[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

داوطلب تست رایگان فشارخون بالا باشید ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری-گروه خبر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از شهروندان خواستی در طرح بسیج ملی فشار خون بالا شرکت کنند وبرای گرفتن فشارخون به صورت رایگان به مراکز درمانی مراجعه داشته باشند.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین روزگذشته دکتر علی بهادر در حاشیه افتتاح همزمان 113 پایگاه سیار کنترل فشار خون بالا در فارس اظهارداشت: تلاش داریم با راه‌اندازی این تعداد ایستگاه، شهروندان بیشتری را از فشار خون بالای خود مطلع و نسبت به مراقبت و کنترل فشار خون آنان اقدام کنیم که این طرح از 17 خرداد تا 15 تیرماه در سراسر استان ادامه دارد. وی بابیان اینکه امروزه بیماری فشار خون به عنوان مرگ خاموش در دنیا قلمداد و سالانه جان بسیاری از افراد به کام مرگ فرو می‌برد افزود: با انجام این امر تمام افراد بالای 30‌سال باید برای گرفتن فشار خون خود به مراکز درمانی و ایستگاه‌های کنترل فشار خون مراجعه کنند.
این مقام مسئول تأکید کرد: تلاش می‌شود تا در طرح ملی کنترل فشارخون، بیش از یک میلیون نفر که مبتلا به بیماری فشارخون هستند، شناسایی وآنانرا از فشار خون خود مطلع کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان اینکه در کشور حدود 16میلیون بیمار با فشارخون بالا وجود دارد که تنها 60 درصد از آنها از این بیماری اطلاع دارند و 30‌درصد از آنها از فشارخون بالا رنج می‌برند یادآورشد: در فارس به طور میانگین سالانه 600‌نفر دیالیز می‌شوند که از این تعداد 200‌نفر به بیماری فشارخون بالا مبتلا هستند.
بهادر یاداور شد: از آنجایی که فشارخون بالا هیچ نشانه مشخصی ندارد، ضروری است به‌طور منظم فشار خود را اندازه بگیرند، زیرا بسیاری از بیماران دیالیزی به بیماری فشارخون بالا مبتلا هستند.
وی افزود: در کشور حدود 16‌میلیون بیمار مبتلا به فشارخون وجود دارد که تنها 60‌درصد آنها از بیماری خود اطلاع دارند و 30 درصد آنها از فشارخون بسیار بالا رنج می‌برند.
بهادر ادامه داد: در استان فارس سالانه حدود هشت هزار نفر دچار سکته مغزی می‌شوند که یک هزار و 200‌نفر آنها جان خود را از دست می‌دهند، همچنین در استان فارس، سکته‌های قلبی عامل مرگ دو هزار و 500‌نفر به طور میانگین در سال است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه بر اساس آمارها در استان فارس، از هر چهار فرد بالای 30‌سال یک نفر به بیماری پر فشاری خون مبتلاست افزود: در کشور نیز از هر سه نفر، یکی به بیماری فشارخون بالا مبتلاست.
این پزشک یاد آورشد: هر چه سن افراد بالا می‌رود، بیشتر در خطر معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند؛ قبل از 65‌سالگی مردها بیشتر از بانوان مبتلا به بیماری فشارخون می‌شوند و پس از 65 سالگی بانوان بیشتر از مردها به بیماری فشارخون مبتلا می‌شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی