[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۳
  • دوره جدید

معاون وزیرعلوم: بحث سطح‌بندی دانشگاه‌ها را متوقف کرده‌ایم، روزنامه شیراز نوین

معاون مرکز نظارت، ارزیابی و تنظیم کیفیت وزارت علوم تحقیقات و فناوری اعلام کرد: وزیر علوم صحبت از سطح‌ بندی دانشگاه‌ها را متوقف کرده است چراکه در میدان عمل متوجه شده‌ایم ادامه این موضوع خطرناک است و متوجه فلسفه ارزیابی نیستیم.
محمدرضا نیستانی روز چهارشنبه ۲۲‌خردادماه در دومین کنفرانس بین المللی و سیزدهمین کنفرانس ملی ارزیابی کیفیت در نظام‌های دانشگاهی که در مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در حال برگزاری است عنوان کرد: همانگونه که اگر در کلاسی دانش‌آموزان را سطح‌بندی کنیم دچار مشکل خواهیم شد، اگر دانشگاه‌ها را نیز سطح‌بندی کنیم با مشکلات بسیاری مواجه می‌شویم.
وی بیان کرد: اگر دانشگاهی با سطح‌بندی در رده دانشگاه سطح ۳ قرار گیرد، دانش‌آموختگان آن دانشگاه در استخدام دچار مشکل می‌شوند و گروه‌های پژوهشی فعال نمی‌توانند برای پروژه‌های خود بیش از ۲۰‌میلیون تومان دریافت کنند و این‌ها مسائلی است که باید راجع آن چاره‌اندیشی کرد.
نیستانی گفت: برآیند تمام تلاش‌هایی را که در حوزه کیفیت‌سنجی دانشگاه‌ها تا کنون رخ داده است، قدر می‌نهیم؛ اما به کنش‌گری‌ها انتقاد داریم.
وی ادامه داد: شبکه تضمین کیفیت دانشگاه‌ها هنوز شکل نگرفته است و گفت‌وگو راجع به کیفیت بیش از بیست و پنج سال است که ادامه دارد.
این مقام وزارت علوم افزود: با این حال، گفت‌وگوی ما همچنان حرفه‌ای نیست و به‌معنای کار حرفه‌ای هنوز چندان آگاه نیستیم و گه‌گاه دچار چالش‌های بحرانی می‌شویم. نماینده وزیر علوم گفت: یکی از معانی ممیزی، بازنگری روش‌هاست. وزارت علوم سه نقش اساسی دارد که سیاست‌گذاری، حمایت و پشتیبانی و نظارت و ارزیابی است. نیستانی عنوان کرد: بزرگترین خطا این است که کنشگر احساس کند روش‌هایی که به‌کار می‌رود روش‌های درستی است. نیستانی گفت: گاه گفت‌وگوها و تصمیم‌گیری‌ها در راهروها و به‌صورت سریع رخ می‌دهد؛ از همین رو است که سه دهه است که از اعتباربخشی صحبت می‌کنیم که هنوز نهادینه نشده است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی