[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس خطاب به کارفرمایان: صفت سخت و زیان‌آور باید حذف شود، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: کارگران متقاضی بازنشستگی پیش از موعد که دارای 20سال سابقه کار متوالی یا 25سال سابقه کار متناوب هستند، در سامانه مشاغل سخت و زیان‌آور ثبت‌نام کنند. سهراب مختاری، در جمع خبرنگاران در شیراز افزود: کارگرانی می‌توانند بگویند کار آنها سخت و زیان‌آور است که عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کارشان غیراستاندارد باشد، به نحوی که در اثر اشتغال در آن محیط تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت‌های طبیعی جسمی ‌و روانی برایشان ایجاد شده و گرفتار بیماری‌های شغلی و عوارض ناشی از آن شوند.
وی ادامه داد: این کارگران می‌توانند با مراجعه به سامانه مشاغل سخت و زیان‌آور به آدرس اینترنتی sakht.mcls.gov.ir اقدام به ثبت نام کنند.
او اظهار داشت: درخواست متقاضیان پس از انجام ثبت‌نام در کمیته‌های استانی که به همین منظور تشکیل می‌شود، مطرح و بررسی خواهد شد.
مختاری بیان کرد: سخت و زیان‌آور بودن شغل برای اتخاذ تصمیم قطعی در کمیته‌های بررسی، مستلزم اندازه‌گیری و اظهارنظر کارشناسان بهداشت حرفه‌ای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا دیگر مراکز دارای مجوز از این وزارتخانه است. وی گفت: کارفرمایان کارگاه‌هایی که تمام یا برخی از مشاغل آنها در کمیته‌های بدوی و تجدیدنظر استانی یا شورای عالی حفاظت فنی، سخت و زیان‌آور شناخته شده یا می‌شود، مکلف‌اند ظرف 2 سال از تاریخ ابلاغ تصمیم قطعی کمیته یا شورا حسب مورد نسبت به ایمن‌سازی عوامل و شرایط محیط کار مطابق حد مجاز و استانداردهای مشخص شده در قانون کار و آیین‌نامه‌های مربوط یا سایر قوانین موضوع در این زمینه اقدام کنند و صفت سخت و زیان‌آوری مشاغل را حذف و نتیجه را برای بررسی و تأیید گزارش به کمیته بدوی این آیین‌نامه گزارش کنند.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس، درباره عملکرد کمیته‌های این استان گفت: پارسال چهار هزار و 891 درخواست در کمیته بدوی و 842اعتراض در کمیته تجدیدنظر بررسی شد که از این تعداد، 2 هزار و 416 درخواست به تأیید کمیته بدوی و 520 درخواست نیز به تأیید در کمیته تجدید نظر رسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی