[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

مبارزه با ملخ در۵۷۰هزار هکتار اراضی کشاورزی ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه روزانه 10 تا 12‌هزار هکتار مبارزه با ملخ داریم گفت: تا پایان روز ۲۲‌خردادماه، ۵۷۰‌هزار هکتار با ملخ‌ها مبارزه صورت گرفته است. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمدرضا درگاهی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای کشاورزی استان فارس با اشاره به وضعیت ملخ‌های صحرایی در ایران اظهار داشت: از 7‌بهمن سال 97 درگیر ملخ‌های صحرایی شدیم که کانون اصلی آنها 2‌طرف دریای سرخ و شمال شرق آفریقا است. وی با بیان اینکه در شرایط اقلیمی‌ با بارش‌های مطلوب ملخ‌ها طغیان می‌کنند گفت: سال گذشته طوفان بسیار سنگینی در مدت 16‌ساعت و با 550‌میلی‌متر بارندگی در مرز مشترک عمان و یمن رخ داد که با توجه به رطوبت پسندی ملخ صحرایی سبب ازدیاد جمعیت ملخ‌ها و مهاجرت آنها از عمان، یمن، قطر، امارات و عربستان به سمت ایران شد.
به گفته رئیس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی وظیفه کشورهای در مسیر بود که با این ملخ‌ها مبارزه کنند و در این امر کوتاهی کردند. درگاهی افزود: تا پایان روز سه‌شنبه 21‌خردادماه، 153‌ریزش به کشور داشتیم و با توجه به بالارفتن دما در شبه جزیره عربستان و کمبود غذا ملخ‎ها جهت تابستان‌گذرانی باید به سمت پاکستان و هندوستان بروند.
درگاهی با اشاره به اینکه در استان فارس تاکنون در سطح 30هزار هکتار با ملخ مبارزه شده تصریح کرد: جنوب این استان با ملخ‌ها درگیر هستند که پیش‌بینی می‌شود تا 80‌هزار هکتار مبارزه با این آفت در اراضی فارس صورت گیرد و این سطح مبارزه امکانات استانی را نیز می‌طلبد که تا به امروز اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته و جای تشکر از استاندار محترم دارد.
به گفته درگاهی، دبیر منطقه فائو از زحمات استانداران و رؤسای سازمان جهاد کشاورزی در 8‌استان درگیر با حمله ملخ تقدیر کرد چرا‌که عملیات مبارزه در این استان‌ها به خوبی انجام شده است.
رئیس سازمان حفظ نباتات جهاد کشاورزی ضمن تشکر ویژه از حمایت کمیسیون کشاورزی مجلس در بحث تأمین اعتبارات گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریورماه باید تا سقف 800هزار هکتار مبارزه با ملخ در ایران صورت بگیرد تا امنیت غذایی ما صدمه‌ای وارد نشود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی