[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۶
  • دوره جدید

بهترین حافظان جنگل‌ها و طبیعت مردم هستند، روزنامه شیراز نوین

فرماندار شیراز با بیان اینکه بهترین حافظان مراتع و جنگل‌ها صاحبان اصلى آنان یعنى مردم هستند گفت: اگر در آتش‌سوزى مراتع و جنگل‌ها، اولویت و برنامه‌ریزى‌ها از سوى دستگاه عضو ستاد، پیشگیرى باشد، یقیناً نیازى به اطفاء حریق نخواهد بود.
محمدرضا امیرى در جلسه ستاد پیشگیری از آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها در شهرستان شیراز که در محل آن فرماندارى برگزار شد، با تأکید بر پیشگیری از هر‌گونه آتش‌سوزی خصوصاً در مراتع و جنگل‌ها اظهار داشت: اگر پیشگیرى در اولویت برنامه‌هاى این ستاد قرار داشته باشد و آمادگی لازم ایجاد شود قطعاً آتشی به‌وجود نمی‌آید که اطفاع حریقی اتفاق بیفتد، بنابراین پیشگیری از آتش‌سوزی مسئله بسیارمهمی ‌است که مى‌بایست دستگاه‌ها بیشتر به آن بپردازند هر چند مکاتبه قبلى نیز در این خصوص از سوى فرماندارى انجام شده است.
وی با اشاره به طرح و برنامه‌های خوبی که از سوی منابع طبیعی، محیط زیست و شهرداری تدوین شده است خاطرنشان کرد: افزایش آمار آتش‌سوزی سال جاری در مقایسه با ماه‌هاى مشابه سال قبل به‌هیچ عنوان قابل توجیه نیست و نیاز است همراه با تدوین برنامه‌ها منابع طبیعی یک نقشه کاملی را از وضعیت مراتع و جنگل‌های شهرستان تهیه و نقاط بحرانی را مشخص کند.
امیری ضمن تأکید بر آموزش افراد جهت پیشگیری و مقابله با بحران آتش‌سوزی گفت: بایستی افرادی که در محدوده جنگل‌ها سکونت دارند جهت پیشگیری و مقابله با بحران آتش‌سوزی آموزش ببینند و در این خصوص از تمامى ظرفیت‌ها على‌الخصوص فضاى مجازى در راستاى اطلاع‌رسانى، آگاه سازى و آموزش استفاده کرد.
فرماندار شیراز به ضرورت طرح پیشگیری از آتش‌سوزی در شهرستان شیراز تأکید کرد و افزود: طبق تبصره‌ی ماده‌47 حفاظت‌ و بهره‌برداری‌ از جنگل‌ها و مراتع، تمام دستگاه‌ها بایستی مشارکت داشته باشند و در هنگام بروز حادثه تعلل در اعزام نیرو نداشته باشند چرا‌که در غیر این صورت موضوع به عنوان تخلف اداری رسیدگی خواهد شد.
وى با بیان اینکه مدیریت بحران در هنگام آتش‌سوزی مهم‌ترین مسئله است، بار دیگر بر پیشگیرى از وقوع آتش‌سوزى در مراتع و جنگل‌ها تأکید کرد و افزود: توزیع بروشور، نصب علائم راهنمایی و هشدار‌دهنده در مناطق جنگلی و مسیرهای گردشگری و نیز برداشت سریع محصولات کشاورزی از اقدامات مؤثر در پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی است که مى‌بایست این اقدامات سریعاً انجام و نتیجه آن نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن به این ستاد از سوى دستگاه‌هاى مرتبط و بخشدارى‌ها مکتوب اعلام شود. فرماندار شهرستان شیراز در پایان از تمامى دستگاه‌هاى عضو ستاد پیشگیری از آتش‌سوزی مراتع و جنگل شهرستان خواست به‌منظور پیشگیرى از هر گونه حریق و مدیریت بحران در صورت وقوع آتش‌سوزى با بخشداران و نیرو‌های منابع طبیعی شهرستان همکاری‌های لازم را داشته باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی