[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۱
  • دوره جدید

آتش در کمین مراتع است ، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی سازمان آتش نشانی شیراز گفت: با توجه به بارش‌های جوی اخیر و  نزدیک شدن به فصل تابستان و افزایش  پوشش گیاهی در مراتع استان فارس، احتمال آتش‌سوزی در بیشتر مناطق قوت گرفته و اغلب آتش‌سوزی‌های مراتع بر اثر سهل‌انگاری افراد بوده که این امر سبب از بین رفتن پوشش گیاهی، مراتع و حیات‌وحش موجود در آن می‌شود.
علیرضا عدلو، جنگل‌ها و مراتع را امانتی الهی در اختیار کلیه مردم دانست و خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت و نظافت عرصه‌های طبیعی هنگام مراجعه به دامان طبیعت و عدم روشن کردن آتش در محیط‌های آسیب‌پذیر، کمترین کاری است که هر یک از ما می‌توانیم برای صیانت از این امانت الهی انجام دهیم. وی در این باره اظهار کرد: آموزش، آگاهی‌رسانی و مشارکت دستگاه‌های مختلف و همچنین رعایت نکات ایمنی از سوی مردم، راهکارهایی مناسب برای پیشگیری و کاهش آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی است. عدلو افزود: هر سال عوامل متعددی باعث خسارت به مراتع، زمین‌های کشاورزی، فضای سبز و باغات می‌شود که منشأ آن طبیعی یا دخالت انسان است. برخی مواقع هرکدام می‌تواند زمینه‌ساز دیگری باشد و کوچک‌ترین سهل‌انگاری و خطای انسانی و هرگونه اقدام نسنجیده حتی جزئی می‌تواند به وقوع حوادث ناگوار و تحمل خسارات جبران‌‌ناپذیری منجر شود و به محیط زیست نیز آسیب برساند. به منظور جلوگیری از آتش‌سوزی‌های احتمالی، ضرورت ایجاب می‌کند همه مردم نکات ایمنی را رعایت کنند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، چه منشأ طبیعی و چه انسانی داشته باشد، یک خطر اکولوژیکی محسوب شده که تأثیرات عمیقی بر پوشش گیاهی، کاربری اراضی، تولیدات، اقتصاد محلی و سلامتی ما انسان‌ها دارد. شناسایی و آموزش عوامل مؤثر در وقوع آتش‌سوزی مراتع و خطرات ناشی آن یکی از اهداف اساسی و مورد نظر سازمان آتش‌نشانی شیراز است.
سخنگوی سازمان آتش‌‌نشانی از عموم مردم خواست از روشن کردن آتش در نزدیکی مزارع و مراتع به جد خودداری کرده و افراد و خانواده‌های طبیعت‌‌گرد نیز در صورت برافروختن آتش در محل‌های ایمن هنگام ترک محل، آتش برافرخته شده را با خاک و آب به طور کامل خاموش نمایند. بارها اتفاق می‌افتد که شهروندان تصور می‌کنند آتش را خاموش کرده‌اند و محل را ترک می‌کنند؛ اما بعد از مدتی آتش با وزش باد مجدداً شعله‌ور و باعث خسارات جبران‌ناپذیری می‌گردد. امیدواریم در آینده نیز با همکاری شهروندان و گردشگران شاهد آتش‌سوزی در این عرصه‌ها نباشیم.  وی در پایان از شهروندان خواست در صورت مشاهده آتش‌سوزی سریعاً با شماره ۱۲۵ تماس گرفته و قبل از رسیدن آتش‌نشانان در محل با رعایت نکات ایمنی، اقدام به جلوگیری از گسترش حریق کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی