[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۶
  • دوره جدید

ظرفیت‌های معدنی بدون برنامه است، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تشویق سرمایه‌گذار برای حضور در بخش معدن به اصلاح فرایندهای کسب و کار و تسهیل در صدور مجوزها نیاز دارد.
‌به گزارش شیراز نوین به نقل از خانه ملت رضا انصاری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره ظرفیت معادن در توسعه اقتصاد کشور گفت: اگرچه درآمد حاصل از معادن می‌تواند بسیاری از نیازهای کشور را پوشش دهد اما نمی‌تواند جایگزین نفت شود چرا که درآمدهای ناشی از نفت بسیار بالاست؛ در واقع هر بشکه نفت حدود ۷۰‌دلار به‌فروش می‌رسد در‌حالی‌که برای تولید آن تنها ۸‌دلار هزینه می‌شود و در هر بشکه نفت حدود ۵۰‌دلار سود به‌دست می‌آید. نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پول مفتی که از نفت به‌دست می‌آید باعث ایجاد رانت و فساد شد، افزود: معدن جزو بخش تولید کشور است و تولید هزینه‌بر است.
وی با بیان اینکه برای ارتقای تکنولوژی‌های صنعت معدن هیچ اقدامی ‌صورت نگرفته است اظهار کرد: استراتژی توسعه تکنولوژی در بخش معدن و صنعت مغفول مانده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه معدن نقش مهمی ‌در صادرات دارد، خاطرنشان کرد: برای استفاده از ظرفیت معدن باید استراتژی مناسبی تدوین و اقدامات لازم برای اجرای آن انجام شود؛ در صورتی‌که نقشه راه معدن اجرایی شود می‌تواند ارزآوری خوبی برای کشور به همراه داشته باشد.
انصاری با بیان اینکه بخش‌های مختلف اقتصاد به جراحی نیاز دارد  تصریح کرد: در صورت تحقق این مهم می‌توان به درستی از بخش معدن استفاده کرد چراکه ایران در بخش معدن دارای مزیت نسبی و رقابتی است. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: برای تشویق سرمایه‌گذار برای حضور در بخش معدن باید فرایندهای کسب و کار اصلاح شود و صدور مجوزها تسهیل شود.
انصاری گفت: برای اصلاحات اقتصادی باید از نخبگان دانشگاهی به‌عنوان مغز متفکر استفاده کرد و با تشکیل اتاق فکر راهکارهای مناسب برای برون رفت از شرایط فعلی را بیابیم. اگر اقتصاد را مانند بدن تصور کنیم در‌حال حاضر این بدن مغز ندارد تا بتواند امور را سامان دهد در واقع سازمان و نهادی به‌عنوان قوه فکری کشور فعالیت نمی‌کند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولانی که در حوزه فولاد و آلومینیوم حضور دارند به درستی از ظرفیت‌های موجود استفاده می‌کنند گفت: در صورتی که مغز متفکری پشت فعالیت‌ها وجود نداشته باشد مسلماً هیچ بخشی نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد به‌همین دلیل فعالیت مدیران نیز در بخش معدن آنگونه که انتظار می‌رود، نیست و از ظرفیت موجود در حوزه‌های معدنی به درستی استفاده نمی‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی