[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

دبیر خانه کشاورز فارس: موافق نصب کنتورهای هوشمند هستیم، روزنامه شیراز نوین

دبیراجرایی خانه کشاورز استان فارس گفت: کشاورزان متناسب با شرایط کم آبی کشور پذیرفته‌اند در جهت صرفه‌جویی در مصرف آب حرکت کنند و از این رو، موافق نصب کنتورهای هوشمند هستند.
محمدحسین فخیمی ‌در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا افزود: با این وجود، کشاورزان توان پرداخت هزینه نصب کنتور هوشمند را ندارند و تقاضای آنها، پرداخت این هزینه توسط دولت است. وی ادامه داد: کشاورزانی که کنتور مصرف آب را بر روی چاه‌های آب کشاورزی خود نصب کرده‌اند، امروز این گلایه را دارند که کسانی که کنتور ندارند آزادانه از منابع زیرزمینی برداشت می‌کنند اما حجمی ‌برای کنتورهای هوشمند مشخص شده که بیشتر از آن امکان برداشت وجود ندارد، این شرایط باید برای همگان برابر باشد و روند اصلاح شود. این فعال حوزه کشاورزی گفت: بحث عدالت در توزیع آب بین کشاورزان مسئله‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد، در بحث رهاسازی آب از سدها کشاورزان این گلایه را دارند که چرا این رهاسازی به موقع صورت نمی‌گیرد. دبیراجرایی خانه کشاورز استان فارس در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو با اشاره به مسائل بخش کشاورزی اظهار داشت: باید یک قیمت پایه برای محصولات کشاورزی مشخص شود و با توجه به تورم در زمان تولید محصول این قیمت افزایش یابد. فخیمی ‌ادامه داد: این شیوه قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی باعث می‌شود کشاورزان دچار زیان نشوند. یک عضو شورای مرکزی خانه کشاورز استان فارس نیز گفت: تشکیلات ترویجی تلاش می‌کنند یک کشت را از فصلی به فصل دیگر منتقل و یک زراعت پرآب را به زراعت کم آب تبدیل کنند.
محمد جعفری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا افزود: در مناطق گرمسیر، چغندر را به جای تابستان در زمستان کشت می‌کنند، سطح کشت از ۲۰۰ هزار هکتار، پنج هزار هکتار می‌شود، محصول بعد از تولید به مراکز خرید داده می‌شود اما بعد از ۹‌ماه پول کشاورز را نمی‌دهند.
وی ادامه داد: گندم که قیمت واقعی آن را از کشاورز نمی‌خرند را تحویل می‌گیرند اما تا ماه‌ها پول آن پرداخت نمی‌شود، در کنار ما عراق گندم را تا بیش از چهار هزار تومان و افغانستان تا بیش از ۶‌هزار تومان خریداری می‌کند. عضو شورای مرکزی خانه کشاورز استان فارس با تأکید بر اینکه سیاست‌ها نمی‌گذارد قضیه اقتصاد بخش کشاورزی به خوبی روان کار کند گفت: محصولات کشاورزی و باغداری ایران بهترین جایگاه را در دیگر کشورها دارد اما من توان آن را ندارم، این محصولات را به آنجا ببرم. جعفری در مورد نصب کنتورهای حجمی‌ کشاورزی نیز بیان کرد: ما کشاورزان آمادگی نصب کنتور را داریم اما این امر نیازمند عزم ملی است که در عمل، شاهد آن نیستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی