[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

عرضه حدود ۶ تا ۱۰هزار تن کاغذ به بازار طی یکی دو هفته آینده، روزنامه شیراز نوین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌اعلام کرد که طی یکی دو هفته آینده حدود ۶ تا ۱۰هزار تن کاغذ ترخیص و به بازار عرضه می‌شود.
به گزارش ایسنا، سیدعباس  صالحی در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره موضوع کمبود کاغذ در ماه‌های اخیر در بازار، گفت: مسئله کاغذ که در چند ماه اخیر مطرح  شده است مسئله مهم همه کسانی است که هم در حوزه فرهنگی و هم در حوزه مطبوعات در حال فعالیت هستند است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌با بیان اینکه دلایل مختلفی در این زمینه تأثیرگذار است، تصریح کرد: همان طور که می‌دانید تولید ما در کاغذ بسیار اندک است. سه کارخانه کاغذ در کشور وجود دارد که به طور اسمی‌۱۷۰هزار تن تولیدات دارند؛ اما باید گفت تولیدات این کارخانه‌ها در سال ۹۶ حدود ۱۰هزار تن و در سال ۹۷ حدود ۲۰هزار تن بوده است.
صالحی با بیان اینکه نیاز کاغذ ما در سال حدود ۴۰۰هزار تن است، خاطرنشان کرد: سهم تولیدات ما بسیار اندک است، بنابراین نیاز به واردات داریم و باید در بحث خودکفایی، از قبل اقدامات لازم را انجام می‌دادیم.
 وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از نیاز ما به کاغذ از راه واردات تأمین می‌شود و از  ۴۰۰هزار تن کاغذ مصرف سالیانه، میزانی که در بخش نشریات و روزنامه‌ها  باتوجه به تیراژشان مورد نیاز است، حدود ۸۰ تا ۱۰۰هزار تن است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌درباره تصمیمات اتخاذ شده در دولت برای حل مشکل کاغذ اظهار کرد: در اوایل سال مطرح بود که آیا می‌توانیم ارز ۴۲۰۰تومانی را از کاغذ برداریم و به ارز نیمایی تبدیل کنیم یا خیر که همین امر تلاطم‌هایی در بازار کاغذ ایجاد کرد.
وی ادامه داد: مطرح شدن تصمیمات باعث شد کاغذهایی که به گمرکات وارد شده بودند ترخیص نشوند.
صالحی افزود: گفت‌وگوهای مختلفی در دولت با تأکید مقام معظم رهبری مطرح شد که دو محور برای تصمیم‌گیری از آن بیرون آمد و موجب شد کاغذ مطبوعات و نشر با همان ۴۲۰۰تومانی باشد.
وی ادامه داد: مبنای تصمیم‌گیری برای کاغذ این شد که همه آن چه در گمرکات است ترخیص شود که حدود ۶ تا ۱۰هزار تن در یک تا دو هفته آینده ترخیص و به بازار عرضه می‌شود. همچنین حدود ۲۰ تا ۳۰هزار تن کاغذ هم در مسیر است که به کشور برسد و با این واردات مشکل برطرف خواهد شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در پایان گفت: تعزیرات وزرات ارشاد کمیته‌ای تشکیل داده و به شکل جدی وارد میدان شده که مجموعه کسانی که ارز گرفته‌اند اما کاغذ وارد نکردند یا وارد کرده‌اند اما توزیعشان مشخص نیست، در این کمیته مورد بررسی قرار گیرند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی