[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۸
  • دوره جدید

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی: احتمال ورود موج جدید ملخ‌های صحرایی به ایران، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، با بیان اینکه سم‌پاشی تنها راه مبارزه با ملخ‌های مهاجم است، گفت: با توجه به اینکه ملخ‌ها در مناطق قبلی و کانون‌های اولیه تخم‌ریزی کرده‌اند، احتمال ورود موج جدید ملخ‌های صحرایی به کشور وجود دارد.
علی اکبری در  گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد هجوم ملخ‌های مهاجر به برخی استان‌های کشور، گفت: ملخ‌های مهاجم از نوع ملخ‌های صحرایی بوده که خطرناک‌ترین نوع ملخ برای محصولات کشاورزی است.
 نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ‌ادامه داد: مخل‌های صحرایی مهاجم دارای قدرت پرواز بیش 200کیلومتر و سرعت تخم‌گذاری و تکثیر بسیار بالا هستند. این نوع ملخ‌ها پتانسیل بسیار زیادی برای تخریب مزارع دارند و به هر منطقه‌ای که وارد می‌شوند نوعی قحطی ایجاد می‌کنند. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اگر کشورهای مرجع در کانو‌ن‌های اولیه با ملخ‌ها مقابله کنند، کشورهای بعدی دچار حادثه نمی‌شوند، ادامه داد: اکثر ملخ‌ها برای تأمین غذا از کشور عربستان حرکت کرده و  به جنوب کشور وارد شدند. ملخ‌های صحرایی مهاجم از استان هرمزگان به جنوب فارس و خوزستان حرکت‌کردند و احتمالاً به سیستان و بلوچستان هم خواهند رسید.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی ‌در رابطه با روش‌های مبارزه با ملخ‌های مهاجم، افزود: تنها راه مبارزه با آنها سم‌پاشی کانو‌ن‌ها و مراکز تجمع ملخ‌ها است، چرا که در برخی از مواقع بیش از 50 میلیون ملخ در یکی منطقه وجود دارد. البته ممکن است در حین عملیات سم‌پاشی محیط زیست نیز آسیب ببیند اما خسارت وجود ملخ‌ها به مراتب بیشتر است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با توجه به اینکه ملخ‌ها در مناطق قبلی و کانون‌های اولیه تخم‌ریزی کرده‌اند، احتمال ورود موج جدید ملخ‌های صحرایی به کشور وجود دارد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ‌بیان کرد: هر جا که کشتار ملخ‌ها انجام شود، حدود 10 الی 20 درصد آنها فرار می‌کنند و کشته نمی‌شوند. از طرفی حتی بعد از سم‌پاشی نیز تخم ملخ‌ها سال‌ها در عمق 7 الی 10سانتی‌متری زمین باقی می‌ماند. 
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی‌درباره تأثیرات ملخ‌های مهاجم بر محیط‌زیست، خاطرنشان کرد: هدف آنها محصولات زراعی و باغ‌‎ها است، اما با توجه به عملیات سم‌پاشی به موقع حجم خسارت‌ها بسیار کاهش پیدا کرده و بیشتر خسارت‌ها به پوشش گیاهی و مراتع وارد شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی