[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس: گردشگری مذهبی به رونق اقتصادی کمک می‌کند، روزنامه شیراز نوین

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: برای گردشگری مذهبی، زیرساخت‌هایی لازم است؛ اما باید گفت هنوز زمینه‌های لازم برای استفاده از تمام ظرفیت‌های گردشگری فراهم نشده است، درحالی‌که گردشگری مذهبی می‌تواند به رونق اقتصادی نیز کمک کند.
 اصغر مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت‌های بزرگ ایران گردشگری مذهبی است، گفت: ایران اماکن مقدس و بقعه‌های متبرکه‌ای دارد که هر کدام از اینها علاوه بر اینکه جاذبه‌های تاریخی دارد، مشتاقانی نیز در کل دنیا دارد که می‌تواند ظرفیت بزرگی برای گردشگری باشد و از نظر آمار و ارقام می‌توان گفت که بیشترین گردشگر داخلی، گردشگر مذهبی است.
نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی ‌افزود: قطعاً برای گردشگری مذهبی، زیرساخت‌هایی لازم است؛ اما باید گفت هنوز زمینه‌های لازم برای استفاده از تمام ظرفیت‌های گردشگری فراهم نشده است. هم ظرفیت‌های گردشگری دقیق معرفی نشده و هم زمینه لازم برای حضور گردشگر در آن مکان‌ها فراهم نشده است. وی ادامه داد: ظرفیت بزرگ گردشگری ایران در 3 استان بزرگ مثل استان خراسان رضوی، استان قم و استان فارس بسیار شاخص است و استقبال خوبی در این استان‌ها، از بقاع متبرکه ائمه و امام‌زادگان می‌شود؛ اما اماکن متبرکه بسیاری داریم که هم ناشناخته هستند و هم در عین حال سند و سندنامه دقیقی دارند.
نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: متأسفانه به دلیل مشکلاتی که در رابطه با برخی کشورها با کشورهای همسایه پیدا کردیم، برخی از کشورها مانع حضور افرادی که مشتاق حضور در ایران هستند، می‌شوند. از طرف دیگر متأسفانه فضای ایران را بسیار ناامن جلوه می‌دهند و تبلیغاتی می‌کنند که مطابق با واقعیت‌های موجود نیست. وی اظهار کرد: باید مشوق‌هایی قرار دهیم که بتوان آن را در بخش گردشگری مذهبی استفاده کرد. متأسفانه گردشگری مذهبی برای برخی از گردشگران وجود ندارد تا از اماکن مذهبی و زیارتی بازدید کنند. کسانی هستند که یک بار به مشهد آمدند و برخی از افراد به دلیل در نوبت ماندن‌های زیاد و اینکه توفیق رفتن به مکه را ندارند، دوست دارند که به زیارت امام رضا علیه السلام بروند. عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی ‌کشور گفت: در کنار گردشگری مذهبی، افرادی که از داخل یا خارج کشور به زیارت اماکن متبرکه امام و امام‌زادگان می‌آیند، از ظرفیت‌های دیگر نیز بازدید می‌کند و این موضوع به رونق اشتغال و درآمدزایی کمک می‌کند و این نگاه نشاط‌آور و معنویت نیز در این سفرها مورد توجه قرار خواهد گرفت.
مسعوی اظهار داشت: حضور گردشگر در اقتصاد مؤثر است؛ چراکه به رونق هتل‌داری و مسافرخانه‌ها و کسب و کار عادی کمک می‌کند. اما علاوه بر این، نگاه معنوی و روحی روانی خاصی که ایجاد می‌شود، می‌تواند به رونق تولید و اشتغال نیز کمک کند. این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: جامعه‌ای که در حالت خمودگی است نمی‌تواند مولد و تولیدکننده باشد. به همین دلیل حضور گردشگر فعالیت‌های جانبی دیگری نیز دارد و به دلیل تحرکی که ایجاد می‌کند، می‌تواند برای آن کشور و گردشگر مفید باشد. به عنوان مثال گردشگری که به مشهد می‌رود در کنار زیارت امام رضا(ع) از چند جای دیگر نیز بازدید می‌کند و تنها یک گردشگر مذهبی نیست و در کنار آن از جاهای دیگر نیز بازدید می‌کند و این امر به رونق اقتصادی کمک می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی