[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۸
  • دوره جدید

علم سرطان‌شناسی کودکان در ایران مدیون پرفسور وثوق است، روزنامه شیراز نوین

زنده‌یاد پرفسور پروانه وثوق، بنیان‌گذار علم خون و آنکولوژی کودکان در ایران و رئیس فقید هیئت امنای محک در سال 1342 از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ‌التحصیل شد و دوره‌های تخصص و فوق‌تخصص‌اش در علم خون و سرطان‌شناسی را در دانشگاه‌های کمبریج، ماساچوست، ایلینوی و واشنگتون پشت سر گذاشت. در این مدت نه تنها از دغدغه او به ارائه خدمات درمانی به کودکان مبتلا به سرطان سرزمینش کاسته نشد، بلکه در سال 1350 کار در بهترین مراکز درمانی جهان را رها کرد و با بازگشت به وطن، اولین بخش هماتولوژی و آنکولوژی کودکان در ایران را در بیمارستان حضرت علی‌اصغر تأسیس کرد. یکی از دغدغه‌های بزرگ این پزشک فرزانه درمان کودکان مبتلا به سرطان بود که با بزرگ‌ترین دغدغه دیروز و امروز محک گره خرد و موجب آغاز فعالیت داوطلبانه ایشان از سال 1386 در بیمارستان فوق‌تخصصی سرطان کودکان محک تا واپسین روزهای حیاتش شد.
دکتر عظیم مهرور، رئیس بیمارستان فوق‌تخصصی سرطان کودکان محک با اشاره به هدایت‌های علمی ‌استاد فرزانه خود و دغدغه‌اش به درمان کودکان مبتلا به سرطان گفت: «صداقت و انسانیت از جمله خصایصی است که دغدغه درمان کودکان مبتلا به سرطان را در این بانوی دانشمند ایجاد کرد و باعث شد تا آخرین روزهای حیات خود به صورت داوطلبانه لحظات عمر و دانش ارزشمند خود را وقف نجات جان کودکان مبتلا به سرطان کند.»
مهرور در ادامه بیان کرد: «پرفسور وثوق در زمان حیات خود با بردباری و رعایت اخلاق پزشکی توانست کودکان مبتلا به سرطان زیادی را تحت درمان قرار دهد. او همواره می‌کوشید تا در هر شرایطی با به‌روزرسانی علم خود و استفاده از پروتکل‌های جدید و استاندارد درمانی، سلامتی و آرامش را به بیماران و خانواده‌هایشان بازگرداند. این راه پرفسور وثوق بود که از سال 1393 با برگزاری کنگره دوسالانه خون و آنکولوژی کودکان و دعوت از متخصصان بین‌المللی برای ارتقای دانش پزشکی، ارائه تجربیات درمانی در این حوزه، بهره‌مندی از نتایج علمی ‌آخرین تحقیقات انجام شده به صورت عملی و کارکردی و ارائه جدیدترین و کارآمدترین روش‌ها و دستاوردهای علم پزشکی، در محک ادامه دارد.» 
تأمین هزینه دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان؛ دغدغه‌ای از دیروز تا امروز
رئیس بیمارستان محک در خصوص ادامه دادن راه پرفسور پروانه وثوق توسط خانواده بزرگ محک افزود: «این روزها تأمین هزینه دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های محک است. آموخته‌های ما از استاد فقید دانشگاه و عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران می‌گوید با همه این‌ چالش‌ها می‌بایست برای همراهی با کودکان مبتلا به سرطان در روزهای سخت درمانشان تلاش کنیم. این مسیری بود که پرفسور وثوق تا آخرین لحظات عمر ارزشمند خود پیمود. راهی که ادامه آن توسط محک جز با مشارکت نیکوکارانه مردم این سرزمین و تداوم همراهی‌شان با کودکان مبتلا به سرطان ممکن نخواهد بود.»


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی