[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

جای خالی نخبگان، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

توپ برجام داخل زمین آمریکایی‌ها افتاده است و ایران به هیچ قیمتی نمی‌خواهد برای پایان آن تلاش کند و شاید پایان برجام را برعهده آمریکایی‌ها گذاشته است. اینکه در چند نوبت مقام معظم رهبری اعلام داشته‌اند که جنگ نمی‌شود و مذاکره هم نمی‌کنیم، پیام بسیار مهمی ‌به دول اروپایی و رئیس جمهور آمریکاست. با این پیام، خط‌مشی ایران کاملاً روشن است. ما در جبهه مقاومت ادامه مسیر می‌دهیم و آمریکا هم بر فشارهای اقتصادی خودش می‌افزاید. دراین بین، تنها یک پرسش مطرح می‌شود و آن، غفلت مدیران داخلی از وضعیت تولید و اشتغال و در یک کلام، وضعیت اقتصادی است. در تمام این سال‌ها و تأکیدات مؤکد پیرامون رونق تولید اما مدیران کشور دست روی دست گذاشتند. یکی از جمله علل این بی‌تفاوتی را می‌توان در لج و لجبازی‌های سیاسی یافت و بدان پرداخت...

انگار در هر دوره که یکی از احزاب دوگانه کشور در رأس امور قرار گرفتند، حزب دوم را به شدت مورد فشار و سختی در ابعاد اقتصادی سیاسی قرار داده و با روی کار آمدن حزب دوم، همین کنش درمورد آنان صادق شد. با این تفاصیل و مچ‌گیری‌ها و اختلاس‌ها برای پرکردن جیب خودی‌ها، به نظر نمی‌رسد بتوان گامی ‌به جلو برداشت و از این مهلکه جان به سلامت برد.
باید اقتصاد و روش‌های موفق اقتصادی سیاسی سایر کشورهای جهان حتی پس از جنگ جهانی دوم را مورد الگو و توجه قرار داد. آیا آمریکا می‌تواند ژاپن را تحریم اقتصادی کند؟ آیا آمریکا می‌تواند چین را تحریم اقتصادی کند؟ مسلماً جواب منفی است؛ چراکه بسیاری کشورهای جهان اقتصادشان تک‌محصولی نیست و با تکیه بر توان تکنولوژی به جلو حرکت کرده‌اند. حتی کشور تایلند که روزگاری مقصد تفریحی گردشگران جهان بود، امروز قطب پزشکی جهان است.
 امروزه کشورهایی که برای افزایش درآمد ناخالص ملی خود از طریق گسترش بازار خدمات برنامه‌ریزی کرده‌اند، بازار گردشگری را به‌عنوان مهم‌ترین بازار با گردش مالی، اشتغال‌زایی مولد و حاشیه سود بالا یافته‌اند.
برای مثال، کشور تایلند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مقاصد گردشگری پزشکی در دنیا ۳۸درصد از این بازار پررونق را در اختیار دارد. در این کشور اعمال جراحی زیبایی، پیوند اعضا و جایگزینی مفاصل با کیفیتی بالا و هزینه‌ای مناسب انجام می‌شود یا مثال دیگر کشور ترکیه است که با کاهش هزینه‌ها و تضمین کیفیت در بیمارستان‌هایی فوق مدرن با ایجاد شرایط یک هتل ۵ستاره و ارتباط با مراکز مشهور علمی ‌در جلب گردشگران پزشکی موفق عمل کرده و بر اساس اعلام سازمان گردشگری و بهداشت ترکیه، با رشد۴۰درصدی مواجه بوده است.
ما هم فرصت‌های بازار سنتی خود در حوزه فرش و سایر صنایع دستی را از دست دادیم و به رقبا سپردیم، هم فرصت‌های توریسم درمانی را با این اوضاع و احوال بد سیاسی واگذار خواهیم کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان اخیراً به ژاپن و سپس چین سفر داشته است تا درمورد برجام و روابط تجاری گسترده مذاکرات جدیدی داشته باشد. چین از جمله کشورهای صادرکننده همه چیز از شیر مرغ تا جان آدمیزاد به ایران بوده و حالا مدتی است با افول روابط تجاری، به هر دلیل ترکیه درحال جایگزینی در این بازار پرمخاطب است. حالا کالاهای ترک به بازار ایران سرازیر شده است، همان‌طور که کالاهای ترک برای رسیدن به کشورهای حاشیه خلیج فارس از راه زمین به بندر بوشهر و از آنجا راهی کشورهای عربی می‌شود و عجیب آنکه با قیمت‌های ارزان بازار این کشورها را نیز تسخیر کرده‌اند. 
این امر نشان دهنده حمایت تمام‌عیار دولت ترکیه از تجار خود است یا چینی‌ها در امر تجارت با جهان از حمایت تمام‌عیار دولت برخوردار هستند. در کنار تمامی ‌این امور، ما نفت خام‌ فروشان تمام حواسمان به همین درآمدهای نفتی است و اگر کشوری مانند آمریکا بخواهد ما را تحریم کند، ظرف چند ساعت می‌توانند تمام راه‌های عبور ارز به داخل کشور را مسدود کنند.
اتکا بر درآمدهای نفتی و اصرار ما بر آن، یک اشتباه دوباره و فاحش است. به نظر می‌رسد باید راه‌های دیگری غیر از فروش نفت را جستجو کرد. ما از وجود نخبگانی برخوردار هستیم که اگر شرایط را برای حضور و فعالیت آنان فراهم کنیم، می‌توانیم از این مهلکه جان به سلامت بریم. اما واقعیت امر این است که ما به نخبگان فرصت نمی‌دهیم. شاید آنان را برای یک ساعت یا دو ساعت دورهمی ‌در یک جمع دعوت کنیم و سخنان آنان را بشنویم؛ اما نخبگان ما گوشه‌نشین هستند و گواه آن ضربه‌پذیری ما در برابر تهدیدات اقتصادی است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی