[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

کالا انبار تاریخی شیراز مرمت و احیا شد، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس گفت: عملیات مرمت و احیای کالا انبار مشیر که در میان مردم به کلم بار شیراز معروف و در بافت تاریخی این شهر واقع شده است، پس از 2 سال با هزینه هشت میلیارد ریال به انجام رسید.
حجت‌الاسلام سید عباس موسوی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در بافت قدیم و تاریخی شهر شیراز مکانی موسوم به کلم بار مشیر (کالا انبار مشیر) سال‌های سال با وجود قرارگیری در موقعیت خوب تجاری رها شده و محل تجمع زباله بود.
وی ادامه داد: حدود 2 سال پیش مجوز‌های لازم برای احیا و مرمت این مکان تاریخی اخذ شد و با توجه به اینکه بنا دارای ارزش تاریخی و میراثی بود، طرح مرمت و بازسازی آن زیر نظر میراث فرهنگی تهیه و اجرا شد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس اضافه کرد: در نهایت از محل سرمایه‌گذاری موقوفه معدل‌الملک کار مرمت و احیای این مجموعه با صرف بودجه‌ای افزون بر هشت میلیارد ریال و ظرف مدت 2 سال به اتمام رسید.
وی، یکی از دلایل طولانی شدن مرمت این مکان را نمایان شدن بخش‌هایی از این بنای تاریخی شامل حوض، زیرزمین و آشپزخانه حین انجام کار عنوان کرد و گفت: این مجموعه با زیربنای 200مترمربع، کاربری گردشگری و با معماری کاملاً سنتی و ایرانی به بهره برداری رسید.
موسوی اظهار داشت: این مجموعه در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت و به صورت فضای غذاخوری و رستوران در محل بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه با راه‌اندازی این مجموعه به صورت مستقیم برای هفت نفر اشتغال‌زایی می‌شود، افزود: رویکرد کلی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس این است که بناهای میراثی در بافت قدیم را که سال‌ها رها شده با تسهیلات و طرح‌های سنتی، بازسازی و احیا کند و در اختیار مردم قرار دهد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس بیان کرد: هم اکنون احیای بافت‌های تاریخی زیر نظر این اداره کل در این استان کلید خورده که حتی می‌توان بخش بازسازی آنها را به بخش خصوصی واگذار کرد و در قبال آن اجاره برای مدت طولانی تری به سرمایه گذار اعطا شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی