابق تیم قشقایی شیراز با بیان اینکه بنده پیش از این با آقای مجید صالح همکاری داشتم و وی مربی کلاس بالا و با قابلیت‌ها و دانش فنی زیاد است، تصریح کرد: نفر اول یک تیم بودن نیاز به ژن خاص دارد که بتواند دستورات تاکتیکی را روز بازی و کنار زمین به بازیکنان منتقل کرده و بتواند تیم خود را کوچ نماید.
وی عملکرد رسول فلاح، مدیرعامل تیم فوتبال فجر سپاسی و سایر اعضای تیم را در جذب بازیکن بسیار مطلوب عنوان کرد و گفت: در اول فصل با تلاش رسول فلاح، مدیرعامل باشگاه بازیکنان بسیار خوبی جذب شدند که با اضافه شدن سرمربی، در این نفرات بین 30 تا 40درصد تغییرات ایجاد شد.
توجه ویژه به تیم‌های پایه، عامل حیات تیم‌های استان فارسی در لیگ برتر
اکبری با فلش‌بکی به سالیان نه چندان دور بیان کرد: در سالیان نه چندان دور، شیراز با داشتن تیم‌های فجر و برق در لیگ برتر فوتبال و تیم‌های پیام مخابرات و مرصاد در لیگ دسته یک فوتبال کشور حرف‌های زیادی برای گفتن داشت و حتی با قهرمانی در جام حذفی، تیمی ‌از شیراز نماینده ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شد.
وی از بازیکن‌ساز بودن تیم‌های استان فارس در گذشته گفت و اضافه کرد: در آن سال‌ها که بنده در مرصاد مشغول فعالیت بودم، هر سال حدود 5بازیکن به فجر و 5بازیکن به برق در بزرگسالان می‌دادیم.
مربی سال‌های نه چندان دور تیم مرصاد شیراز در ادامه صحبت‌هایش عنوان کرد: پتانسیل فوتبال استان فارس آنقدر بالا بود که با وجود انتقال تعداد زیادی از بازیکنان، باز در فصل بعد نمرات و نتایج قابل قبولی را در فوتبال ایران می‌گرفتند.
وی با بیان اینکه آن زمان آن‌چنان منابع مالی نداشتیم اما به تیم‌های پایه توجه ویژه‌ای می‌شد، تصریح کرد: در گذشته افرادی کاربلد و عاشق در تیم‌های پایه مشغول فعالیت بودند، امثال آقای جلیل دوران، حسن رستمی‌ و جعفر تقی‌زاده در تیم‌های پایه فجر مشغول بازیکن‌سازی بودند، در تیم مرصاد آقای شاپور شفیعی و در باشگاه برق آقای شیرزاد شور مسئول تیم‌های پایه بودند. 
اصغر اکبری همچنین خاطرنشان کرد: هر سال تیم‌های برق، فجر، مرصاد و پیام مخابرات از تیم‌های پایه خود به نحو احسن استفاده کرده و بازیکنان زیادی را به تیم‌های بزرگسالان می‌آوردند و تقریباً تیم‌های ما بومی‌بسته می‌شدند.
وی با اشاره به برخی از بی‌اخلاقی‌های بازیکنان تیم‌های فوتبال گفت: بازیکنی که از نونهالان و جوانان زیر دست خودمان پرورش می‌یافتند، می‌دانستیم هم از نظر فنی و هم از نظر اخلاقی درست رشد و پرورش یافته و روی آن‌ها کار شده بود که نتایج آن سرمایه‌گذاری روی تیم‌های پایه را در نتایج تیم‌های شیرازی در لیگ‌های برتر و لیگ دسته یک کشور می‌دیدیم.
این مربی استان فارسی با اشاره به پتانسیل بالای استان فارس در فوتبال گفت: هم‌اکنون نیز اگر شیراز را از لحاظ فنی، پتانسیل و استعداد فوتبالی بخواهیم بررسی کنیم، در رده سنی پایه نمره خوبی می‌گیریم و کشف استعداد خوبی داریم؛ اما خروجی استعدادهای ما در خوزستان، کرمان، اصفهان و تیم‌های استان‌های مجاور فارس دیده می‌شود. حتی بازیکنان نونهالان شیرازی و استان فارسی را می‌برند و در استان و تیم‌های خود بارور می‌سازند.
وی عمده‌ترین مشکل فوتبال فارس را بها ندادن درست و اصولی به تیم‌های پایه دانست و با مقایسه نحوه استفاده تیم‌های فوتبال فارس از بازیکنان پایه خود نسبت به گذشته و حال بیان کرد: برخلاف گذشته که افرادی اهل فن و سالم بر مسند تیم‌های پایه بودند، متأسفانه اکنون تیم‌های پایه را به دست افرادی می‌دهند که اهل فن نیستند و فقط به منظور داشتن یک منبع درآمد به موضوع نگاه کرده و قراردادی چند ده میلیونی و گاه چندصد میلیونی می‌بندند و بعد به حال خود رها می‌شوند.
اکبری در پایان با آرزوی بازگشت روزهای خوب به فوتبال فارس و حضور تیم‌های این استان در لیگ‌های سطح یک کشور گفت: ما علاوه بر سرمایه‌گذاری بر تیم‌های پایه، می‌توانیم نیم‌نگاهی نیز به لیگ برتر و حضور تیمی ‌از این خطه در آن لیگ داشته باشیم، به شرطی که نگاه مدیران، مسئولان، شرکت‌ها و کارخانه‌های درآمدزای استان نسبت به فوتبال عوض شود و از تیم‌های استان عملی حمایت کنند.
بدون شک اگر تیمی ‌از یک منطقه در شرایط مطلوبی به سر برده و ضمن گرفتن ننایج مطلوب و ارائه بازی‌های خوب، مجوز حضور در لیگ برتر را کسب می‌نماید، نشان از همدلی و همراهی تمامی ‌مجموعه آن منطقه دارد. با توجه به شرایط و اوضاع اقتصادی نمی‌توان توقع داشت یک مجموعه به تنهایی به تواند بار مسئولیت و هزینه‌های تیمی‌که سودای لیگ برتری شدن را دارد، به دوش بکشد و هیچ فریادرس دیگری هم برای آن نباشد.
در هر جمع و جلسه‌ای که صحبت از فوتبال می‌شود، بدون استثنا مدیران و مسئولان خواهان حضور تیمی ‌از فارس و شیراز در لیگ برتر کشور هستند و این فقدان را تنها از مجموعه تیم‌ها و اداره ورزش و جوانان پرسش می‌کنند. حال آنکه برای محقق شدن این امر نیاز مبرم است که همه مسئولان و مردم به پای کار تیم‌ها آمده و به طور عملی از آن‌ها حمایت نمایند تا با فراهم آمدن شرایط لازم برای یک تیم که بتوانند خارج از دغدغه‌های غیرفوتبالی، تنها بر فوتبال بازی کردن تمرکز کرده و در پایان یک فصل ضمن گرفتن نتایج مطلوب و ارائه بازی‌های زیبا، جواز حضور در لیگ برتر را احراز نموده باشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی