[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۸
  • دوره جدید

سخنگوی قوه قضاییه: پرونده زندانیان مهریه بازنگری خواهد شد، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در پرونده‌های زندانیان پرداخت مهریه بازنگری خواهیم کرد و کسانی که توان مالی پرداخت مهریه را نداشته باشند، از زندان آزاد خواهند شد.
 به گزارش خبرنگار مهر، غلام‌حسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در گفت‌وگوی زنده با اخبار شبکه یک سیما، در خصوص اخبار منتشر شده درباره زندانیان مهریه گفت: در جلسه شورای رؤسای کل دادگستری کشور، آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه با اشاره بر لزوم اجرای صحیح قانون محکومیت‌های ملی و فتواهای مراجع، بر بازنگری پرونده‌های زندانیان مهریه تأکید کردند. اسماعیلی ادامه داد: در خصوص پرونده‌های مهریه، قانون مقرر داشته که تنها در صورتی زوج توان مالی پرداخت مهریه را داشته باشد اما از پرداخت آن امتناع ورزد، بازداشت خواهد شد. اما در برخی موارد گزارش شده که این الزام رعایت نشده و عدم اجرای صحیح قانون موجب ازدیاد زندانیان مهریه شده است.
وی تأکید کرد: رئیس قوه قضائیه نیز با تأکید بر اجرای صحیح قانون، مقرر کردند هرکجا که ثابت شد زوج توان پرداخت مهریه را ندارد، باید از زندان آزاد شود اما اگر زوج تمکن مالی برای پرداخت این وجه را داشته باشد و از آن امتناع ورزد باید طبق قانون بازداشت شود. وی با بیان اینکه برای حمایت از حقوق زنان نیز در قانون ضمانت نامه‌های لازم پیش‌بینی شده است، عنوان کرد: بر اساس این پیش‌بینی‌ها، هنگامی‌که زوج تقاضای اعسار خود را به دادگاه می‌دهد، باید فهرستی از دارایی‌های و نقل و انتقالات یک‌سال اخیر خود را به دادگاه تحویل دهد و اگر در اعلام دارایی‌های خود خلاف واقع عمل کند، به حبس درجه‌۷ محکوم خواهد شد. به‌علاوه قانونگذار پیش‌بینی کرده که دادگاه باید از بانک‌ها و دفاتر ثبت اسناد رسمی ‌استعلام لازم در خصوص دارایی‌های فردی که تقاضای اعسار داده را دریافت کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی