[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۳
  • دوره جدید

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت: سرطان گوارش پر شیوع‌ترین نوع سرطان، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری-گروه خبر
 رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت، با اشاره به آمار سرطان‌های گوارشی گفت: دیگرسرطان پایان راه نیست بلکه با تشخیص زود هنگام درمان خواهد شد بر اساس آمارها سرطان پستان، معده، ریه، روده بزرگ و لوزالمعده شایع‌ترین سرطان‌های گوارشی در کشور ثبت شده است.
به گزارش خبرنگار شیراز نوین روز گذشته دکتر کامران باقری لنکرانی در نشست خبری خود با اشاره به روزجهانی گوارش درروز هشتم خرداد ماه با شعار تشخیص زودهنگام سرطان‌های گوارشی برگزار خواهد شد اظهارداشت: امروزه در کشور از هر 100هزار نفر 140‌نفر به بیماری سرطان مبتلا می‌شود که این رقم در دیگر کشور‌ها از هر 100هراز نفر 200‌نفر استن که بیانگر آن است شیوع سرطان در کشور نگران‌کنند نیست زیرا معتقدیم با تشخیص زودهنگام سرطان‌ها درمان می‌شود.
وی با بیان اینکه بر اساس آمارها سالانه در کشور 110‌هزار نفر که 55هزار نفر آنان مرد و مابقی زن هستند به سرطان مبتلا و فوت می‌کنند گفت: در بین سرطان‌های پر شیوع در کشور مردان با رتبه اول سرطان معده و دربین بانوان بعد از سرطان پستان‌، سرطان روده بزرگ ثبت شده که شناسایی این سرطان‌ها در کشور بسیار قابل اهمیت است. وزیراسبق بهداشت با بیان اینکه زمانی به به علل مرگ و میر سرطان در کشور توجه می‌کنیم در بانوان زنان با سرطان پستان، سرطان معده، روده بزرگ بیشترین است افزود: در بین آقایان نیز سرطان معده، سرطان ریه و سرطان روده بزرگ در بین مردان به عنوان بیشترین نوع سرطان به ثبت رسیده وهمچنین سرطان کبد ولوزالمعده رو به افزایش است. او ادامه داد: شیوع سرطان کبد و لوزالمعده در مقایسه با دیگر سرطان‌ها از شیوع کمتری برخوردار است که تعداد مرگ میر آن بسیار نگران کننده است. این پزشک متخصص با تأکید بر تشخیص زودهنگام انواع سرطان‌ها افزود: چنانچه افراد با مشاهده هرگونه تغییر در گوارش و مدفوع خود باید آزمایشات مربوطه را انجام تا در برابرانواع سرطان‌ها اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.
وی مراقبت از افراد سالمند در برابر انواع سرطان‌ها را مهم توصیف کرد وگفت:15.6‌درصد مردان در سن زیر 75‌سال مبتلا به سرطان و در بین زنان این رقم به کمتر از 12.6‌درصد ثبت شده که این افراد چنانچه به اقدامات پیشگیرانه توجه داشته باشند نه تنها طول عمر بیشتری دارند بلکه در تمام بیماری‌ها در امان هستند.
دکترلنکرانی به علائم هشدارها در سوءهاضمه، کاهش وزن، تغیر رنگ در اجابت مزاج، تغییرخون در مدفوع و انجام آزمایش خون نهفته در مدفوع یکی از مباحث مهم و قابل پیشگری در ابتلا به سرطان اشاره کرد و گفت: این علائم بیانگر سرطان نیست بلکه افراد باید نسبت به این علائم به پزشک مراجعه وآزمایشات مربوطه را انجام دهند.
رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت تأکید کرد: با تشخیص زود به هنگام می‌توان آمار سرطان را کاهش داد این در‌حالی است که در گذشته آمار سرطان به‌دلیل چاقی افزایش سالمندی و مخاطرات مختلف مدرن شدن رو به افزایش است و از رتبه هشتم علل مرگ و میر افراد امروزه به عنوان دومین علل مرگ ومیر افراد به‌شمار می‌رود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی