[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

فشارخون بالا در کمین سی‌ساله‌ها، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تأکید بر اینکه بیماری فشارخون بالا، از سن سی سال و بالاتر بروز بیشتری دارد، آمار فارس در زمینه ابتلای گروه سی ساله‌ها به این بیماری را نگران کننده دانست.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، دکتر عبدالرسول همتی، شنبه ٢٨ اردیبهشت در یک کنفرانس خبری با یادآوری اینکه ۲۲ تا ۲۷درصد جمعیت بالای ٣٠سال کشور مبتلا به فشار خون بالا هستند، گفت: آمار ابتلای گروه سی‌ساله‌های فارس به فشارخون بالا حدود ۲۲ درصد است.
او با اشاره به اینکه بیشتر افراد از ۳۰ تا ۷۰ سال به فشار خون مبتلا می‌شوند، افزود: در ایران از هر سه نفر و در استان فارس از هر چهار نفر یک نفر به بیماری فشارخون بالا مبتلا است.
همتی ادامه داد: متأسفانه نیمی‌از افرادی که مبتلا به فشار خون هستند و بیماری آن‌ها با تجویز دارو توسط پزشک کنترل شده، از دارو استفاده نمی‌کنند و این موضوع نگران کننده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه مصرف نمک در کشور ۱۲درصد بالاست که حداکثر باید ۵گرم باشد، گفت: مطالعات نشان می‌دهد باید نمک خوراکی مصرفی کاهش یابد و این مهم فرهنگ سازی شود.
همتی با تأکید بر اینکه کم کردن ۳گرم مصرف نمک ۳۰درصد بروز فشارخون را کاهش می‌دهد، عنوان کرد: مصرف دخانیات، الکل، کم‌تحرکی و کاهش مصرف میوه و سبزی در ابتلا به این نوع بیماری مؤثر است. او ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود ۴۷۷هزار نفر از جمعیت بالای ۳۰سال استان فارس دچار فشار خون باشند که ۲۷۷هزار نفر از این تعداد شناسایی شده و شناسایی یکصد هزار نفر دیگر در دستور کار قرار دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه فشار ۱۲۰طبیعی است و اگر فشار خون ۱۴۰ به ۹۰ باشد در شمار فشار خون بالا محسوب می‌شود، گفت: در این حالت ربع ساعت بعد مجدد باید فشارخون گرفته شود. برای افراد دیابتی اگر ۱۲۰ به ۸۰ باشد به عنوان فشارخونی ثبت می‌شود. فشار خون ۱۳ نیز پیش فشارخون تلقی می‌شود.
همتی با بیان اینکه فارس در اجرای طرح کنترل فشار خون در کشور مقام اول دارد، تصریح کرد: در این طرح یک میلیون و۱۰۰هزار نفر مورد هدف‌گذاری قرار می‌گیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی