[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

سفیر کشورمان در لندن: اقدامات پس از ضرب‌الاجل ۶۰ روزه‌مان به اروپا در چارچوب برجام خواهد بود، روزنامه شیراز نوین

 سفیر کشورمان در لندن تشریح کرد که ایران از چارچوب برجام به عنوان ابزاری برای ترغیب بیشتر شرکای اروپایی به اجرای تعهداتشان در برجام استفاده کرده است. وی همچنین به پشتیبانی مردم ایران از نظام کشورشان برای رو به رو شدن با آمریکا و تلاش ایران برای اتکای کمتر اقتصاد به نفت اشاره کرد.
به گزارش ایسنا، حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن در گفت‌وگو با رادیو بی‌بی‌سی در پاسخ به این سوال که چرا ایران یک ضرب‌الاجل ۶۰ روزه برای شرکایی اروپایی برجام قائل شده است، گفت: ایران تاکنون وفادارانه به تعهدات برجامی‌خود عمل کرده است و تنها انتظارمان این بوده است که اعضای دیگر برجام نیز به سهم خود به تعهداتشان [در چارچوب برجام] عمل کنند. متأسفانه این به اعتبار توافق هسته‌ای آسیب وارد کرده است.
وی با اشاره به اقدامات و تحریک‌های غیرضروری آمریکا مانند تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران آمریکا گفت که ایران همواره به دنبال این بوده است که به صلح و ثبات منطقه کمک کند.
بعیدی‌نژاد سپس درباره توان ایران برای ایستادگی در مقابل تنش‌های جدید که آمریکا اخیراً در خاورمیانه ایجاد کرده است، گفت: ما تاکنون بسیار بااحتیاط قدم برداشته‌ایم و اکنون تمام ملت ایران پشتیبان موضع نظام هستند، چراکه یک سال از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد و ما به شرکای اروپایی خود زمانی کافی دادیم تا مشکلات پیش رو را اصلاح کنند. از آنجا که ما منافع تعریف شده‌مان در چارچوب برجام را که در زمینه اقتصادی و روابط تجاری بودند، دریافت نکرده بودیم، به شرکایمان یک سال زمان دادیم تا مسئله را حل کنند که متأسفانه تاکنون نتوانسته‌اند آن را حل کنند.
سفیر کشورمان در لندن تصریح کرد: مردم ما می‌دانند که ایران با وجود دو سال و نیم زمانی که برای ورود به مذاکره صرف کرد و یک سال زمانی که برای حل کردن مسائل باقی‌مانده به شرکای خود داد، بهترین عملکرد را داشته است. ما باور داریم که اگر رفتار مناسبی نداشته باشیم، برجام که توافق هسته‌ای ایران است، از بین خواهد رفت. بنابراین اکنون ما باید اقدام کنیم. اگر آمریکا بدون ضرورتی تحریک به اقدامی‌ فراتر کند، ما عزم مواجه شدن با آمریکا را داریم. ما طرف‌دار ایجاد مشکل یا درگیری نیستیم؛ اما به شما اطمینان می‌دهم که همه مردم ما برای مقاومت در برابر آمریکا و پرداخت هزینه این مقاومت آماده هستند.
بعیدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا ایران در صورت انجام نشدن کاری از سوی شرکای اروپایی برجام در فرصت تعیین شده از سوی ایران به غنی‌سازی اورانیوم ادامه خواهد داد یا نه، گفت: بله. ما اقداماتی را انجام داده‌ایم تا اگر این بازه دو ماهه به گونه‌ای مناسب برای حل کردن مسئله به قدر کفایت نتیجه‌بخش نباشد، ما اقدامات بعدی خود را انجام خواهیم داد که به شما اطمینان می‌دهم این اقدامات در چارچوب برجام هستند. 
ما در این مقطع تصمیم نداریم که از توافق هسته‌ای خارج شویم که البته این از گزینه‌هایی بود که آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، اما اکنون تصمیم ما این بوده است که از چارچوب برجام به عنوان ابزاری برای ترغیب بیشتر شرکایمان به اجرای تعهداتشان استفاده کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی