[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۶
  • دوره جدید

کاهش تنش با رعایت قانون، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به سفر پیش‌روی نخست‌وزیر ژاپن به ایران گفت: ژاپنی‌ها باید برای کاهش تنش، رعایت حقوق ملت ایران طبق قواعد بین‌المللی را در نظر بگیرند.
محمدجواد جمالی‌نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح نکات حائز اهمیت سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران، گفت: ژاپن از دیرباز با جمهوری اسلامی روابط خاص در حوزه‌های اقتصادی داشته است، از سوی دیگر ژاپن از ظرفیت‌های خاص در حل برخی مناقشات برخوردار است.
نماینده مردم فسا در مجلس شواری اسلامی تصریح کرد: وزیر امور خارجه ایران نیز اخیراً سفر منطقه‌ای به ترکمنستان، هند و چین داشتند و بنابه درخواست مقامات ژاپن قبل از سفر به چین، سفری به ژاپن کردند و با مقامات ژاپنی دیدار و گفت‌وگو کردند.
وی افزود: ژاپنی‌ها در تلاشند تا تنش‌های منطقه‌ای و تنش بین ایران و آمریکا کاهش پیدا کند زیرا ژاپنی‌ها وابستگی شدید به نفت خاورمیانه و به‌خصوص نفتی که از تنگه هرمز عبور می‌کند، دارند از سوی دیگر تجارت ژاپن با کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار بالاست.
جمالی نوبندگانی ادامه داد: همه این مسائل و موضوعاتی که در سفر اخیر ترامپ به توکیو مطرح شد، مقامات ژاپنی را برآن داشته تا به ایران سفر کنند، جمهوری اسلامی هم نشان داده که کشوری متعهد و مسئولیت‌پذیر است و جامعه جهانی هم به این موضوع پی‌برده است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به نظر همه این موضوعات دست به دست هم داده تا کشورهای مختلف چون ژاپن و حتی سوئیس از ظرفیت‌های خود برای کاهش تنش و برخی اقدامات که حقوق جمهوری اسلامی را در قالب برجام برگرداند استفاده کنند.
وی با اشاره به اهم درخواست‌های ایران از ژاپن گفت: جمهوری اسلامی ایران خواهان بازگشت آمریکا به برجام، توافقی که آن را امضا کردند و در قِبال آن تعهد دارند، هستند. ما معتقدیم باید بر اساس چارچوب برجام عمل شود.
جمالی‌نوبندگانی افزود: همچنین اعتقاد داریم که مذاکره با توجه به بدعهدی آمریکایی‌ها نه تنها مفید نیست بلکه بسیار مضر است زیرا ترامپ مذاکره را برای توافق نمی‌خواهند بلکه مذاکره را یک ابزار فشار می‌داند. بنابراین با این شرایط هر کشوری که دنبال میانجی‌گری ‌است باید حقوق ملت جمهوری اسلامی را طبق قواعد بین‌المللی در نظر داشته باشد.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ما در حال سپری کردن فرصت 60‌روزه خود به اروپایی‌ها نیز هستیم و اقدام بعدی ما این خواهد بود که سقفی برای محدودیت غنی‌سازی اورانیوم نداریم لذا با این اوصاف اگر اروپا در این فرصت 60‌روزه گامی ‌بر ندارد یا جامعه جهانی تنش‌های آمریکا را کم نکند، فُردو به قبل برجام باز می‌گردد.
به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ نخست‌وزیر ژاپن در جریان گفت‌وگو با دونالد ترامپ از قصد خود برای میانجیگری میان ایران و آمریکا خبر داد، مقامات ژاپنی همچنین در حال فراهم کردن تشریقات نهایی برای ملاقات‌های شینزو آبه با رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور ایران در میانه ماه ژوئن (اواخر خرداد) هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی