[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۰
  • دوره جدید

تحریم شرکت‌های پتروشیمی تبلیغاتی است، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: با توجه به اینکه بسیاری از کشورها به محصولات پتروشیمی ایران نیاز مبرم دارند در دور زدن تحریم‌ها ایران را همراهی خواهند کرد.
محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه بخش پتروشیمی ایران گفت: تحریم تجارت ایران مسئله جدیدی در حوزه تصمیمات آمریکا نیست، آمریکا بر دو محور تجارت و معادلات بانکی ایران تمرکز کرده که اولویت این کشور در حوزه تجارت تحریم نفت و محصولات نفتی است.
بخش مراودات بانکی در حوزه صادرات محصولات داخلی مدت‌ها است که دچار تحریم شده است
نماینده مردم کرمان و راوردر مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه در ظاهر ماجرا تاکنون محصولات نفتی جزو تحریم نبوده‌اند اما مراودات بانکی از قبل مشمول تحریم‌ها شده بودند به همین دلیل شرکت‌های ایرانی در‌گذشته نیز هر‌چه می‌فروختند مشمول تحریم‌ها شده است بنابراین بخش مراودات بانکی در حوزه صادرات، مدت‌ها است که دچار تحریم شده است اما از آنجا که این فعالیت‌ها توسط شرکت‌ها و کارگزاری‌های بخش خصوصی انجام شده و می‌شود همواره مسیر خود را برای فروش پیدا کرده‌اند.
وی با بیان اینکه تحریم شرکت‌های پتروشیمی ازسوی آمریکا صرفاً شامل لیست اقلام می‌شود و تحریم مراودات بانکی مدت‌ها قبل اتفاق افتاده و تأثیر خود را تاکنون گذاشته است اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تحریم‌های جدید تأثیر منفی در عملکرد شرکت‌های پتروشیمی نخواهد داشت و نهایتاً تأثیر ناچیزی بر صادرات این محصولات دارد.
50‌درصد محصولات شرکت‌های پتروشیمی مصرف داخلی دارند، با این اوصاف ظرفیت قابل‌ ملاحظه‌ای از مصارف این صنایع وابسته به صادرات نیست، همچنین درصورت برنامه‌ریزی مناسب ازسوی مسئولان می‌توان میزان مصرف داخلی محصولات پتروشیمی را افزایش داد. پورابراهیمی با یاداوری اینکه 50‌درصد محصولات شرکت‌های پتروشیمی مصرف داخلی دارند، توضیح داد: با این اوصاف ظرفیت قابل ‌ملاحظه‌ای از مصارف این صنایع وابسته به صادرات نیست، همچنین درصورت برنامه‌ریزی مناسب ازسوی مسئولان می‌توان میزان مصرف داخلی محصولات پتروشیمی را افزایش داد. 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اعتقاد به اینکه تحریم شرکت‌های پتروشیمی بیشتر جنبه تبلیغاتی علیه ایران دارد تا تأثیر عملی اضافه کرد: با توجه به اینکه بسیاری از کشورها به محصولات پتروشیمی ایران نیاز مبرم دارند در دور زدن تحریم‌ها ایران را همراهی خواهند کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی