[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

هزینه سه میلیاردی VAR روی دست باشگاه‌های ایران!، روزنامه شیراز نوین


سازمان لیگ با یک شرکت خارجی برای خرید و نصب این سیستم در استادیوم‌های کشور به توافق رسیده است.
فصل گذشته لیگ برتر فوتبال ایران حاوی چالش‌های متعددی برای فدراسیون فوتبال بود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، اعتراض باشگاه‌ها به نحوه داوری‌ها بود. به همین دلیل مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ به تکاپو افتادند تا شاید کمی ‌از این انتقادات را کم کنند. آن‌ها ابتدا از نیم‌فصل لیگ هجدم دو داور اضافه در پشت دروازه‌ها قرار دادند؛ اما این کار هیچ کمکی به بهبود فضای داوری نکرد. به همین دلیل، خرید و استفاده از سیستم الکترونیکی داوری (VAR) در دستور کار قرار گرفت.
بعد از این‌که فیفا سیتم ساخت داخل کشورمان را تأیید نکرد، حالا سازمان لیگ خبر داده با یک شرکت خارجی برای خرید و نصب این سیستم در استادیوم‌های کشور به توافق رسیده است. داود رفعتی، رئیس دپارتمان داوران فوتبال کشور در این خصوص تأکید کرده «به زودی با این شرکت قرارداد بسته می‌شود تا دستگاه مورد نظر خریداری و در مرکز ملی فوتبال برای آموزش داوران نصب خواهد شد. هم‌زمان باشگاه‌ها نیز باید همکاری‌های لازم در این زمینه را انجام دهند و از طریق فدراسیون فوتبال این سیستم را خریداری و در ورزشگاه‌ها نصب کنند.»
اما در حالی کمیته داوران به استفاده از VAR در استادیوم‌های ما تأکید دارد که هنوز شرایط و بستر برای استفاده از آن در فوتبال کشور وجود ندارد. در این خصوص چند ابهام وجود دارد. نخست این‌که در شرایطی که باشگاه‌ها غرق در مشکلات مالی و اقتصادی هستند، چه تضمینی وجود دارد که همه آن‌ها بتوانند هزینه خریداری این سیستم را پرداخت کنند. مدتی پیش، از سوی سازمان لیگ اعلام شده بود هزینه خرید هر یک از این سیستم‌ها برای هر باشگاه 300هزار دلار خواهد بود. این عدد با تبدیل دلار به پول رایج ایران چیزی حدود 4 میلیارد تومان خواهد شد.
اگر از این میزان حدود 1 میلیارد تومان را نیز فدراسیون بپردازد، باز هم رقم سه میلیارد تومان برای باشگاه‌ها کمرشکن و سنگین خواهد بود. مگر این‌که فدراسیون موفق شود نظر دولت را جلب کرده و ارز دولتی تهیه کند که این موضوع نیز با توجه به افزایش قیمت کالاهای اساسی در کشور، بسیار بعید به نظر می‌رسد. با این شرایط، باشگاه‌های لیگ برتری که درآمد‌های آن‌ها به طرز چشمگیری پایین آمده، باید برای خرید این تجهیزات هزینه‌های جاری خود را بیش از پیش کاهش دهند.
مشکل بعدی اما ابهامات در موفقیت این طرح را بیشتر هم می‌کند. سیستم کمک‌داور ویدئویی در همه جای جهان نیازمند وجود بستر و تجهیزات خاص خودش است تا بهره‌برداری از آن بهینه شود. برای این کار استادیوم‌ها باید حداقل با 10 دوربین تجهیز شوند تا تمام زوایای بازی به تصویر کشیده شود.
این در حالی است که بسیاری از استادیوم‌های ما در شرایط فعلی با ضعیف‌ترین شیوه فیلم‌برداری می‌شود که این موضوع در مقاطع مختلفی با اعتراض هواداران روبرو شده است. پس بهتر است فدراسیون قبل از ایجاد هزینه برای باشگاه‌ها، از رسانه ملی تضمین کافی بگیرد که دوربین‌های کافی به استادیوم‌ها اعزام کند. این در حالی است که برای استفاده از این سیستم باید یک اتاقک در تمامی‌ استادیوم‌ها نیز تعبیه شود که ساخت آن و خرید دیگر تجهیزات مانند تلویزیون‌ها نیز خود هزینه دیگری را می‌طلبد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی