[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

ارائه مجوز کتبی نویسنده برای اجرای نمایش ضروری شد، روزنامه شیراز نوین

معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس گفت: ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی ‌و شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال ٩٨ از سوی کارگردان به دبیرخانه جشنواره الزامی‌ است و بدیهی است که نمایشنامه‌های فاقد مجوز نویسنده مورد داوری قرار نخواهند گرفت. 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی‌ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان فارس، مهدی رنجبر از فراخوان سی‌امین جشنواره تئاتر استانی فارس در سال ١٣٩٨ خبر داد و گفت: سی‌امین دوره جشنواره تئاتر استانی به عنوان مهم‌ترین رخداد تئاتری، با تمرکز بر اجراهای عمومی‌ و با هدف ارتقای سطح کیفی آثار و گسترش تئاتر در سراسر نقاط استان و نیز بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در تئاتر، در دو بخش با تأکید بر محورهای تخصصی برگزار خواهد شد.
معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس به محورهای مورد تأکید اشاره داشت و گفت: نگاه ویژه و هنرمندانه به شعار سال (رونق تولید)؛ آسیب‌های اجتماعی (طلاق، اعتیاد، کودکان کار، زن و خانواده)؛ بهره‌گیری از مفاهیم و جلوه‌‌های تاریخ، فرهنگ و ادبیات غنی ایران، توجه به ارزش‌های معنوی، اخلاقی و انسانی از موارد یاد شده است. رنجبر توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، توجه به فرهنگ عامه و ارزش‌های بومی‌نقاط مختلف استان، نگاه کاوش‌گرانه به جامعه و اندیشه‌ورزی در مسائل اجتماعی ازطریق هنر تئاتر؛ نفی خشونت، تروریسم و جنگ‌طلبی و تلاش جهت ایجاد صلح جهانی و امید و نشاط را به عنوان محورهای بااهمیت دیگر این حوزه برشمرد.
وی شرایط عمومی‌ جشنواره در بخش صحنه‌ای، (رقابتی) را انگونه ترسیم کرد: جشنواره در بخش صحنه‌ای و به صورت رقابتی برگزار می‌شود و صرفاً اختصاص به آثار ایرانی دارد که البته، متون اقتباسی (آدابته ایرانی شده) می‌توانند با ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و درمورد اقتباس آثار ایرانی با اخذ مجوز تأیید از نویسنده یا ناشر به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود، در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند. رنجبر گفت: بخش خیابانی، (غیررقابتی) با موضوعات طلاق، اعتیاد، کودکان کار، امید و نشاط، زن و خانواده، رعایت حقوق شهروندی و توضیح آنکه آثاری که به این بخش از جشنواره راه یابد از امتیاز حضور در کارگاه‌های آموزشی و همکاری و مساعدت جهت اجرای عموم در طول سال بهره‌مند خواهند شد و جشنواره تئاتر استانی صرفاً به آثار نمایشی تولید شده که اجرای عموم آنها به انجام رسیده است تعلق دارد. لذا گروه‌هایی که حدفاصل زمانی پس از اتمام جشنواره در سال ٩٧ (مهرماه) و تا قبل از ١٥ شهریور ٩٨، آثار خود را تولید کرده و به اجرای عمومی‌درآورده‌اند، می‌توانند متقاضی حضور در این جشنواره باشند. معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس افزود: برای برگزاری منظم و شایسته جشنواره مهلت ثبت‌نام و ارسال مدارک اعلام شده در فراخوان، تمدید نخواهد شد.
بدیهی است گروه‌های متقاضی حضور در جشنواره می‌بایست به محض انتشار فراخوان نسبت به انجام مراحل مورد نیاز اقدام نمایند و ملاک تأیید اجرای عمومی ‌آثار نمایشی در استان جهت شرکت در جشنواره تئاتر استانی و نیز حضور در بخش‌های مستقیم تئاتر فجر، درج اطلاعات آثار نمایشی در پورتال استانی (سایت ایران‌تئاتر) به تاریخ اجرای عمومی‌آن اثر است. لذا در تهیه و گزارش اجراهای عمومی‌ لازم است مؤلفه‌‌ها و مشخصات کامل آثار در پورتال‌های استانی ثبت گردد. 
وی به تذکر مهم اشاره داشت و گفت: تمامی‌آثار حاضر در بخش رقابتی (مسابقه) جشنواره می‌بایست تا ١٥شهریور ماه ٩٨ حداقل ٥ اجرای عمومی ‌در شهرستان خود داشته باشند که به تأیید رئیس اداره شهرستان رسیده باشد. بدیهی است دریافت تعهد اجرای عمومی‌از گروه‌های متقاضی، به منظور انجام این مهم بعد از مهلت تعیین شده به هیچ وجه پذیرفتنی نخواهد بود. ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی ‌و شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال ٩٨ از سوی کارگردان به دبیرخانه جشنواره الزامی ‌است. بدیهی است که نمایشنامه‌های فاقد مجوز نویسنده مورد داوری قرار نخواهند گرفت. معاون هنری سینمایی فرهنگ و ارشاد فارس شرایط حضور و چگونگی انتخاب آثار را اعلام داشت و گفت: گروه‌های نمایشی متقاضی شرکت در بخش رقابتی جشنواره استانی می‌بایست براساس گاه‌شمار برگزاری جشنواره، فرم حضور در جشنواره، مجوز کتبی نویسنده و نیز ٤نسخه فیلم از نمایش را که در یک پلان تصویربرداری شده باشد، به دبیرخانه تحویل نمایند. تأکید می‌شود که گروه‌های متقاضی نسبت به ضبط صدای واضح و باکیفیت و ثبت تصویری اثر، حساسیت و دقت بالایی داشته باشند تا در مراحل انتخاب آثار استانی دچار مشکل نشوند.
وی افزود: نکته مهم اینکه از هنرمندان تقاضا می‌شود از ارسال فیلم تولیدات جنگ شادی و کمدی‌های صرفاً سرگرم کننده خودداری نمایند. شایسته است که ادارات و انجمن هنرهای نمایشی شهرستان‌ها نظارت  ویژه‌ای در این مورد اعمال نمایند و یادآوری می‌شود که هر کارگردان فقط با یک اثر نمایشی که قبلاً در بخش نهایی هیچ یک از جشنواره‌های سراسری یا منطقه‌ای حضور نداشته، می‌تواند در مرحله نهایی جشنواره تئاتر استانی حضور یابد. شیوه بازبینی و نحوه انتخاب آثار نمایشی از میان متقاضیان حضور در جشنواره در دو مرحله و به این صورت که مرحله اول براساس نسخه فیلم ارسالی و در مرحله دوم (پس از انتخاب آثار واجد شرایط از میان آثار مرحله اول) به صورت حضوری توسط هیئت انتخاب آثار مورد بازبینی قرار خواهند گرفت. 
رنجبر گفت: تعداد آثار پذیرفته شده در مرحله نهایی برای حضور در بخش رقابتی جشنواره برمبنای تصمیم شورای سیاست‌گذاری جشنواره و بر اساس کیفیت آثار تعیین خواهد شد. بنابر تشخیص هیئت داوران، حداکثر دو اثر نمایشی به عنوان منتخب جشنواره استانی به اداره کل هنرهای نمایشی و دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد، لذا در صورت عدم کیفیت لازم، هئیت داوران می‌توانند گزینه‌ای برای انتخاب نداشته باشند و هنرمندان می‌توانند اخبار مربوط به جشنواره را از طریق گروه رؤسای انجمن نمایش استان و سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس دنبال نمایند.
معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس ادامه داد: شرکت‌کنندگان در جشنواره تئاتر استانی با ارسال فرم درخواست و یک نسخه از متن نمایشی مورد نظر (به صورت فایل pdf و word روی لوح فشرده جهت ایجاد بانک نمایشنامه)، متعهد به پذیرش قوانین و سیاست‌گذاری‌های جشنواره هستند. بدیهی است که اعتراضات مختلف درمورد تعداد آثار راه یافته به جشنواره و زمان‌بندی اجراها و... به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. درج دقیق مشخصات کامل گروه، شماره تماس، آدرس و ایمیل در فرم درخواست بسیار مهم است. چرا که در مراحل بعدی جشنواره این اطلاعات مبنای تصمیم‌گیری‌ها و امور ستادی قرار خواهند گرفت و چنانچه مواردی در این فراخوان درج نشده باشد، موضوع از طریق استعلام متقاضیان حضور در جشنواره و تصمیم ستاد برگزاری جشنواره اعلام و اجرا خواهد شد.
رنجبر درباره گاه‌شمار برگزاری جشنواره گفت: تمامی‌گروه‌های نمایشی که از تاریخ اول مهرماه ٩٧ تا ١٥ شهریور ٩٨ اجرای عمومی‌ داشته‌اند، می‌توانند با ارائه یا ارسال مدارک مورد نیاز در بند‌های قبل، آمادگی خود را جهت حضور در جشنواره اعلام نمایند. بی‌تردید پس از تاریخ ٢٠ شهریور از دریافت هرگونه تقاضا برای شرکت در جشنواره معذور خواهیم بود. بازبینی مرحله اول ١مهر ماه ٩٨ لغایت ١٥مهر ماه ٩٨ (فیلم تئاتر)؛ بازبینی مرحله دوم  ٢٥مهرماه لغایت ٨ آبان ماه ٩٨ (بازبینی زنده) و اعلام اسامی ‌برگزیدگان مرحله نهایی ١٥ آبان ماه ٩٨ است و برگزاری مرحله نهایی جشنواره نیز ٢١ لغایت ٢٤ آبان ماه ٩٨ خواهد بود.
وی بیان داشت: مدارک گروه‌‌های متقاضی می‌بایست مطابق با تاریخ اعلام شده به دبیرخانه رسیده باشد. لذا تاریخ پست مرسولات ملاک نیست و در پایان ستاد جشنواره ضمن آرزوی موفقیت برای کلیه گروه‌های نمایشی استان، تقاضا دارد که آثار را بر مبنای کیفیت و ارتباط مؤثر با مخاطب تولید کنند  و ادارات ارشاد و انجمن نمایش شهرستان‌ها در این راه تعامل مؤثری با هنرمندان برقرار نمایند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی