[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

کارآفرینی و بروکراسی، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور کشورمان در یکی دو هفته گذشته برای رویارویی با معضل گرانی، احتکار، کم‌فروشی و قاچاق که بیشتر شبیه تحریم‌های داخلی است، چهار وزارتخانه را به حالت آماده‌باش درآورد تا شاید بتواند با این معضل خودساخته برخورد کند. هرچند داستان این آماده‌باش و برخورد احتمالی با فساد، احتمالا در افسانه‌ها نوشته می‌شود؛ وزارتخانه صمت، جهاد کشاورزی، کشور و دادگستری چهار وزارتخانه‌ای هستند که در این داستان دعوت به همکاری شده‌اند تا شاید این بار موضوع به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد. بدون شک نیازی به این آماده‌باش و موج خبری نبود؛ چراکه این چهار دستگاه به طور ذاتی باید جلوی فساد را می‌گرفتند اگر به درستی به وظایف خود پرداخته بودند...

رهاسازی امور، معضل بزرگی است که در درازمدت باعث مواجه با پهنه فساد اقتصادی و نایابی اجناس در پوشش احتکار و کم‌فروشی می‌شود. حال این اتفاق برای مجموعه اقتصادی اجتماعی کشورمان افتاده است و جمع کردن معضل به بحران تبدیل شده، کار بسیار مشکلی است.
یکی از اقدامات در حال انجام دولت، توسل به استفاده از حربه کوپن است تا با این حربه و سهمیه‌بندی کالاهای اساسی، مردم را راهی صف‌های طویلی کند که در آن سویش مفسدان به ریش مردم بخندند و به رانت و فساد خود ادامه دهند. وقتی دولت و مجموعه حکومت قادر به برخورد با آقازاده‌ها نیست و نبض اقتصاد به دست خودی‌هاست.
 تنها وزارت جهاد کشاورزی که بزرگ‌ترین سایت اقتصادی کشور محسوب می‌شود، می‌تواند یک‌تنه قائله کمبود و نبود مایحتاج مردم را تأمین کند، تا جایی که شاید نیازی به وزارت صمت هم نباشد؛ چراکه اگر کارها جهادی بود، یک‌تنه هم می‌توانستیم بر معضلات غلبه کنیم. جهادی بودن یعنی هرکسی بر نفس خود غلبه کرده باشد، من را رها کرده با خودسازی رضایت خالق و خلق را در نظر بگیرد. آنچه در هشت سال دفاع مقدس از میهن اتفاق افتاد و حالا این خاطره‌ها در حال تبدیل شدن به افسانه است.
همان‌طور که از نام بزرگ این وزارتخانه پیداست، جهاد و کشاورزی یعنی شاهرگ اقتصادی کشور. درواقع، ما باید همه توقعاتمان را متوجه این دستگاه عریض و طویل کنیم. دستگاهی که این روزها بزرگ‌ترین شو تلویزیونی‌اش پرداختن به داستان خرید تضمینی برخی محصولات از کشاورزانی است که زیر سایه واسطه‌ها همچنان فقیر و فقیرتر می‌شوند و روستاها به عنوان اصلی‌ترین محور تولید در نظام اقتصادی، خالی و خالی‌تر.
به طور قطع کار جهادی در این وزارتخانه و داشتن برنامه برای اشتغال، می‌توانست مشکل اشتغال فارغ‌التحصیلان بسیاری رشته‌های مرتبط را برطرف کند. اگر به طور جهادی دنبال داستان گلخانه‌ها بودیم و حالا که جسته و گریخته وارد داستان شدیم، با مشکلات و بروکراسی و عدم تفکیک قوانین در تغییر کاربری و... مواجه می‌شویم. انگار کار کردن و کارآفرین بودن در این ملک نوعی تخلف است؛ چراکه قبلاً باید این تخلف را به اطلاع دوستان در ادارات دولتی رساند و با کلمه «نه» مواجه شد و در صورت اقدام، باید پای برخورد شدید با سیستم قضایی ایستاد.
این روزها نیازی به پرداختن به حوزه و حریم وزارت صمت نیست؛ چراکه بروز مشکلات کشور در این وزارتخانه تجمیع شده تنها آزاردهنده روح و روان انسان است. وزارتخانه‌ای که در آن باید از حقوق مصرف کننده نیز دفاع می‌شد. انواع تشکل‌های اقتصادی، تجاری با ابعاد بین‌المللی و تبادل نظرات خصوصی و دولتی، محصول این وزارتخانه است که در یک قلم شرح وظیفه، قیمت خودروهای تولید داخل (مونتاژ) را به آسمان هفتم رساند.
به لطف برنامه‌های غیرمعقول این وزارتخانه، تجارت با ملل جهان چندان تعریفی ندارد! اما قاچاق و فعالیت‌های مرتبط با آن تاکنون جانمان را از قحطی نجات داده است. ما در تمام این سال‌ها و نمایش‌هایی که برپا کردیم، جای خالی وزارتخانه قاچاق را احساس کردیم؛ اما چیزی به نام شرم باعث شد از بروز نامش در محافل رسانه‌ای خودداری کنیم.
حتی قرار شد کول‌بران بیچاره را در حفاظ بیمه‌ها و مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دهیم؛ اما همان شرم باعث شد پرونده این گروه را همچنان در خفا بررسی کنیم.
نقطه سرخط - گاه در شبکه‌های مجازی فراخوان‌هایی تبادل می‌شود مبنی بر پیوستن به کمپین نخریدن و نخوردن ازسوی مردم. هرچند این فراخوان‌ها به دلیل نداشتن ریشه، کاربردی ندارند؛ اما اگر می‌شد در حرکت ملی و فرهنگی به واسطه‌گر و قاچاقچی «نه» گفت، چه محشری می‌شد. محشری که یک‌شبه کار و کاسبی سکه این دسته از فعالان اقتصاد پنهان را برمی‌انداخت. تصور کنیم هرچه گران شود، مردم تحریمش کنند. اگر می‌شد مردم خودرو نمی‌خریدند، کاغذ نمی‌خریدند، شکر را تحریم می‌کردیم، از خودمان شروع می‌کردیم و به گرانی «نه» می‌گفتیم، درواقع، گرانی را تحریم می‌کردیم، آن‌وقف به خوداتکاترین ملت جهان تبدیل می‌شدیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی