[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۰
  • دوره جدید

کاهش میزان تغییر کاربری باغات و جذب حداقلی پرسنل در سال ۹۷، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
روز گذشته، شهردار شیراز در صحن علنی شورای شهر شیراز نسبت به تذکراتی که در خصوص روند جذب نیروی انسانی، تبدیل وضعیت نیروهای شهرداری و تغییر کاربری باغات قصردشت مطرح بود پاسخ داد و در سخنان خود کاهش میزان تغییر کاربری باغات و جذب حداقلی پرسنل در سال 97 را اقدامی ‌مهم و درخور توجه دانست. حیدر اسکندرپور در این جلسه با مقایسه آمار جذب نیروی انسانی در سنوات گذشته و دو سال اخیر در مجموعه شهرداری، اظهار کرد: سال هشتاد و نه، ٦٧نیرو، سال نود، ١٧٧نفر، سال نود و یک، ٤٠٣نفر، سال ٩٢ که سال اول شروع به کار شورای چهارم بوده ٦١٦نفر، سال ٩٣، یک‌هزار و ٣٥٢نفر، سال ٩٤ تعداد ٤٨٢نفر، سال ٩٥ نیز ٤١٦نفر و در سال ۹۶ تا تاریخ اول شهریور ماه که اتمام دوره چهارم شورای شهر بوده، تعداد ۱۴۸نفر نیرو در شهرداری به کار گرفته شده‌اند. با توجه به آمار ارائه شده در ارتباط با جذب نیروی انسانی در شهرداری، نتیجه‌گیری را به افکار عمومی ‌و مردم واگذار می‌نمایم.
شهردار که طی هفته‌های گذشته بارها در خصوص روند جذب نیروی انسانی در شهرداری شیراز مورد سوال و انتقاد قرار گرفته بود، با بیان اینکه در یک دوره چهارساله سه هزار و ٥٨٨نفر وارد شهرداری شیراز می‌شوند اما دستگاه‌های نظارتی هیچ‌گونه حساسیتی نشان نمی‌دهند، در حالی که طی دو سال گذشته تنها ١٥٠نیرو وارد مجموعه شهرداری شده که امری بسیار طبیعی است، اظهار کرد: علت تشدید حساسیت ناظران و دستگاه‌های نظارتی و تذکرها و مصاحبه‌ها و اعلام موضع‌های مختلف، جای سوال دارد.
اسکندرپور با اشاره به تذکرات بعضی از شوراییان و اعلام نظر دستگاه‌های نظارتی و مکاتبات و مصاحبه‌های انجام شده درباره نیروهای وارد شده به مجموعه شورا و  شهرداری از آغاز به کار شورای پنجم تاکنون گفت: از دستگاه‌های نظارتی که پشت سر هم در رسانه‌ها و مصاحبه‌های خود پرسش‌هایی در ارتباط با چگونگی روند جذب نیرو در شهرداری می‌کنند، سوال می‌کنم که طی آن سال‌ها کجا بودید؟ و اگر واقعاً بنای نظارت بوده، تفاوت بین سال ۹۳ و ۹۷ در چیست؟ و این حساسیت را متوجه نمی‌شوم. وی افزود: با صراحت می‌گویم که این همه حساسیت‌ها در سال‌های گذشته وجود نداشته است؛ در حالی که بنده متوجه تفاوت این نظارت نمی‌شوم. اگر حساسیت است باید برای همه دوره‌ها باشد.
اسکندرپور ادامه داد: وقتی شورا و فضای مدیریتی جدید شکل می‌گیرد، طبیعی است همکارانی نیز وارد شهرداری شوند. آنچه غیرطبیعی است، وجود حساسیت در آن دوره و این دوره است.
وی در حالی که اعلام کرد برای تمام همکارانی که در دوره‌‌های مختلف وارد شهرداری شده‌اند، احترام قائل است و آنها را سرمایه شهر و شهرداری می‌داند، گفت: بحث امروز من در خصوص مسیر جذب و حساسیت‌های دوره‌ای است.
شهردار شیراز در بخشی از سخنانش، از پیگیری‌های انجام شده برای تبدیل وضعیت نیروهای شهرداری سخن گفت و اظهار کرد: در کمال صداقت اعلام می‌کنم تمام نیروهای شهرداری برای من عزیز و محترم هستند؛ اما دیوان عدالت اداری موضوع مجوز تبدیل وضعیت را به شیوه غیرآزمون عمومی ‌رد کرده و این روند در حال حاضر متوقف مانده است. اما براساس آخرین پیگیری‌های انجام شده با آیین‌نامه استخدام نیرو در شهرداری‌ها فرصت‌های قانونی جدیدی ایجاد خواهد شد که امید است از این مسیر روند تبدیل وضعیت‌ها به سرعت انجام شود.
کمترین تغییر کاربری در باغات در سال ۹۷ رخ داده است
شهردار شیراز با اشاره به انتقادات مطرح شده در ارتباط با تغییر کاربری باغ‌های قصردشت در فضاهای اجتماعی، اظهار کرد: موفق‌ترین سال در حفاظت از باغ‌های قصردشت به گواهی آمار سال ٩٧ بوده است؛ اما فضای مجازی پر از اعداد عجیب و غریب شده است. اسکندرپور با بیان اینکه برخی از افرادی که امروز مباحثی را درباره تغییر کاربری این باغ‌ها مطرح می‌کنند، خودشان در تصمیم‌گیری‌های سال‌های گذشته دخیل بوده‌اند، رویکرد مجموعه مدیریت شهری را حفظ باغات قصردشت دانست و گفت: به گواه آمار و ارقام سال ۹۷، موفق‌ترین سال در زمینه حفاظت از باغات قصردشت بوده و با توجه به حساسیت و تذکرات شورا، کمترین میزان تغییر کاربری باغات طی یک دهه گذشته مربوط به سال گذشته بوده است. شهردار شیراز ضمن اشاره به اینکه در سال ۹۷، ۳هزار و ۱۳۶متر مربع از باغات تغییر کاربری یافته‌اند، افزود: در سال ۹۰ بیش از ۵۶هزار متر مربع، در سال ۹۱ بیش از ۲۵هزار متر مربع، در سال ۹۲ بیش از ۲۷هزار متر مربع، در سال ۹۳ حدود ۱۸هزار متر مربع، در سال ۹۴ بیش از ۱۷هزار متر مربع، در سال ۹۵ متأسفانه ۵۷هزار و ۸۹۶متر مربع و در سال ۹۶ بیش از ۳۱هزار متر مربع از مجموعه باغات قصردشت تغییر کاربری یافته‌اند.
شهردار شیراز با بیان اینکه رسانه‌ها این اعداد را تحلیل کنند، اظهار کرد: در بحث باغ فدک در ابتدای خیابان نیایش که مباحث زیادی مطرح بود، مجوز صادره مربوط به دوره قبل و با طی مسیرهای قانونی بود؛ لذا ما ضمن دفاع از عملکردهای قانونی گذشته اعلام می‌کنیم نباید از اعداد و ارقام در جامعه سوءاستفاده شود. اسکندرپور با اشاره به اینکه در تغییر کاربری باغ‌ها و ورود نیروهای شهرداری بسیار منضبط‌تر از دوره‌های قبل عمل کرده‌ایم، گفت: اعداد واضح است و نیاز به توضیح دیگری نیست.
شهردار شیراز بیان کرد: در اسفندماه سال ۹۷ بیشترین موافقت‌نامه اصولی را صادر کردیم، در حالی که فقط دو مورد به کمیسیون ماده ۵ ارجاع گردید.
انتصاب مدیران شهرداری به عهده شهردار است
وی در ادامه با بیان اینکه انتصاب مدیران در شهرداری حق شهردار است، افزود: از آنجا که شهردار باید پاسخگو باشد، بنابراین انتصاب مدیران نیز به عهده شهردار است. بنابراین با اتفاق نظر شورا درباره این بحث، مسائل اجرایی شهرداری مرتبط با حوزه مدیریت و کار شهرداری است.
در اسفندماه سال ۹۷ رکورد درآمد در شهرداری را ثبت کردیم
شهردار شیراز با بیان اینکه اسفندماه سال ۹۷ یکی از موفق‌ترین سال‌های کسب درآمد در شهرداری شیراز بود، اظهار کرد: طی اسفندماه ۹۷ در زمینه کسب درآمد، رکورد ۱۲ساله درآمدی شهرداری شیراز بدون نیاز به تغییر کاربری باغات کسب شد. این درآمد منجر به پیش‌بینی احداث و بهره‌برداری از ۱۰پروژه شهری در سال هفته دولت و دهه فجر سال ۹۸ شد و به همین دلیل، سال 98 را سالی مثبت برای شهرداری شیراز ارزیابی می‌کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی