[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۸
  • دوره جدید

مدیرکل میراث فرهنگی فارس: اولین مسجد تاریخی مرودشت ثبت ملی شد، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی فارس:
اولین مسجد تاریخی مرودشت ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی فارس، از ثبت ملی مسجد جامع مرودشت خبر داد و افزود: این اولین مسجد ثبت شده در فهرست آثار ملی در مرودشت است.
به گزارش روابط عمومی ‌اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری با بیان خبر فوق افزود:  در شهر مرودشت علاوه بر مسجد جامع، پل آسعدی، استودان فاروق و اشکفت فاروق نیز در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده اند.
وی با اشاره به تعدد آثار تاریخی در این شهرستان ادامه داد: در شهرستان مرودشت و حومه آن، بیش از 300اثر ملی و مجموعه جهانی تخت‌جمشید وجود دارد که در بین این آثار، اشکفت گاوی  با دیرینگی ۱۶ تا ۲۰هزار ساله از کهن‌ترین آثار منطقه است. مرودشت از شهرستان‌های مرکزی استان فارس است که از جنوب به شهرستان شیراز، از غرب به شهرستان سپیدان، از شمال به شهرستان اقلید، از شمال شرقی به شهرستان پاسارگاد و از شرق به شهرستان ارسنجان محدود می‌شود. این شهرستان جلگه‌ای، آبرفتی و هموار است که از ضلع شمالی، غربی و جنوبی به کوهستان منتهی می‌شود و از جنوب شرقی و شرق تا دریاچه بختگان امتداد می‌یابد. بخشی از رود کر از این شهرستان عبور کرده و با رود سیوند در نزدیکی پل خان یکی شده به دریاچه بختگان می‌ریزد.  شهرستان مرودشت علاوه بر ویژگی‌های تاریخی و طبیعی، از جهت کشاورزی به ویژه گندم و ذرت و صنعت پتروشیمی ‌نیز دارای اهمیت است. دو چشم‌انداز طبیعی و بسیار زیبای تنگ بستانک یا بهشت گمشده و دریاچه سد درودزن از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان جهت بازدید گردشگران است.
تعدادی از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان شامل میراث جهانی تخت‌جمشید، مجموعه‌های باستانی نقش رجب و نقش رستم، بند امیر، بقعه ایوب نبی، امام‌زاده سلطان ولایت و روستای دشتک است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی