[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

اقتصادی که نشئه بود، روزنامه شیراز نوین

یک خودروی نوک مدادی‌، یک دستگاه موبایل‌، یک مقدار جرأت و شاید شکمی‌گرسنه متعلق به یک خانواده و درآمدزایی برای آنان کافی است که از فرط بیکاری اقدام به توزیع مواد مخدرکنید. بیکاری ابعاد گسترده‌ای دارد، شاید مدیران حوزه اقتصادسیاسی تمایل دارند در اتاق‌های گرم ونرم خودبنشینند و برای اشتغال تصمیم بگیرند، تصمیماتی که کاربردی نیست. اما در حوزه عمل باید دید آیا جامعه امروز ما در انتظار این تصمیمات می‌مانند، آیا این تصمیمات به اقتضای نیازهای روز اتخاذ می‌شود‌؟ کشدار شدن موضوع بهبود شرایط اقتصادی و عدم دستیابی به اشتغال پایدار و درآمدهای ناشی از آن برای ایجاد یک رابطه اجتماعی خلاق و سازنده بسیار مخرب است...

تأثیرات فرهنگی ناشی از ادامه روند بیکاری در دهه‌های گذشته آنچنان مخرب است که برای برطرف نمودن آن باید چاره‌اندیشی کرد، خصوصاً آنکه فساد درون دستگاهی این روزها به الگوی ناثواب تبدیل شده است. باور این نکته که از طرق صحیح امکان دستیابی به ثروت و عدالت اجتماعی وجود ندارد ممکن است جوانان را به بی‌راهه‌های غیر قابل بازگشت بکشاند.
آنچه درخیابان می‌توان به سهولت مشاهده کرد داستان خرید‌وفروش مواد مخدر و شاید درکنار آن بروز آسیب‌های دیگر نظیر فحشا است. خودرو نوک مدادی با خیالی آسوده توقف کرد درحالی که راننده با تلفن همراه مشغول هدایت خریدار به نقطه اتصال بود. خریدار اول موتور سوار بود و به سرعت خرید را انجام داد‌، یک دستگاه خودرو دیگر با رعایت فاصله توقف کرد و یک دختر وپسر جوان خرید را انجام دادند. خودرو نوک مدادی بدون توجه به پیرامون خود که شاید بعضی شهروندان شاهد و ناظر عملکرد او باشند به حرکت ادامه داد تا نقطه اتصال بعدی. خرید‌وفروش مواد مخدر به نوعی در سطح جامعه به سهولت انجام می‌شود. زندان‌ها با حداکثر ظرفیت درحال ارائه خدمات هستند و معتادان متجاهر هر چند در فواصل زمانی خاص دستگیر می‌شوند اما به‌دلیل کثرت جمعیتی امکان نگهداشت آنان درزندان‌ها نیست.
داستان جرایم غیرعمد این روزها بهانه‌ای شده برای خلوط کردن زندان‌ها. درکنار اعتیاد به مواد مخدر اما جرایم دیگری هم هستند که باید هرچه سریع‌تر نسبت به ترخیص زندانیان ناشی از آن خصوصاً در بحث مهریه اقدام نمود. با این حساب باید دید تکلیف دادخواست بانوان متقاضی طلاق و دریافت مهریه علیه همسران خود چه می‌شود، آیا حقوق بانوان تحت تأثیر افزایش جمعیتی زندان‌ها و نبود فضای کافی برای نگهداری آنان قرار خواهد گرفت.
چندی پیش رئیس جمهور کشورمان در حرکتی نو برای پاسخ به اتحادیه اروپا و خروج آمریکا از برجام دو تهدید جدی را مطرح نمود. اول شانه خالی‌کردن از مسئولیت نگهداری مهاجران خارجی افغان که شاید 40سال است میهمان ایرانیان هستند و دوم داستان باز نمودن راه ترانزیت مواد مخدر به سمت اروپا و آمریکا. هرچند خبر اول یا تکذیب شد و یا استثنایی برای آن قایل شدند تا مهاجران افغان رنجیده خاطر نشوند اما این اعلام، پیامی ‌خاص برای اروپاییان و آمریکا به همراه داشت. پیامی ‌از این دست که اگر پرداخت‌های شما درقالب تحریم‌های بانکی متوقف شود میزبانی ایرانیان هم متوقف خواهد شد و سیل مهاجران متوجه مقاصد اروپایی خواهد شد. توجه به خبردوم بسیار پرهزینه‌تر بود، اینکه ما شاهراه توزیع مواد مخدر به سمت اروپا و آمریکا را بسته‌ایم تا حمل مواد مخدر به آن سمت با رسوبات پیش‌بینی شده‌ای همراه باشد و شاید توازن قیمت‌ها نیز در نظر گرفته شده است.
اعتیاد به‌مواد مخدر پهلوان و غیر‌پهلوان‌، جوان‌وپیر‌، زن و مرد و حتی کودک نمی‌شناسد. این تجارت پر سود و بدون تورم درسال‌های گذشته شاید جور سایر بخش‌های به رکودکشیده شده در قالب اقتصاد پنهان را کشیده باشد. در سالیان گذشته اگر به سلسله اخبار این حوزه توجه شود ملاحظه خواهیم کردکه این رویه به‌شدت ادامه دارد و صد البته بررشد عرضه و تقاضا افزوده شده است و موید این رشد‌، رشد کشفیات نجومی ‌پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور است. مواد مخدری که از مرزهای شرقی وارد و حرکت پر ریزش خود را تا مرزهای اروپا وآمریکا ادامه می‌دهد.
 توجه به سرخط اخبار بسیار نگران‌کننده است، افزایش 30‌درصدی کشفیات فقط درسیستان، کشف 731‌کیلوگرمی ‌تریاک در فارس، جمع‌آوری ادامه‌دار معتادان متجاهر، پیشگیری از حمل و مصرف مواد مخدر درایام حج‌، پاکسازی محلات آلوده ازخرده فروشان، داستان زنان معتاد و عوارض آن در خانواده‌، نگاهی دوباره به تعداد شهدای مبارزه با موادمخدر، داستان بهبود یافتگان وضرورت ایجاد اشتغال برای آنان، اعتیاد بانوان، روابط جنسی پر‌خطر و ابتلا به بیماری‌های عفونی و گسترش آن در جامعه‌، خیابان خوابی و البته مشارکت مردم درامر مبارزه با سوداگران مرگ ومعتادانی که بیمار تلقی می‌شوند.
 با این حساب نباید امیدی به روزگار بدون اعتیاد داشت. چراکه برخی به این موضوع به چشم پر سودترین معامله اقتصادی نگاه می‌شود. قاچاق‌، اقتصاد پنهان را رونق می‌بخشد وشاید چرخ‌های بسیاری جوامع را با نشئگی می‌چرخاند. این روزها بعضی‌ها با بی‌باکی درحال فعالیت دراین حوزه هستند. نبود اشتغال رشد آسیب‌ها را در‌پی خواهد داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی