[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

شرکت در ۱۱۲‌نمایشگاه داخلی و خارجی، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در آستانه روز جهانی صنایع دستی، به بیان دستاوردهای این حوزه در سال‌97 پرداخت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان مطلب فوق اظهار داشت: مهمترین دستاورد حوزه صنایع دستی استان در سال ۹۷‌، ثبت جهانی منبت آباده بود و این مهم منجر به معرفی هر چه بیشتر این هنر و حمایت و دلگرمی ‌تولیدکنندگان و صنعتگران فعال این رشته در دنیا خواهد شد. 
مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه به میزان صادرات صنایع دستی استان پرداخت و اضافه کرد: در زمینه صادرات نیز، بدون احتساب فرش و زیورآلات، میزان صادرات صنایع دستی استان در سال گذشته با رشد قابل توجه 5/17‌درصد، به رقم (2592071دلار) رسید. 
امیری با مهم دانستن مسئله آموزش در رونق تولید و ایجاد اشتغال افزود: در سال 97، تعداد 10‌تفاهم نامه آموزشی منعقد و 2‌هزار و 840‌هنرجو در 22‌رشته در تمامی‌ شهرستان‌های استان دوره‌های آموزش را سپری و یک هزار و 45‌گواهینامه آموزشی در این زمینه صادرشد. همچنین کارت شناسایی بیش از سه هزار و 270هنرمند صنایع دستی، 631‌پروانه تولید انفرادی و ۱8‌پروانه تولید کارگاهی نیز صادر شد.
این مقام مسئول در‌خصوص برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌ها نیز تصریح کرد: استان در اسفند ماه گذشته میزبان یازدهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی بود. ضمن اینکه به منظور آشناسازی و عرضه تولیدات، هنرمندان و صنعتگران در3‌نمایشگاه بین‌المللی، 34‌نمایشگاه سراسری و 75‌نمایشگاه دائمی ‌و موقت استانی شرکت نمودند. 
بنا‌بر‌این گزارش به نقل از مدیر کل میراث فرهنگی فارس؛ معرفی یک هزار و 581‌هنرمند به بانک‌های عامل و دریافت حدود 27‌میلیارد تومان تسهیلات با اشتغالزایی 2‌هزار و 617‌نفر، ثبت میراث ناملموس 3‌رشته نمد مالی، ساخت نقاره و شیشه درمه، چاپ 4‌کتاب و برشور، مستند‌سازی و ساخت 3‌فیلم، استاندارد سازی 2‌رشته صنایع دستی‌، دریافت 2‌مهر اصالت و 7‌درجه هنری و اجرای 11‌همایش، سیمنار، نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی، بخشی از اقدامات صورت گرفته یک‌ساله در حوزه صنایع دستی استان است. 
گفتنی است: هنرهای خاتم، منبت، مشبک، کاشی هفت رنگ، دست بافته‌های داری، رودوزی‌های سنتی، سفال و سرامیک و کاشی‌، آئینه کاری، ساخت زیورآلات تعدادی از رشته‌های فعال در استان فارس است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی