[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

پیمانکاران خاطی اجازه شرکت در مناقصات شهرداری صدرا را ندارند، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین-گروه خبر
 روز شنبه در شهر صدرا آیین گرامیداشت و تقدیر از نیروهای خدمات شهری و فضای سبز شهرداری شیراز با حضور امام جمعه شهر صدرا، شهردار و اعضای شورای شهر برگزار شد. در این آیین شهردار صدرا با بیان اینکه کارگران خدمات شهری و فضای سبز با زحمات شبانه روزی خود تا امروز ما را جلوی شهروندان روسفید کردند اظهار کرد: متأسفانه همه شاهد هستیم در شرایط اقتصادی کنونی و وضعیتی که ابرقدرت‌ها فشار زیادی بر ایران عزیز ما می‌آورند بسیاری از شهرداری‌ها به‌واسطه شرایط نامطلوب اقتصادی چندین‌ماه حقوق معوقه دارند اما شهرداری صدرا تنها شهرداری است که یک روز حقوق معوقه ندارد.
مهندس عباس ملک زاده بخشی از مشکلات به‌وجود آمده برای کارگران را ناشی از نحوه انعقاد قرارداد آنها دانست و گفت: اگر نیروهای خدمات شهری یک‌ماه حقوق عقب‌مانده دارند به‌دلیل قراردادی است که خودتان با پیمانکار منعقد نموده‌اید که همیشه یک‌ماه حقوق از پیمانکار طلب‌کار باشید اما با این‌وجود هم اعضای شورا و هم ما در مجموعه شهرداری موظف به پیگیری حق و حقوق شما هستیم.
شهردار صدرا در ادامه با تذکر به پیمانکاران مبنی بر رعایت حق و حقوق کارگران خدمات شهری در شهر صدرا اظهار کرد: از امروز هر پیمانکاری که حقوق معوقه داشته باشد یا حقوق را کم‌تر پرداخت کند تا زمانی که من هستم حق شرکت در مناقصات شهرداری صدرا را نخواهد داشت. ملک زاده با اشاره به سخنان پیامبران در خصوص رعایت حق و حقوق کارگران گفت: در تمام ادیان الهی کارگران جز عزیزترین اقشار به شمار می‌روند و نپرداختن حقوق کارگران از جمله گناهان کبیره محسوب می‌شود.
وی در پاسخ به درخواست کارگران در خصوص تأمین نیرو توسط شهرداری‌ها افزود: این درخواست شما را به عنوان نماینده شهرداری‌های کشور در سازمان شهرداری‌های کشور به‌معاون وزیر انتقال دادم و تأکید کردم که ما یک روز حقوق معوقه هم نداریم اما گاهی پیمانکاران در پرداخت حقوق به کارگران تعلل و تأخیر ایجاد می‌نمایند و حتی پیشنهاد حذف پیمانکاران مطرح کردم اما عنوان شد که قانون اجازه چنین اقدامی ‌را نمی‌دهد در‌حالی‌که برای شهرداری تفاوتی ندارد که هزینه مربوطه را به پیمانکار پرداخت کند یا این‌که خود به‌طور مستقیم به کارگران پرداخت نماید.
شهردار صدرا از پیمانکاران درخواست نمود تا نسبت به پرداخت حقوق کارگران دقت داشته باشند و افزود: کاری نکنید که کارگران در انجام وظیفه خود دلسرد شوند زیرا این اقدام موجب کوتاهی در امور شهرداری و در نهایت نارضایتی شهروندان خواهد بود.
ملک زاده با بیان اینکه دوست دارم به کارگران کمک کنم و ماهی یک بار با دوستان جلسه داشته باشم گفت: از شما کارگران نیز درخواست می‌کنم تا در انجام امور محوله کوتاهی نکرده و با جدیت و تلاش وظایف خود را انجام دهید. 
 وی با اشاره به چالش‌های سه‌سال اخیر در شهرداری صدرا افزود: کسانی که میلیارد‌ها پول مفت از این شهر به جیب می‌زدند دوست ندارند صدرا روی آرامش ببیند بنابراین از شما درخواست می‌نمایم اقدامی ‌نکنید که دشمن شاد شویم.
شهردار صدرا با بیان اینکه اعضای شورای شهر و مجموعه شهرداری آماده خدمتگزاری و رفع مشکلات شما کارگران هستند اظهار کرد: ما اجازه نخواهیم داد که کسی حق شما را ضایع نماید اما شما زیر مجموعه اداره کار و امور اجتماعی هستید و می‌توانید به اداره کار و امور اجتماعی مراجعه نمایید و اعتراض خود را مبنی بر عدم دریافت حقوق مطرح نمایید که در این‌صورت پیمانکار حق شرکت در هیچ مناقصه‌ای در کشور را ندارد.
 برخی به بهانه حق و حقوق کارگران دنبال جو‌سازی در صدرا هستند
امام جمعه شهر صدرا نیز در این مراسم با بیان اینکه اگر بحث و نزاعی بین کارگران و پیمانکاران وجود داشته باشد بحثی داخلی است اظهار کرد: عده‌ای به بهانه ستاندن حق و حقوق کارگران در شهر صدرا جوسازی می‌کنند.
حجت الاسلام حسین نژادیان با بیان اینکه جلسات متعددی با کارگران و پیمانکاران جهت حل مشکل برگزار شد گفت: اگر نزاعی هم باشد نزاع داخلی است اما برخی خبرگزاری‌ها در این موضوع بی‌انصافی کردند درحالی‌که نباید اجازه داد تا افرادی خارج از صدرا به بهانه دلسوزی به دنبال تسویه حساب‌های دیگری باشند.
وی افزود: پیرو جلساتی که به‌صورت مشترک با حضور نمایندگان معترضان و پیمانکاران برقرار شد مقرر شد تا پیمانکاران و کارگران حساب‌های خود را بررسی و اگر اختلافی وجود دارد رفع شود و در صورت وجود اختلاف بیشتر به اداره کار برای رسیدگی مراجعه کنند. 
وی افزود: من تا‌کنون چندین بار از شورا و شهرداری پرسیدم که آیا پول پیمانکار پرداخت شده است؟ که پاسخ آنها مثبت بوده است، البته باید به این نکته نیز توجه شود که اگر نزاعی هم باشد داخلی است و باید در میان خودمان حل شود.  وی اضافه کرد: در این ارتباط مشخص است که افراد یا حق و حقوق دریافت کردند که در این صورت بحثی نیست و یا اینکه پیمانکار حقوق نداده که باید تا احقاق حقوق کارگران موضوع دنبال شود، پیگیر برخی مسائل هو و جنجال نمی‌خواهد. 
‌امام جمعه صدرا با اشاره به اینکه باید کار را از طریق قانون حل نمود  اظهار کرد: به کارگران توضیح دادیم که طرف اصلی شما و شهرداری و شورا پیمانکار است، نگذارید کسان دیگری از بیرون بیایند و مدعی احقاق حقوق‌تان باسند‌، شما صغیر نیستید و مسئولین هم هستند تا مشکل شما را حل کنند.
حجت الاسلام حسین نژادیان با بیان اینکه به شورا و شهرداری تأکید نمودم تا با ناظران نامحسوسی مشکلات شما را حل و به درد دلتان گوش کنند گفت: به شورا و شهرداری نیز توصیه کردم که کارگران در گوش ناظر شما حرف بزنند بسیار بهتر است تا اینکه برخی دیگر بخواهند به بهانه احقاق حق کارگران، قهرمان بازی در آورند.
وی افزود: اگر به این توصیه‌ها عمل کنید از جوسازی و تبعات آن جلوگیری کرده‌اید.
امام جمعه صدرا یک گلایه هم از کارگران داشت وگفت: این‌که برای گرفتن حقوق قانونی خود به نماز جمعه آمدید و مسائل را مطرح کردید خوش آمدید اما جا دارد که همیشه به نماز جمعه مقید بوده و در همه زمان‌ها بیایید نه فقط برای احقاق حقتان. 
 پیگیری مطالبات باید از راه قانونی باشد
رئیس شورای شهر صدرا هم در این مراسم با بیان اینکه کارگران جزو خدوم‌ترین افرادی هستند که به شهر خدمات‌رسانی می‌کنند اظهار کرد: وظیفه شورا و شهرداری است که نسبت به حقوق شما حساس باشند.
دوانی با بیان اینکه پرداخت به موقع حقوق و بررسی مشکلات شما باید در فضایی آرام دنبال شود گفت: ما در انتخاب پیمانکاران از پیمانکارانی که توانایی پرداخت حقوق را داشته باشند استفاده می‌نماییم.
 وی با بیان اینکه شما جزو بدنه شهرداری هستید و شهرداری هم می‌بایست در باب نظارت اقدامات مؤثرتری را انجام دهد افزود: اجازه ندهید که فضای دوستانه به سمت و سوی دیگر کشیده شود و درخواست می‌شود که مطالبات از طریق قانونی پیگیری شود.
  قرارداد شهرداری با پیمانکار قرارداد حجمی ‌است
معاون اجرایی شهرداری صدرا نیز در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از عملکرد مجموعه مدیریت شهرداری صدرا گفت: یکی از اصلی‌ترین وظایف شهرداری جمع‌آوری پسماند است و قدر کارگران زحمتکش این حوزه زمانی بیشتر معلوم می‌شود که کمبود نقیصه‌ای در این حوزه را حس کنیم.  رفیعی افزود: برطبق قانون پیمانکار باید توان پرداخت دوماه حقوق کارگران زیر نظر خود را داشته باشد. 
وی افزود‌: خوشبختانه دید شهردار صدرا این است که اولین پولی که می‌آید صرف پرداخت حقوق کارکنان شود و اگر تأخیری در پرداخت حقوق کارکنان باشد از جانب پیمانکار است که بارها در این‌باره اخطار داده‌ایم. وی تصریح کرد: البته قراردادهای شهرداری با پیمانکار به صورت حجمی ‌است و بر اساس این نوع قرارداد شهرداری نمی‌تواند خود را درگیر نیروی استخدام شده توسط پیمانکار کند اگرچه دربعد نظارتی فعالیت داریم و تاکنون نیز شهرداری صدرا از حقوق کارگران دفاع کرده است. 
وی با بیان این‌که برخی شهرداری‌ها تا ٨ماه حقوق عقب‌افتاده نیز دارند تصریح کرد: شهرداری صدرا یکی از معدود شهرداری‌هایی است که حقوق پیمانکار سر وقت پرداخت می‌شود و این پیمانکار است که باید حقوق کارگران را سروقت پرداخت کند و شهرداری صدرا هیچ کوتاهی در این زمینه نداشته است. 
گفتنی است در ادامه این مراسم تعدادی از نمایندگان کارگران حوزه خدمات شهری وفضای سبز شهرداری و همچنین برخی از پیمانکاران به بیان بخشی از مسائل و مشکلات خود پرداخته و از چند نفر نیروهای نمونه این حوزه نیز تقدیر به‌عمل آمد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی