[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۰
  • دوره جدید

وزیر کشور: آمریکا و اروپا باید مواظب حرکت «عوامل ثالث» باشند، روزنامه شیراز نوین

رحمانی فضلی گفت: دشمن اعتراضات عمومی، خستگی مردم و نارضایتی عمومی ‌را می‌خواهد. ممکن است شروع هر اقدام نظامی ‌با دشمنان باشد، ولی پایانش با آنان نیست.
به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی ‌فضلی در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در محل دفتر استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: گزارش‌ها نشان‌دهنده این است که انسجام درونی، وحدت، هم‌نظری، هم‌فکری و همکاری ایجاد شده است و این موضوع خوبی است که ما همه با هم بدانیم که هدف و مسیر چیست و چه اقداماتی باید انجام داد.
وی افزود: در حال حاضر ما در شرایط خاصی قرار داریم. به صورت ناخواسته وارد شرایط بین‌المللی شده‌ایم که به ما تحمیل شده است. از نظر اخلاق جهانی و تمام کسانی که در معرض داوری و قضاوت قرار دارند، چه در حوزه مسائل سیاسی و چه در حوزه افکار عمومی، همه واقف به این مسئله هستند که ایران مسئولیت خود را در موضوع برجام با وجود تمام کش‌وقوس‌ها و فراز و فرودها انجام داده است و در کنار سایر کشورها، این تفاهم‌نامه را امضا کرده است.
وی بیان کرد: در عمل کشورها به تعهدات خود عمل نکردند، در صورتی که این میثاق بین‌المللی می‌توانست در مسیر درست برای حل مشکلات، افزایش اعتماد قرار بگیرد؛ اما آمریکا با برخورد ضد قانون، تعهد، اخلاق و میثاق خود به صورت یک‌طرفه از برجام خارج شد و سپس با ایجاد فشار سعی در همراه کردن دیگر کشورها با خود داشت.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: هرچند آمریکا در عرصه سیاسی موفق نبود و این موضوع را می‌توان از ابرازنظرها و صحبت‌های کشورهای دیگر مشاهده کرد؛ اما در حوزه اجرایی و عملی، این کشورها با آمریکا همراه شدند و استدلال آنان این است که یک تجارت بزرگ جهانی دارند و در این تجارت آمریکا نیز نقش‌آفرین است و شرکت‌ها با یکدیگر فعالیت می‌کنند و این اتفاق خارج از اراده دولت‌ها رخ داده است.
وی اضافه کرد: با فشارهایی که در حوزه تحریم، تبلیغاتی و سیاسی وجود دارد، اقتضا این است که متناسب با شرایط خود را در حالت دفاع کامل و مقاومت مستحکم قرار دهیم. آن‌ها برای تأمین منافع خود هرکاری انجام می‌دهند، هرچند اراده ما در داخل کشور این است که این موضوع را حاکم بر روابط بین‌الملل حل کنیم که این حاکمیت، مبتنی بر احقاق حق تمام کسانی است که دارای حق هستند و باید در شرایط مناسب و صلح آمیز فعالیت کنند.
وی تصریح کرد: ما به عنوان کشوری که در عرصه بین‌الملل دارای سابقه هستیم، حق داریم که از این شرایط برخوردار شویم. ما نه به حق کسی تجاوز کرده و می‌کنیم و نه اجازه می‌دهیم کسی به حق ما تجاوز کند، پس موضع ما کاملاً قانونی، منطقی، صلح‌آمیز و در جهت همکاری با همه کشورها به جز کشوری که آن را به رسمیت نمی‌شناسیم، است.
رحمانی فضلی مطرح کرد: یکی از خطوط قرمز ما این بوده است که به گونه‌ای عمل کنیم که هیچ‌گاه موجب اقدامی ‌مبتنی بر شرایط سخت نباشد؛ اما به معنای این نیست که آمادگی لازم و ضروری را نداشته باشیم که اگر احیاناً کسانی خواستند با روش‌های سخت با ما رفتار کنند، نتوانیم پاسخگویی کنیم؛ زیرا این حق حیات و حق بومی‌ همه کشورها در عرصه ملی است. ما دارای مرز، منافع و یکسری ویژگی و شرایطی هستیم که جزو هویت، منافع، امینت و قدرت ملی ماست که باید با تمام امکانات از آن دفاع کنیم.
وی ادامه داد: آنان به این موضوع آگاهی دارند، به همین دلیل دائماً تکرار می‌کنند که اراده ما به شرایط سخت جنگ نیست. ما نیز متقابلاً اعلام کرده‌ایم که اراده جمهوری اسلامی ‌نیز به جنگ نیست؛ اما اگر شرایط پیش بیاید که به هر دلیلی بخواهند به حقوق ملت ایران در هر عرصه‌های مختلف تجاوز کنند، ایران با قدرت پاسخ خواهد داد و این موضوع را حق خود می‌داند. امیدواریم این شرایط ایجاد نشود؛ اما اگر به هر دلیلی از جمله عوامل ثالثی که در منطقه می‌خواهند آتش‌بیار معرکه شوند مخصوصاً رژیم صهیونیستی، زیرا آنان از بدو خلق نامشروع خود در منطقه تاکنون به عنوان یک نیروی آشوب‌آفرین و تنش‌زا بودند و دائماً به دنبال جنگ‌افروزی هستند و این موضوع جزو هویت آنان است. هیچ بعید نیست که بخواهند در منطقه مسئله جدیدی را آغاز کنند که آنان را عوامل ثالث نام ‌می‌گذاریم.
وی با تأکید بر این‌که «آمریکا و سایر کشورهای اروپایی باید مواظب حرکت این عوامل ثالث باشند»، تصریح کرد: زیرا نمی‌توانند به هر بهانه‌ای هرکاری که می‌خواهند را انجام دهند. هدف اصلی آنان این است اثرات همه فشارهای اقتصادی، سیاسی، نظامی ‌و تحریمی ‌را در داخل ایران ببینند. یعنی در رفتار جمعی مردم و حکومت و در روند پیشرفت کشور و توسعه کشور و در حوزه اجتماعی، امنیتی اثرات آن را ببینند. همان‌طور که می‌دانید، کوچکترین موضوع در یک نقطه از کشور به سرعت در سطح وسیع توسط رسانه‌های آنان منتشر می‌شود که مردم در فشار هستند و دامنه آن را وسیع می‌کنند. از دی ماه 96 تا هر اتفاق دیگری روزشمار برای پایان حکومت گذاشتند؛ اما الحمدالله با هوشیاری مردم و راهنمایی و هدایت درست مسیر به دست مقام معظم رهبری و رئیس جمهور شرایط به‌گونه‌ای هدایت شد تا آنچه نشود که آنان می‌خواهند.
وزیر کشور بیان کرد: آنان اعتراضات عمومی، خستگی مردم و نارضایتی عمومی ‌را می‌خواهند. ممکن است شروع هر اقدام نظامی ‌با دشمنان باشد؛ ولی پایانش با آنان نیست. شاید مکان و جغرافیای آن را تعیین کنند؛ اما حوزه جغرافیایی را نمی‌توانند تعیین کنند و این موضوع به ضرر منطقه است. ما امنیت را در منطقه یکپارچه می‌خواهیم و همه باید بدانند که نگاه ایران به منطقه، امنیت یکپارچه با همکاری تمام کشورهای منطقه است. هر عاملی که یکپارچگی و امنیت منطقه را به هم بزند، دامنه آن همه جا را فراخواهد گرفت و این موضوع را باید بدانند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی