[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

بسیج برای حفظ و مرمت بازار وکیل، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی ‌اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، اولین نشست تخصصی تاریخ شیراز به‌مناسبت هفته میراث فرهنگی، روز چهارشنبه یکم خرداد ماه جاری، در هتل زندیه برگزار شد‌.
بنابراین گزارش؛ در این نشست دکتر ابراهیم عباسی پژوهشگر تاریخ شیراز با ارائه توضیحات کامل در خصوص سیر تاریخی شکل‌گیری شهر شیراز گفت: در گذر تاریخ، بازار وکیل به عنوان بازار مرکزی و بزرگ شهر، ستون اقتصادی شیراز بوده و همواره رشد و نفوذ آن در بافت شهری مورد توجه است.
این پژوهشگر تاریخ با بیان کارکردهای مختلف بازار وکیل در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی‌، مذهبی بر اهمیت بازار و اثرگذاری این مجموعه بر فرهنگ، آداب و رسوم شهری تأکید کرد و افزود: میراث بازار وکیل یک دست آورد بزرگ باقی مانده از دوران گذشته است که باید در حفظ و مرمت آن تلاش کرد.
وی با تشریح ابعاد مختلف مجموعه زندیه اظهار امیدواری کرد که در آینده مجموعه زندیه به ثبت جهانی رسیده و با این اقدام توجهات بیشتری به میراث کهن شیراز شود. دکتر عباسی با اشاره به آتش‌سوزی بازار تبریز در روزهای گذشته به مسئولین و دست اندرکاران بازار وکیل توصیه کرد: ضمن اجرای اقدامات ایمنی در مقابل حوادث احتمالی از جمله آتش‌سوزی در کوتاه مدت، نسبت به همکاری همه دستگاه‌ها در حفظ و مرمت بازار وکیل برای ماندگاری این اثر مهم تاریخی به بیان راهکارهایی پرداخت.
وی با انتقاد به برخی اقدامات ناصحیح در گذشته و همچنین عملکردهای ناهماهنگ در مورد حوزه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: تصمیم‌گیران باید با مطالعه تاریخ گذشته شیراز و شناخت اقتضائات و مسائل شهری برای وضعیت امروز و آینده شهر تصمیمات صحیح اخذ نمایند. در ادامه مراسم دکترامیر حسین حکمت‌نیا نیز در‌خصوص جمع‌آوری تاریخ شفاهی و موضوعات فرهنگی بازار وکیل به ارائه گزارش پرداخت و با اشاره به اهمیت مطالعات و پژوهش‌های تاریخی به‌خصوص در مورد بافت قدیمی ‌شیراز گفت: شیراز از موهبت‌ها و توانمندی‌های فراوانی در عرصه تاریخی برخوردار است که متأسفانه تاکنون مطالعات صرفاً به صورت توصیفی انجام شده در حالی‌که با کنکاش و بررسی‌های علمی ‌می‌توان به زوایای مختلف فرهنگ، آداب سنن، قواعد و قوانین زیست شهری دست یافت. وی تصریح کرد: بازار وکیل، شاهکار معماری زندیه است و این عظمت و غنای فرهنگی در کمتر اثر تاریخی دیده می‌شود.
ابن مدرس دانشگاه خاطر‌نشان کرد: ایجاد یک مسیر گردشگری در این بازار تاریخی یک ضرورت است و باید هر‌چه زودتر در این خصوص تصمیمات اجرایی صورت پذیرد. در بخش پایانی این نشست علمی، شرکت‌کنندگان و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری ضمن تبادل نظر و طرح سؤالات و دیدگاه‌های خود، بر استمرار این نشست‌های علمی- تخصصی با حضور مدیران و مسئولین شهری، به منظور همفکری و طرح مسائل مرتبط با میراث فرهنگی تأکید نمودند.
گفتنی است این نشست با همکاری اداره کل میراث فرهنگی فارس و هتل زندیه شیراز و با حضور کارشناسان، متخصصین حوزه گردشگری و میراث فرهنگی و علاقه‌مندان حوزه میراث فرهنگی برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی