[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

رأی لیستی، روزنامه شیراز نوین

خوب و مفید بودن به معنای کار کردن برای مردم و باقی گذاشتن یک اثر جاویدان است. تاکنون شعارها همه‌اش برمحور عدالت، سازندگی‌، فردای بهتر، آوردن پول نفت سرسفره مردم، تدبیر و امید و راستگویی استوار بوده هست. در واقع غیر از توسل به این شعارها کار دیگری از عهده نمانیدگان مردم برنیامده است. مردم آن‌قدر فقیر نگه‌داشته شده‌اندکه روزنه‌های امید فقط برای برخی خواص معجزه می‌کند و اکثریت مردم باید پشت سد مطالبات در صف بمانند.
وارد ستادهای انتخاباتی که می‌شوید برخلاف تمام آنچه درمورد نداری، کمبود و مقاومت شنیده بودید به یکباره با انبوهی از برخورداری‌های احتکار شده مواجه می‌شوید...

 دراین ستادهای انتخاباتی چه مربوط به مجلس و چه ریاست جمهوری و یا شوراها همه‌چیز یافت می‌شود. از اشتغال افسانه‌ای تا سد و سینما، آزادی زندانیان سیاسی و درحصرتا امضای توافق‌های بین‌المللی‌، از همه مهم‌تر نگاه ویژه به اقتصاد و معیشت مردمی ‌که آب زندگیشان را می‌برد.
تا کنون هفت مرد به ریاست جمهوری ایران رسیده‌اند، هفت مرد برای دوازده دولت، دونفر ایشان دوره‌های کوتاهی را سپری کردند. اما پنج مرد هرکدام دوره‌های هشت‌ساله‌ای را تجربه نمودند. اوج جنگ‌، اوج سازندگی‌، اوج سیاست و شاید آغاز مذاکره‌ای سخت برای اتباطات دوباره با جهانیان. هرکدام فلسفه خودرا داشته‌اند و هر دولت مؤید کارهای گذشته دولت قبلی نبود و این پراکنده‌کاری‌ها با عث پس رفت شد. مثلاً داستان اقتصادکشور که این روزها درحال بازگشت به رویه توزیع کوپن از سر نداری و فقر است.
انگار درتمام این سال‌ها حتی یک قدم برای بهبود شرایط برداشته نشده و اقتصاد بدترازدیروز درچنگال وابستگی به خارج گرفتار است‌. وابستگی که با اصل اساسی انقلاب و جمهوریت ما درتضاد است. همه درتمام این سال‌ها شعار دادند و دشمنان بدون وقفه ما را تهدید کردند چه آنسوی مرزها وچه لب مرزها.
نقطه سر خط- این روزها فضا به‌شدت سیاسی شده و بانزدیکی به ایام انتخابات اسفند برای مجلس دوازدهم از این هم سیاسی‌تر می‌شود. خیزش موج گسترده دولتی‌ها برای استعفا و قرار گرفتن در صف انتخاب به پرسشی بزرگ تبدیل شده است. با رفتن دولت دوازدهم درسال‌1400 اما باید عناصر همسو با دولت درمجلس کرسی‌های خودرا حفظ کنند. این تاکتیک حفظ قدرت برای منافع حزبی منهای مردم تاکیتیک عجیبی است. ما برای هرکاری برنامه داریم الا معیشت مردم. درحالی‌که تورم امان ملت را بردیده اما سیاست حرف اول و آخر را می‌زند. دو حزب اصلاح طلب و اصولگرا و یا دمکرات و جمهوری خواه باید سکان هدایت را بدست داشته باشند.
درانتخابات مجلس دهم استان فارس 4‌میلیون و500‌هزار نفر جمعیت داشت. ازاین تعداد سه‌میلیون و 374‌هزار و 243 نفر واجد شرایط رأی دادن بودندکه از این میزان یک میلیون و248 هزار و414 نفر متعلق به شهرستان شیراز بودند. از تعداد یک‌میلیون و248 هزارو 414 نفر واجد رأی در حوزه انتخابیه شهرستان شیراز نفر اول 198 هزار و 517 رأی به‌دست آورد و نفر دوم 171 هزار و 529 رأی‌، نفر سوم 141 هزار و804 رأی و نفر چهارم 132 هزار و 455 رأی. قرار گرفتن در لیست ابتکار جدیدی بود تا از ریزش آرا جلوگیری شود و هم افراد مورد نظر آرای نزدیک به هم داشته باشند. درواقع لیست‌ها یک پکیچ به رأی دهنده ارایه می‌دهند که حتی اگر در فرمول قوم وقبیله‌ای هم محاسبه‌اش بکنید منهای نفرات اول‌، باقی مانده اعضا را با خود به داخل می‌کشاند.
دراین فرمول اگر یک قوم سر لیست مورد نظر را حمایت کنند، به‌طورخودکارباقی‌مانده لیست را نیز بدون اختیار مورد انتخاب قرار می‌دهند. در شهرستان شیراز همچنان مشکلات بزرگی روی زمین مانده است. شیراز درحال رشد جمعیتی و مساحتی است اما برنامه مدونی برای ساختارمند بودن این رشد نداریم. فرمانداران‌، بخشداران‌، دهیاران‌، شوراها‌، نمایندگان حوزه انتخابیه‌، تشکل‌های مردمی‌ که باهمین هدف (موازی‌کاری) تأسیس شده‌اند و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی درتمام این سال‌ها درمورد همین برنامه در بعد توسعه حرف زدند و رفتند. حالا شهرستان شیراز به‌اندازه چهار‌سال پیش و شاید هشت‌سال قبل و یا تمام طول عمر خودش هم محرومیت دارد و هم حرف برای گفتن و رفتن.
کارها برای بهبود از نوک هرم قدرت تا پایین تقسیم شده است و هر‌کس وظیفه و مسئولیت خاص خودش را دارد، اگر به وظیفه عمل کند! اول دولت‌ها تشکیل شدند، دولت‌ها وظایف را برای سهولت در اجرا خرد کردند تا به تشکل‌های مردمی‌ رسیدیم اما همین تشکل‌های مردمی ‌هم به دلایل مختلف از جمله فساد موفق به کاستن از رنج و مشکلات مردم نشدند چراکه هر تشکل روزنه‌ای بود برای ورود به بدنه دولت. حالا این بالا‌نشینان برای ارایه کارنامه ناموفق خود از اختیارات نداشته می‌گویند و می‌روند. درخاتمه فقط می‌توان ابراز تأسف کرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی