[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۰
  • دوره جدید

عضو هیچ کنوانسیونی نیستیم، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر
کمتر روزی است که در میان مسئولان ارشد استان و مدیران دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها سخنی از بحران آب نرود و گویی شاه‌بیت گفته‌ها و نوشته‌ها نیز همین کلمه دو حرفی است که زندگی و معاش خیل عظیمی ‌از ایرانیان را دچار نقصان کرده است. 
نوک پیکان حملات در این بخش نیز به سوی کشاورزان و باغداران نشانه رفته است که با نحوه عملکرد سنتی خود و عدم استفاده از فناوری‌های مدرن مسبب این معضل شده‌اند.
چندی پیش نیز در همین راستا علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی‌ با ابراز نگرانی از نحوه برداشت محصولات میوه‌ای در باغ‌های کشور از تلفات 20تا 25درصدی میوه‌های باغداران در زنجیره تولید خبر داد و با تأکید بر اینکه این میزان با توجه به محدودیت آبی که وجود دارد تأسف‌بار است، خاطرنشان کرد: بخشی از خرابی میوه‌ها به کیفیت، عدم دسترسی به بازار، عدم کشش بازار برمی‌گردد کشور ما در صادرات نیز محدودیت دارد زیرا عضو هیچ اتحادیه و یا کنوانسیونی نیستیم لذا اگر قصد داشته باشیم صادرات کنیم به‌ناچار باید تعرفه بپردازیم، پرداخت تعرفه نیز باعث کاهش قدرت رقابت است.
 اما رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس وجود این مقدار ضایعات را رد کرد و گفت: این آمار پایه علمی ‌نداشته و مربوط به زمانی است که هنوز توسعه ماشین‌آلات و مکانیزاسیون در بخش کشاورزی و باغداری صورت نگرفته بود. محمدمهدی قاسمی ‌در گفتگو با شیرازنوین ضمن تأکید بر این نکته که وجود ضایعات در زنجیره تولیدی کشاورزی را کتمان نمی‌کنم گفت: از ابتدای تولید تا انتها به دلیل آفات، بیماری‌ها و نداشتن فرآوری عددی بین 25تا 29درصد به عنوان ضایعات محصولات اعلام شده اما در این آمار حجم صنایع فرآوری و توسعه مکانیزاسیون لحاظ نشده، به عنوان نمونه کمباین‌های قدیمی‌ تا 20 درصد تلفات در بخش گندم داشتند ولی کمباین‌های نوین این رقم را به 2 تا 3 درصد رسانده‌اند که این موارد در نظر گرفته نشده است و عددی فاقد مبنای علمی ‌عنوان شده که همه نیز متأسفانه به این عدد استناد می‌کنند.
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در این گفتگو با بیان اینکه منکر وجود ضایعات در بخش تولید محصولات باغی و کشاورزی نمی‌شوم گفت: سازمان تلاش زیادی در جهت حمایت از زنجیره تولید کرده است که در همین راستا و درحال حاضر در فارس سردخانه‌ای با حجم ذخیره 200هزار تن در حال احداث است و پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد داشته است که کمک بسیاری در جهت جلوگیری از فساد محصولات می‌کند و به کشاورزان و باغداران نیز در جهت تعیین قیمت مناسب کمک کرده و دسترسی بازار را نیز به محصولات کشاورزی و باغی افزایش می‌دهد.
قاسمی ‌با اشاره به برنامه‌های این سازمان جهت جذب سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه صنایع تبدیلی گفت: باتوجه‌به امتیازهای ویژه‌ای که به لحاظ قانونی وجود دارد از جمله معافیت تجهیزات و ماشین‌آلات صنایع تبدیلی تکمیلی از پرداخت مالیات و عوارض گمرکی و همچنین ظرفیت‌های موجود در مناطق اقتصادی ویژه توان جذب سرمایه‌گذاران خارجی در استان بالاست و به همین منظور هم بسته‌های ویژه‌ای در حوزه‌های مختلف مخصوصاً در بخش گلخانه و صنایع تبدیلی آماده ارائه به سرمایه‌گذاران است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس همچنین به سرمایه‌گذاران داخلی توصیه کرد تا از ظرفیت‌های ایجادشده در زمینه‌های مختلف همچون فرآوری انگور، سیب، آب مرکبات و قارچ استفاده کنند. وی افزود: در زمینه صنایع تبدیلی مجوز احداث برای 37 طرح صادر شده که چهار طرح از میان آنها پیشرفت بسیار خوبی داشته‌اند.
برخورد قانونی با کشت بیش از 30درصد برنج در اراضی
محمدمهدی قاسمی ‌در بخش دیگری از این گفتگو پیرامون بحث‌های مطرح‌شده در زمینه ممنوعیت کشت برنج در استان گفت: با توجه به مصوبه کارگروه آب و کشاورزی، کشاورزان تنها در 30درصد از اراضی خود حق کشت دارند و در صورت اقدام به کشت بیشتر با قانون مواجه خواهند شد. وی خاطرنشان کرد: آن دسته از اراضی که کشت برنج انجام می‌دادند مشخص شده و نقشه‌های آنها نیز موجود است و توصیه ما نیز به کشاورزان این است که برای پایداری حیات کشاورزی خود از این قانون پیروی کنند. قاسمی ‌در توضیح چرایی تصویب این قانون گفت: این قانون حاصل یک کار جمعی میان دستگاه‌های استان است که با محوریت فرمانداری‌ها انجام خواهد گرفت چراکه با توجه به مشکلات موجود در زمینه آب، دستگاه‌های ذی‌ربط به این نتیجه رسیدند که کشت شلتوک بایستی محدود شود و این محدودیت نیز به این دلیل است که با مصرف یک مترمکعب آب تنها 200 گرم محصول خشک تولید می‌شود که مقرون‌به صرفه نیست. رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در ادامه از ارائه پیشنهاد این سازمان جهت کشت جایگزین به کشاورزان خبر داد و گفت: در این زمینه گیاهان جایگزینی همچون آفتابگردان و سرگوم که کم‌آب‌برتر هستند پیشنهاد شده ضمن این که به کشاورزان توصیه می‌کنیم که به دنبال کشت محصولات شتفی باشند یعنی کشت زمستانه‌ای که از بارندگی‌های زمستانه و اوایل بهار برخوردار می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی