[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

از بهمن شیراز تا رکس آبادان، روزنامه شیراز نوین


سینمای سوخته چه تراژدی غم‌باری برای شیراز و مردمانش شده است. ما به‌همت حماسه ادبی پیشینیان، به لقب سترگ پایتخت فرهنگی نائل شده‌ایم. این در‌حالی‌ست که در دوران معاصر و در زمینه خلق زیرساخت‌های فرهنگی و گسترش سخت‌افزارهای هنری کارنامه مقبول و تحسین‌برانگیزی نداریم. شاید از یاد برده باشیم مراکز خرید مرمرین و تقاطع‌های چندسطحی و آسمان خراش‌ها برای شیراز جلال و شکوه به ارمغان نمی‌آورند؛ بلکه دستمایه‌هایی از پیشینه فرهنگی شهر است که جهانیان را به مأمن شیخ اجل و لسان‌الغیب فراخوانده و فرازهای تمدنی و صلح دوستی و اصالت فرهنگی‌مان را به رخ می‌کشد... 

در حقیقت، شهر شش‌هزار‌ساله منهای مواهب فرهنگی و هنری‌اش، به سرابی از متروپلیس‌های بی‌ریشه بدل می‌شود که از گره‌های ترافیکی و آلودگی هوا و چالش‌های روزافزون در عذاب است.
در برهه‌ای که آتش حریق بر پیکر فرسوده سینما بهمن افتاد، پرسش‌های زیادی از ذهن مردمان این شهر می‌گذشت. گذر ایام و مشکلات همه‌جانبه سبب شده فروریختن سقف سینما پرسیا از خاطره‌ها زدوده شود و دیگر برای هیچ‌کس، تبدیل سینما به پارکینگ بهت‌آور نباشد. انگار بختک شوم بی‌مهری و زوال بر سر سینماهای کهنه شهر فروافتاده و قامت افراشته آنان را یکی پس از دیگری نقش بر‌خاک می‌کند. انگار هیچ کدام از آنها سرشار از خاطره‌ها و نوستالژی‌ها نبودند. انگار هیچ‌کس برای نشستن در محضر پرده‌های نقره‌ای‌شان بی‌تابی نکرده و انگار قهرمانان ایرانی و فرنگی، هیچ‌وقت بر پهنه آنها ظهور نکردند. اینک شاید وقت آن رسیده باشد که سازمان‌ها و ارگان‌هایی که عهده‌دار مسئولیت بودند، در برابر پرسش‌های افکار عمومی پاسخگو باشند.
به راستی طی سال‌های اخیر چه اقدامات اساسی و بنیادینی برای حفظ و نگهداری سالن‌های نمایش صورت گرفته و چرا سینماهای نوستالژی شهر یکی از پس دیگری فرو می‌ریزند؟ بودجه‌های فرهنگی شهر کجا و چگونه خرج می‌شود؟ آیا بر عملکرد سالن‌هایی که به بخش خصوصی واگذار شده‌اند، نظارتی صورت می‌گیرد؟ آیا همه فرایندهای قانونی برای واگذاری آنها به بخش خصوصی به‌صورت دقیق و از طریق ضابطه‌های قانونی انجام شده است؟ آیا مسئولان شهری و متولیان امور اجرایی همچنان با عزمی ‌راسخ در مقابل فرایند تغییر کاربری و تجاری‌سازی مکان‌های فرهنگی و هنری خواهند ایستاد و در مقابل زیاده‌خواهی‌ها مقاومت می‌کنند؟ چنانچه دستگاه‌ها و سازمان‌ها بودجه‌ای برای بازسازی سالن‌های سینما در اختیار ندارند، چرا فرش قرمزی برای بخش خصوصی پهن نمی‌شود؟ چرا الزامات قانونی و مفاد قراردادها بخش خصوصی را ملزم به بازسازی و نوسازی نمی‌کند؟ چه وقتی قرار است همه بروکراسی‌ها و موانعی که بخش خصوصی برای فعالیت در حوزه فرهنگ پیش روی خود می‌بیند، یک‌بار برای همیشه برداشته شوند؟
شاید ما از یاد برده باشیم هنر هفتم، جهان‌شمول‌ترین هنرهاست و تمامی ‌اقشار جامعه به‌راحتی تحت تأثیر مفاهیم آن قرار می‌گیرند. کشورهای توسعه یافته بیشترین حجم سرمایه‌گذاری‌ها را در صنایع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری سینما انجام می‌دهد و کار به جایی رسیده که سود حاصل از آن، به مراتب از فروش اسلحه و تکنولوژی بیشتر است. اما در ایران و پایتخت فرهنگی‌اش، اوضاع از قرار دیگری‌ست. سالن‌های نمایش شهر رفته رفته به سوی مناطق متمول‌نشین کوچ می‌کنند و این به‌معنای تبدیل شدن هنر هفتم به آوردگاهی برای لاکچری‌هاست. چرا‌که اختصاص هزینه‌های اقتصادی و زمانی برای رفت و آمد و تهیه بلیط برای اقشار فرودست، گران‌تر از بنیه و بضاعت آنها تمام می‌شود و گروه عمده‌ای از مردم، رفته رفته از لذت تماشای پرده‌های نقره‌ای محروم خواهند شد. اگر پیش از این، رفتن به کنسرت‌های موسیقی از سبد فرهنگی بسیاری از خانوارها حذف شده بود، در آینده نزدیک برای سینما نیز شاهد چنین اتفاقات ناخوشایندی خواهیم بود. این در‌حالی است که سالن‌های پرپیشینه نمایش، قسمت عمده‌ای از هویت شهر راز را تشکیل می‌دهند و تمام سینماهای چشم‌نواز و نوظهور شهر با تمام سیستم‌های دالبی و تصاویر چشم نواز، از حس نوستالژی محروم‌اند.
از سوی دیگر، پیشامدهای تأسف برانگیزی نظیر حریق سینما بهمن، فروریختن سقف سینما پرسیا و تبدیل سینما حافظ به پارکینگ، می‌تواند آزمونی جدی برای متولیان امور فرهنگی و مسئولان شهری باشد. افکار عمومی مصرانه خواهان بازسازی و جلوگیری از تغییر کاربری آنها هستند و برای تعیین سرنوشتشان، با دقت به‌روزها و ماه‌های پیش رو می‌نگرند. حتی در‌صورتی‌که این سالن‌های نمایش به بخش خصوصی واگذار شده باشند، باز هم مسئولان شهری باید با ابزارها و اهرم‌های قانونی آنها را مجاب کنند که به ماهیت فرهنگی و هنری توجه داشته و از تجاری‌سازی‌های عذاب‌آور پرهیز کنند. در نظر داشته باشیم که مردم شیراز تشنه تماشای آثار خوب سینمای ایران و جهان بر پرده‌های نقره‌ای هستند و چنانچه فرایند بهسازی و نوسازی آنان به شایستگی صورت گیرد، به‌طور حتم اصل سرمایه و سود حاصل از آن در مقطع کوتاهی به جیب بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران باز خواهد گشت و مسئولان فرهنگی و اجرایی شهر شیراز می‌توانند کارنامه مقبولی در این زمینه از خود بر جای بگذارند.
تا مشخص شدن نظریه کارشناسان آتش‌نشانی، نمی‌توان فرضیه عمدی یا اتفاقی بودن حریق سینما بهمن را با یقین مطرح کرد و انگشت اتهام را به سوی گروه و جریانی خاص نشانه گرفت. با این حال، آتش‌سوزی سینما متروی سابق، آن هم سه روز پس از کندن صندلی‌ها، به‌شدت آزاردهنده و آبستن حاشیه‌هایی خواهد بود؛ همان‌گونه که سوختن مردم بی‌گناه در سینما رکس آبادان توسط ایادی رژیم طاغوت کشنده و عذاب‌آور بود و داغ آن تا دهه‌های متمادی از یادها و خاطره‌ها پاک نمی‌شود. سینمای سوخته چه تراژدی غم‌باری برای شیراز و آبادان و ایران شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی