[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

میانجی صلح، روزنامه شیراز نوین

خاورمیانه منطقه‌ای استراتژیک از نظر جغرافیایی و انرژی است. بیش از 56درصد نفت دنیا دراین منطقه وجود دارد. کشورهای اردن، امارات متحده عربی، ایران، بحرین، ترکیه، فلسطین، سوریه، عراق، عربستان سعودی‌، عمان، قطر، کویت، لبنان، مصر و یمن و رژیم اشغالگر قدس جزو کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شوند.
الجرایر، تونس، لیبی و مراکش درغرب این منطقه به‌دلیل وابستگی فرهنگی شدید به نوعی از گذشته دور بخشی از حافظه تاریخی خاورمیانه محسوب می‌شوند. افغانستان، سودان، موریتانی و سومالی‌‌، ترکیه و قبرس نیز تحت تأثیرفرهنگ و تاریخ این منطقه به‌شمار می‌آیند. غیر از این کشورها اما انرژی کل جهان ازاین منطقه تأمین می‌شود و تنش درخاورمیانه به معنای یک جنگ تمام عیار جهانی است. هرچند جهان میلی به آتش‌افروزی در خاورمیانه ندارد...

با بیان این مقدمه و اسامی‌حدود 26کشوری که به‌طور مستقیم تحت تأثیر اتفاقات مثبت و منفی خاورمیانه هستند باید به منافع کشورهای دوری نگاه کرد که از دیرباز انرژی خودرا از این منطقه تأمین می‌کردند. ژاپن درشمار کشورهای تأمین‌کننده انرژی از خاورمیانه است و به هیچ قیمت حاضر به قبول تنش در منطقه نیست. ازطرفی ژاپن یکی از جمله خریداران نفت ایران است و حاضر به جایگزنی نفت عربستان و یا امارات نیست.ژاپنی‌ها نفت ایران را می‌خواهند و حالا حاضرند نقش میانجی را در روابط تیره ایران وآمریکا بازی کنند.
این عمل ژاپنی‌ها دارای سابقه تاریخی است. ژاپن حدود 70سال است با ایران حول محور نفت رابطه تجاری دارد. در دهه1950 ژاپنی‌ها با اعزام نفت‌کش ایدمیتسو به ایران عملاً تحریم خرید نفت بریتانیا علیه ایران را شکستند. سی سال بعد در جریان جنگ عراق علیه ایران (‌پدر شینزوآبه نخست وزیر فعلی ژاپن‌) که وزیر امور خارجه این کشور بودبه هر دوکشور ایران و عراق سفر کرد.
ژاپن کشوری با تمرکز روابط دیپلماسی و تجاری قوی درجهان است. هدف نخست وزیر ژاپن از سفر به ایران در راستای بالا گرفتن تنش‌های روز افزون میان آمریکا وایران‌، راضی نمودن طرفین به مذاکره رودررو درکشور ثالث است. آنطور که رسانه‌های ژاپنی درتحلیل وبررسی‌های خود اعلام داشته‌اند
«آبه» قصد دارد ایران را راضی به مذاکره مستقیم و از طرفی برای شرکت در اجلاس گروه‌20 که دراواخر ژوئن(‌اوایل مردادماه 98) درتوکیو برگزار می‌شود دعوت کند.
آنطور که رسانه‌های جهان پیش‌بینی کرده‌اند مقدمات دیداربا رهبر معظم انقلاب و مقامات ارشد کشورمان فراهم شده است و«شینرو آبه» نخست وزیر ژاپن دست خالی از ایران باز نخواهد گشت و البته ایرانیان برخورد منفی با این چهره صلح طلب نخواهند داشت.
«آبه» نیز با بررسی‌های کامل این مهم را پذیرفته است تا سفیر صلح برای جهانیان باشد. ژاپن درکنار اینکه یکی از متحدان بزرگ و مطرح آمریکاست اما یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران به‌شمار می‌رود. رئیس جمهور کشورمان قبلاً در قالب یک پیام کاملاً صریح به دنیا اعلام کرده بود اگر نفت ایران صادر نشور نفت سایر کشورها نیز صادرنخواهد شد.
حالا «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن یکسال پس از خروج آمریکا از برجام عزم سفر به ایران کرده است. سفری به پیوست سفر ترامپ به ژاپن. کاهش تنش و دستیابی به یک تفاهم‌نامه جدید اما بدون پیش‌شرط با یک مذاکره مستقیم می‌تواند بزرگترین دستاورد ژاپنی‌ها باشد.
در عرصه دیپلماسی این گفت‌وگو درشرایط مساوی و برابراست که می‌تواند طرفین را قانع کند. شرایطی که قبلاً در برجام از آن به‌عنوان شرایط برد برد نام برده می‌شد. درهر صورت باید منتظر ورود ، مذاکره و نتایج آن از 22خردادماه جاری باشیم.
ناگفته نماند ولنگاری اقتصادی و وابستگی به اقتصاد تک محصولی نفت و داستان اختلاس‌ها تحت پوشش دور زدن بچه‌گانه تحریم‌ها درهر شرایطی برای ما سر‌شکستگی دارد چراکه ما فرصت رهایی از اقتصاد تک‌محور نفت را داریم اما اعتنایی به آن نمی‌کنیم. این درحالی‌است که بسیاری فعالین اقتصادی ما می‌توانند صادرات غیر‌نفتی را تقویت و درهمین منطقه به درآمدهای ارزی قابل ملاحظه‌ای دست یابند. به امید موفقیت برای ملت ایران و انتشار اخبار مسرت بخش در روزهای آینده. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی