[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۳
  • دوره جدید

پای احتکار به صنعت فرش باز شد، روزنامه شیراز نوین

رئیس شرکت سهامی‌فرش ایران- اراک گفت: شرایط بازار بافت فرش در کشور به شکلی شده که تمامی ‌استان‌ها کمیته فرش خود را تشکیل داده‌اند تا این مشکلات را حل کنند، اما این بازار هم درگیر معضل احتکار شده است.
محسن شفقتی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مشکلات عدیده در حوزه تأمین مواد اولیه فرش در استان مرکزی بیان کرد: قیمت مواد اولیه بافت فرش در کشور و به تبع آن استان مرکزی به شدت افزایش یافته است که علت آن، نوسانات حاکم بر بازار است.
وی با اشاره به رشد ۱۰۰درصدی قیمت مواد اولیه بافت فرش نسبت به سال گذشته افزود: شرایط و نوسانات قیمتی به صورت روزانه و لحظه‌ای شده است. ثباتی در بازار وجود ندارد و شاید فردا این افزایش قیمت ۱۰۰درصدی به ۱۲۰ یا ۱۵۰درصد برسد، اما در کنار افزایش قیمت شدید، موضوعات دیگری این بازار را دچار چالش جدی کرده است.
شفقتی تصریح کرد: بازار فرش دستبافت با معضل نبود مواد اولیه نیز مواجه است. در کنار همه این افزایش‌های قیمتی، بافندگان فرش حتی اگر تمایل به خرید با همین قیمت‌ها هم داشته باشند، نمی‌توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را تأمین کنند. شرکت سهامی ‌فرش سال گذشته این شرایط را پیش‌بینی کرد و بخشی از نیاز خود به مواد اولیه را تأمین کرد، اما اخیراً که برای تأمین کسری مواد اولیه مراجعه کردیم، چالش قیمت و عدم وجود مواد در بازار محسوس بود. وی با بیان اینکه قیمت هر کیلو چله نخ فرش در اواخر سال گذشته ۵۰هزار تومان بود و امروز به ۱۰۰هزار تومان رسیده و حتی در بازار یافت نمی‌شود، افزود: شرایط بازار بافت فرش در کشور به شکلی شده که تمامی ‌استان‌ها کمیته فرش خود را تشکیل داده‌اند تا این مشکلات را حل کنند، اما این بازار هم درگیر معضل احتکار شده است.
رئیس شرکت سهامی‌فرش ایران - اراک گفت: این افزایش قیمت‌ها به خودی خود باعث افزایش قیمت فرش شده است، به طوری که طی ۲ماه اول سال ۹۸، قیمت فرش چیزی در حدود ۳۰درصد بالا رفته و جالب اینجاست که با وجود این افزایش قیمت همچنان بازار فروش فرش دستبافت در استان مرکزی خوب است.
وی با اشاره به اینکه فرش استان مرکزی به ندرت به خارج از استان یا خارج از کشور صادر می‌شود و عمده بازار فروش آن در داخل استان است، بیان کرد: به عنوان مثال اگر سالانه ۲۰هزار متر فرش در استان بافته شود، شاید در حدود هزار متر آن به خارج از استان فروخته شود و در واقع می‌توان گفت بازار برون‌استانی را نمی‌توان برای فرش استان مرکزی متصور بود.
شفقتی علت این شرایط را استفاده از مواد اولیه نامرغوب دانست و افزود: در شرایط کنونی بسیاری از استان‌ها که در بافت فرش سابقه بالایی ندارد، جای استان مرکزی را در بازار کشور گرفته‌اند و استفاده از مواد اولیه نامرغوب نیز عمده دلیل این شرایط است، در حالی که استان مرکزی سابقه قابل قبولی در بافت فرش دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی