[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

فرش سرخ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

در جبهه جنگ نرم نیازمند کنش‌ها و واکنش‌های هوشمندانه‌ای هستیم. از همان اولین روزهای بهمن‌57، تمامی دشمنی‌های جریان خصم فقط با دولتمردان و بنیانگزاران انقلاب اسلامی نبود. بلکه آنها با اسلحه‌های شیمیایی، میکروبی، بمب‌های خوشه‌ای، سلاح‌های کشتارجمعی و بسیاری دیگر از نیرنگ‌های ضد انسانی بر ملت آزادی‌خواه و استقلال‌طلب ایران تاخته و مردم بی‌گناه را به خاک‌وخون کشیدند. غافل از آن که غیرت و حمیت ایرانی در روزهای سخت آبدیده‌تر می شود و با عزم راسخ‌تری سودای مقاومت و ایستادگی سر می‌دهد. آنها پس از مغلوب شدن در خاکریزها برآن شدند تا حمیت و اراده ایرانیان را از درون متزلزل ساخته و ریشه‌های اعتقادی و بن‌مایه‌های فکری آحاد جامعه را سست کنند...

‌برای نیل بدین هدف اتاق‌های فکر زیادی تأسیس شد و مدیوم‌های ارتباطی از هر سو بر شیوه زندگی ایرانیان سایه افکندند. 
البته این‌گونه تهاجمات شنیع به باورهای مردم فقط یک سوی ماجرا بود. تلاش‌های بسیاری شد تا تفکرات جهانی هم از ایرانیان برداشتی متوحش و بدوی‌گونه داشته باشد و همه دستاوردهای تمدنی و ارزشی این سرزمین در مسیر تحریف قرار گیرد. متأسفانه این دسیسه مزدورانه تا حدودی به بار نشست و امروزه بسیاری از جهانیان با فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی و اسلامی آن‌چنان که شایسته است، آشنا نیستند. به‌نظر می‌رسد در دهه‌های گذشته تمامی‌ قوای نظریه‌پردازان و اندیشمندان ایرانی برای خنثی‌سازی تبعات شوم جنگ‌نرم در درون کشور صرف شده باشد و توجه چندانی به سم‌پاشی‌های برون مرزی نداشته‌ایم. آمار گردشگران خارجی در ایران فرسنگ‌ها با ایده آل‌های جهانی فاصله دارد و این در‌حالی است که کشورهای بی‌ریشه با ساخت نمونه‌هایی پوشالی از تمدن ایرانی به رونق شگفت‌انگیزی دست یافته‌اند. 
به طورحتم حرکت در مسیر توسعه گردشگری مواهب بی‌شماری به دنبال دارد. اول آن که فرایند ارزآوری به کشور تقویت شده و در برهه‌ای دراز مدت خواهیم توانست از مهلکه طلای سیاه و همه تحریم‌هایش رها شویم و ساختار مالی خود را بر پایه اقتصاد نوین جهانی بنا کنیم. دوم آن‌که جهانیان با حضور در ایران از شیوه زندگی و تمدن مردمان این سرزمین به درک آیینه‌واری می‌رسند و همه تصاویر نادرستی که از بربریت این قوم کهن و ارزش مدار ارایه شده، نقش برآب می‌شود. سوم آن‌که جهانیان با حضور در ایران به صلح دوستی، مهمان نوازی و ریشه‌های سترگی که در این سرزمین جاری و ساری شده تا حدودی زیادی پی‌می‌برند و هیچ ابرقدرت و متجاوزی از واهمه اعتراض‌های جهانی دیگر جرأت تعدی نخواهد داشت. 
خوشبختانه زیر‌ساخت‌ها و سخت‌افزارهای مورد نیاز برای فراخواندن جهانیان به ایران مهیاست. هر‌گوشه‌ای از خاک این سرزمین سرشار از نشانه‌های ارزشی و تمدنی است و فرهنگ سترگ پارسی زبانان را فریاد می‌زند. از سیستان تا تبریز، از خوزستان تا خراسان، از شیراز تا اصفهان، از کرمان تا کرمانشاه. همه این‌ها سبب می‌شود تا ایران سرزمین موعودی برای گردشگران داخلی و خارجی باشد و با سفر به این سرزمین از جمیع مواهب چشم‌نواز آن به‌صورت یک جا بهره مند شوند. 
با این‌حال در‌نظر داشته باشیم برای جذب گردشگران خارجی فرایند پیچیده‌ای پیش رو داریم. در کنار بهره‌برداری از پتانسیل‌های‌های موجود باید بسته‌های پرجاذبه‌ای را فراهم کرد تا همه طیف‌ها از مردمان برون مرزی به دیدار جاذبه‌های نهفته در این سرزمین بیایند. مناسبت‌هایی نظیر روز سعدی و حافظ، آیین‌های محرم و صفر، مراسم نوروز، اعیاد دینی، آیین‌های رمضانی، جشن‌هایی که در ریشه در تاریخ این سرزمین داشته و در مناسبت‌های طبیعی برپا می‌شوند، جشنواره فیلم فجر و هفته فیلم‌ اروپا، جشنواره ملی شعر رضوی، دهه کرامت و مناسبت‌هایی نظیر این‌ها بهانه‌ای است تا جهانیان را به ایران فراخوانده و بارقه‌هایی از تمدن و ارزش‌های معنوی این سرزمین را آشکار سازیم. به طور حتم گسترداندن فرش سرخ برای گردشگران خارجی به معنای خروج از بحران‌های اقتصادی و کسب اعتبار بین‌المللی برای ایرانیان خواهد بود.
خوشبختانه کشور ما بر‌خلاف بسیاری از همسایگانش از نعمت امنیت به‌عنوان اصلی‌ترین پیش نیاز جذب گردشگران برخوردار است و با تکیه بر روش‌های نوین تبلیغاتی خواهیم توانست جهانیان را به قلب تپنده خاورمیانه دعوت کنیم. شاید در جبهه جنگ نرم نیازمند کنش‌ها و واکنش‌های هوشمندانه‌تری باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی